Kohta on taas rajoitukset päällä

Anonyymi-ap

https://yle.fi/a/74-20224966
"Hallitus on valmis kokoontumaan heti maanantaina hantaviruksen takia.
– Hallitus ottaa tämän erittäin vakavasti, pääministeri Petteri Orpo sanoo.
Sosiaali- ja terveysministeriö valmistelee parhaillaan pikavauhtia tartuntatautiasetuksen muutosta, jolla luokitellaan Andes-viruksen aiheuttama tauti yleisvaaralliseksi tartuntataudiksi.
– Muutoksella pystymme lisäämään viranomaisten valtuuksia tämän taudin
leviämisen ehkäisemiseksi.
Muutos mahdollistaisi muun muassa sairastuneeksi epäiltyjen asettamisen karanteeniin ja antaisi heille oikeuden tartuntatautipäivärahaan."

Kohta on taas samanlainen koronateatteri päällä, kuten koronan aikaan.
Ensin vähäteltiin, senjälkeen kun saatiin korona maahan, niin aloitettiin ihmisten elämän rajoittaminen.
Liikkumisrajoitukset, kauppojen kassoille lattialle tarrat 2m jonotusvälein odota tässä, nyt on huono hetki matkustaa mökille, ravintolloissa rajoitukset joka toinen pöytä pois käytöstä, kirkon penkkeihin rajoitukset ja lappu, istu tähän, vältä julkisia paikkoja, rajoitukset kokoontua julksesti vain muutama ihminen, vanhainkoteihin tapaamiset ikkunalasin läpi.
Poliisivoimin valvottiin sitä Uudenmaan sulkua, ettei vaan kukaan pääse
alueelta pois.

Muistattekos tätä ohjetta, kun tulet kaupasta kotiin, niin riisu ulkovaatteet ulkotiloissa ja käy sen jälkeen peseytymässä suihkussa, ettei koronavirus pääse mukanasi asuntoon.

Ihmisiä yritettiin saada ottamaan koronarokotteet tarjoamalla palkkioksi lahjakortti pizzeriaan tai muuta vastaavaa.
Kännykkään lhmetettiin syllistävä ja painostava tekstiviesi: et ole ottanut korona rokotetta ja ohjeistussena aikataulut ja rokotuspaikat, todeten, että on vastuullista ottaa koronarokote.

Mitä ne rajoitukset saivat aikaan, ihmisten henkistä pahoinvointi, varsinkin nuoriso kärsi korona rajoituksista ja jälkenepäin todettiin, että rajoitukset olivat ylimitoitettuja.

Noihin rajoituksiin ei pidä enää suostua, samaa ei voida enää toistaa...

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei käy sääliksi sitä miestä

        Sitä saa mitä tilaa.
        Ikävä
        176
        1550
      2. Muistakaa pojat tämä.

        Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
        Ikävä
        100
        758
      3. En ehkä onnistu siinä

        Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
        Ikävä
        58
        725
      4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

        Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
        Ikävä
        203
        588
      5. Oletko päättänyt

        Että luovutat minun suhteeni
        Ikävä
        48
        546
      6. Mies,oletko koskaan...

        Käyttänyt maksullista naista?
        Ikävä
        126
        546
      7. Pahoin pelkään nainen

        että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
        Ikävä
        50
        528
      8. Kirjoita kolme sanaa

        mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
        Suhteet
        37
        526
      9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

        hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
        Ikävä
        15
        500
      10. toivottavasti kohta jo kohdataan

        😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
        Ikävä
        25
        493
      Aihe