Mites jos on tehokas auto jossa on satoja hevosvoimia niin pätevätkö siihen fysiikan lait esim. reagointiaikoineen tai jarrutusmatkoineen? Pitäessäni turvavälin edessä ajavaan siihen eteeni kuitenkin survaisi joku vinkeä kaukoidän raketti. No en halunnut vaarantaa tätä pocemon-luomusta sen kauempaa enkä jarruttelemaan aiheuttaen jarrutuksia taakseni vaan ohitin kolmesylinteriselläni koko letkan ja jätin jonon tiiviiseen letkajenkkaan.
Tehokas auto
Anonyymi-ap
57508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Niin...? Ja sanomasi oli...?
Turvaväli?
No se halus vaan sanoo, että ajaa mopolla. Triumppi, Jamppu tai CEffä. Uliskoja kaikki.
"...ohitin kolmesylinteriselläni koko letkan..."
Hyvinhän tuolla uliskollakin tuntui raketistakin ohi pääsevän.
Jep, voimalla pääsee tuollaisista ohi. Yleensä ne on just noita maitopurkin kokoisella moottorilla kasaantuvia jotka ne jonot tekevät.
Ja juurikin ajavat vielä niin etteivät kykene pitämään sellaista väliä edessämenevään ettei väliin jarruttamatta mahdu.
Tajuamatta että itse on se tasamaan tallaaja
Kun on lippahattu ja neljä ympyrää keulassa, voi ajaa fysiikan lakien vastaisesti.
On se kumma, miten tyhjä tila tiellä imee puoleensa juuri näitä vapaavirtaussuodattimella ja karvanopilla varustettuja rakkineita. Tyhjiön laki on fysiikan laeista varmastikin vahvin. Jos tiellä on kahden auton mentävä reikä, siihen ilmestyy välittömästi räppänä, vaikka se joutuisi teleporttaamaan siihen.
MUTTA..sitten tuli kolmisylinterisen kosto! Tämä on tarinan paras osa! 👍
On jotain äärimmäisen viehättävää että kun sadat hevosvoimat alkavat kikkailla, paikalle pärähtää se kolmipyttyinen moottorisaha, todennäköisesti litranen turbo-Ecoboost tai vastaava, joka vetää koko porukasta ohi. JEEEEEEEEEE!
Kolmisylinterisen kiihtyvyys on vakio, mutta sen kuljettajan vitutus-indeksi antaa sille hetkellisesti 200 lisähevosvoimaa ja lopputuloksena jätit jonon tiiviiseen letkajenkkaan eli suomeksi sanottuna suoritit klassisen mulle ette hypi -liikkeen, jossa pikkupata näytti kaapin paikan. Fysiikan lait ovat olemassa vain niitä varten, jotka eivät uskalla ohittaa. Mutta muista että ja vaikka kolmisylinterinen kulkee pyhällä hengellä ja sisulla, se jarrutusmatka on silti pidempi kuin se matka, jonka aikana ehdit sanoa: "Katohan perkeletä kun tuohon työntäytyi" Aja varovasti eli ainakin niin kovaa, ettei kukaan muu ehdi eteen!
Mikä vika jonossa jos se etenee rajoitusten mukaan turvavälit huomioiden?
No jos siinä jonossa on sellaisia halvempia ja heikompitehoisia autoja niin ohittaahan ne pitää.
Vaikka toisin voisi luulla, niin kyllähän se useimmiten näyttää olevan niin, että uudemmat autot vetävät jonoa alle nopeusrajoitusten! Näin ainakin etelän suunnasta Joensuuhun tullessa tai sieltä pois mennessä. Ikään kuin se ei jo riittäisi, että 100 km/h alueella ajetaan 85–90 km/h, niin ylämäissä vauhti hidastuu entisestään. Edes tasamaalla ei kyetä pitämään tasaista vauhtia, vaan ajo on jatkuvaa nykimistä. Eikä siinä vielä kaikki: annahan kun sattuu vähänkään sateisempi sää tai, mikä pahempaa, luminen tie, niin tietää heti eläkeläisten olevan liikenteessä. Eipä sen puoleen, etteikö heissäkin olisi hyviä kuljettajia, mutta monet ovat joko tietäen tai tietämättään lähinnä haittakkeena liikenteessä. Minun hermoni eivät sellaista kauan kestä, vaan sopivan tilaisuuden tultua ohitan heti ja välittömästi.
Itsellänikin on ikää jo sen verran, että ajokokemusta on kertynyt vuosikymmenten varrella jonkin verran eli noin 1,5 miljoonaa kilometriä. Toivottavasti järki pelaa vanhetessani sen verran, että ymmärrän oman tilani ja osaan pysyä poissa muiden tieltä, enkä työntäydy tukkimaan tietä muista välittämättä.
"Vaikka toisin voisi luulla, niin kyllähän se useimmiten näyttää olevan niin, että uudemmat autot vetävät jonoa alle nopeusrajoitusten!"
Jos tietää tarkasti oman nopeusrajoituksensa ja ajaa vakkari päällä niin paljonkos "suosittelisit" sitä ylinopeutta ja olisitko valmis maksamaan toisten ylinopeussakot? Ja miten muuten käsittäisit noilla kilometreilläsi sen liikennemerkin jossa on esim. numero 100 ja tuskastutko jos autojonon ajonopeus on juuri tuo 100 km/h:ssa??
Missä oot tuollaisen jonon nähny????
Kyllä. Varsinkin kun ne yleensä on jäteöljyn hajuisia höyryäviä toinen toistaan vanhempia läjiä.
Sen tajusi vasta kun osti tehokkaan saksalaisen täyssähkön miten muut haisee pahalle.
Poliisit ajavat varmaankin polttiksilla. Mites meneekö pupu pöksyyn heidän kohdallaan?
Maanteillä näkee, ei siellä pitkospuilla.
Harvemminpa niitä autojonoja on tosiaankin pitkospuilla näkynyt, vaan suurimmaksi osaksi niitä esiintyy yleiseen liikenteeseen suunnitelluilla maantiereiteillä.
Tuskin kovin moni sielläkään ymmärtää, että auton nopeusmittari saattaa näyttää jopa 10 km/h liikaa. Kun tähän lisätään kuluneiden tai alkuperäisestä poikkeavien, joskin sallitun kokoluokan renkaiden aiheuttama virhe, lukema vääristyy entisestään! Eikä siinä vielä kaikki, sillä ”poliisin pelko” saa monet ajamaan varmuuden vuoksi alle rajoituksen. Sittenpä sitä onkin hyvä syy ränkyttää keskustelupalstoilla siitä, miten hirvittävän välinpitämättömiä kaahareita tiellä liikkui, kun kaikki menivät ohi , vaikka itse ajoin kaikkia sääntöjä ja rajoituksia noudattaen. Just niin ja ihan varmasti! Niin aina!
Kuulostat siltä vaaralliselta osalta tiellä liikkuvia joita me turvallisesti liikkumaan pyrkivät joudumme erityisesti varomaan.
Paljonko luulisit tarvitsevan sitä näkyvyyttä siellä yleiseen liikenteeseen suunnitelluilla maanteillä jos ohittaisit vaikka rajoitinta vasten ajavan 33 metrisen rekan ja itse käyttäisit vaikkapa 105 km/h ajonopeutta? Kerkiäisitkö laskeskella mittarivirheitä, renkaittesi kulumisia jne?
Ajelin kerran erään ajoneuvon perässä satasen rajoitusalueella satasta eli minähän sen jonon tein tuolloin. Ei pelottanut yhtään ajaa jonossa.
Ei mene, niin vähän tulee taajamissa ajettua. Maantiellähän häiritsevää valvontaa ei ole haitaksi asti.
Jos ohitukseen ei pysty tuossa kohtaa ei sitä pidä lähteä edes yrittämään.
Niin teit. Hyvin ymmärretty.
Kyllä siitä sähköautostakin ohi mennään, ja olen mennyt lukemattomia kertoja.
Koetko kenties ylinopeutta ajavien, rattijuoppojen ja muiden häiriköiden valvonnan häiritsevänä? Kuulutko kenties itse edellämainittuihin?
Missä sitä valvontaa on? Se ois ensimmäinen että näkyviin asap. Häiritsee kun ei näy
Saako siitä jotakin meriittiä että liikenteessä menee kaikista ohi...?
Eikö penskat opi älyämään että liikenne ei ole mikään kilparata eikä leikkikenttä?
Kortit pitäisi kerätä pois moisilta höyrypäiltä.
Jotenkinhan ne kalliin auton kalliita osamaksueriä on kompensoitava ja miks ei toisia kiusaamalla.
Tulevatkohan nämä liikenteen vaaratilanteet siitä kun on näitä nopeusrajoituksia leppoisasti noudattavia kiireettömiä ja sitten on näitä "miljuunia kilometriä" ajaneita renkaan kulumisia, mittarivirheitä ja muita poliisien reagointitunnelmia arvioivia ns. muka kiireisiä adhd-kuskeja?
Vinkki teille Teslat, Keslat ja muuta rakettiautot: kun te lennokkaasti riennätte maantiellä kaukaa horisontista kantaani niin jatkakaa vain samaa haipakkaa ohi. Vanha laiska Colttini ei lähde teidän kanssanne kisomaan eikä vauhtini kasva siitään hiillostamalla. Näkyvyyttä teillä kyllä löytyy mutta löytyykö kykenevyyttä.
Tesla mies ei jonoissa viihdy👌
Joo, ruuhkissa lienee parempi, että siirryt bussipysäkille.
Pyrin pitämään lain määräämää turvaväliä. Siihen kuitenkin porhaltaa takaa Audi ja joudun hiljentämään alle nopeusrajoituksen ja sellainen ottaa miuta päähän.
Tilanteen mukaanhan sitä on ajettava, et kai kuvitellut pystyväsi liikenteessä koko ajan ajamaan yhtä ja samaa tasaista nopeutta?
Nopeusrajoitus tarkoittaa suurinta sallittua nopeutta, ei pakollista nopeutta.
Silloin pitää hiljentää kun tilanne sitä vaatii ja niitä tilanteitahan liikenteessä on koko ajan.
Ajat siis normaalisti yli nopeusrajoitusten? Onko sinulla kiire jonnekin?
Audit ajaa yli rajoitusten.
Vieläkö olet katkera siitä että Audimies vei vaimosi?
Oletteko te pällit kuulleet vakionopeussäätimestä? Mikäli ette, niin nyt kuulette. Itse laitan 120:n alueella säätimen pitämään 125 km/h:n nopeuden, omassa autossa tuo on aika tasan 120 oikeaa nopeutta. Sama 100:n alueella 105-107 säätimestä.
Ei se yks autonsa tunteva paljon tuolla auta
Ja kun edessä on hitaammin ajava niin ajat sen yli tasaista oikeaa nopeuttasi...?
Oudon sitkeässä on tapa että valoista pitää kaikkien lähteä siinä samassa liikkeelle, sivutieltä vähänkin eteen tulevaa pitää hiillostaa, satasen rajoituksen muututtua kasikympiksi kiritään sitä edellä ajavaa kiinni ja parkkiruutuun peruuttava on hidastelija. Missä vaiheessa autoilijasta tulee tällainen hosuja ja hätähousu?
Jotkut nimittää jänistä hätähousuksi.
Tesla is best car rules 👌👌👌
Onko englannin kielen taitosi samaa tasoa ajotaitosi kanssa?
Tuo on selvästikin Michiganin yläniemimaalta takaisin palanneen lieksalaisen murretta, eli lieksengelskaa! 😆
Meinaatko että joku lieksalainen olisi käynyt muka joensuuta pidemmällä...?
Suullinen perimätieto kertoo että joku lieksalainen olisi ennen sotia käynyt ihan Kuopiossa asti! Sehän on lähes 100km kauempana kuin Joensuu!
Eihän tesla-hönöt osaa lukea edes kaistaopasteita. Ajavat kääntyvien kaistaa vaikka mieli tekee mennä suoraan. Sitten yritetään survoutua jonon väliin että päästään oikealle kaistalle. Eikö olisi helpompi ja joustavampi valita oikea kaista jo kättelyssä?
Mutta jos ei järki riitä ja ajotaitokin falskaa, niin eipä sille mitään mahda...😂
Lähe viivalle👌
Oohan arpajaisista kortin saanu hiljoo eläkä esitä viisasta😂👌
Sulla ei ole viiva kuin boxereissasi.
Mene sinä hiekkalaatikolle leikkimään, mutta älä tule liikenteeseen aikuisten sekaan leikkimään!
Hyvin on pärjätty pikkukylässä aikoinaan ajokortin ajaneena täällä Joensuunkin kokoisessa suurkaupungin... melskeessä. Sen kun muistaa että näitä junttiautoilijoita voi kohdata ihan missä vain jotka luulevat liikaa ajotaidoistaan ja -osaamisestaan. Ei se koko tai teho vaan kuinka sitä käyttää.
Höpö höpö
Anonyymi00054 => hyvä esimerkki siitä kun sanoja ei osata käyttää.
Pöh
Oho: korppi nokkikin korpin silmää. Edelläni ajoi sellainen mannelavetti ja toinen mersu pyrki sivutieltä eteen. Tämä mannelavetti lisäsikin roimasti kaasua ettei tämä lajikumppani kerkeäisi eteen. Outoa oli tämä.