Yllättäen loppuaika reilusti alle tunti, mahtava suoritus heiltä. Ihana pariskunta Kaisa ja Ville voittivat oman sarjansa, on tää kyllä upea uutinen.
Hieno Hyrox
Anonyymi-ap
3081234
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 308
Vanhimmat
Onko nuo koskaan tehneet mitään oikeita töitä vai vain treenanneet ja kilpailleet koko elämänsä? Kaisasta näkee että on hiihtäjänaisia koska heitä ei ole naisellisuudella ja kauneudella koskaan pilattu. Se on hyvä asia. Samaa kaliiberia erään Levillä vaikutavan tulevan rippikoulunopettajan kanssa.
Minun lapsuudessa rippikoulunopettajat oli siveellisiä ja tukka tiukasti nutturalla. Niin moni asia on muuttunut sitten vanhan hyvän ajan.
Kyllä molemmat on työn makuun päässeet, ihan urheilun parissa.
Ja mikä hel..tin k..pää olet arvostelemaan kenenkään ulkonäköä, sekä Kaisa että Ville ovat upeat ulkoisesti ja sisäisesti.
Onko hel..tin k...pää jos täällä arvostelee jonkun ulkonäköä? No se on hyvä tietää jos täällä jonkun ulkonäön arvostelua näkee että joku hel*etin ku*ipää taas asialla.
Kaisa on kaunis nainen. Ei ne silikonit ja huulitäytteet ketään kaunista. Sekä Kaisa että Ville ovat kyllä tehneet paljon muutakin kuin urheilleet. Tietämättömyytesi ja katkeruutesi on ilmiselvää.
Tuo Ville sanoi että oli kyllä ensimmäinen ja viimeinen kerta kun osallistui. Olivat saaneet osallistumisen lahjaksi joltain hiihtäjänaiselta. Senverran kova laji tuo Hyrox oli noidenkin mielestä.
Nyt ei kuitenkaan keneltäkään hiihtäjältä roikkunut räkä poskella tuolla kisoissa kun tulivat maaliin, eli se on kai positiivinen juttu.
Eivät ainakaan ollu kuukausia hehkuttaneet treenaavansa, osallistuvansa kisaan. Kun on kunto kohdillaan, noin vaan vasemmalla kädellä voitetaan oma sarja. Puhujat ja tekijät, tässä pikku ero!
Ei se siksi sanonut, että laji olis niin rankka. Mari Eder oli ostanut heille joululahjaksi liput. Treenasivat parin kuukauden ajan. Miten ajattelet, menestyneille maajoukkueurheilijoille toi olis liian raskasta. Osallistuivat kerran ja heti voitto. Mari Eder on ampumahiihtäjä kuten Kaisa.
Niinhän se Petäistökin sanoi kisan jälkeen itsestään ja Martinasta että me olemme kiireellisiä yrittäjiä, ei mitään ammattiurheilijoita.
Ammattiurheilijat, jotka ovat elämänsä vain treenannee ja kilpailleet eivätkä ole tehneet muuta työtä, niin tottakai heillä on paremmat mahdollisuuden pärjätä. Siellä oli Iivokin mukana ja parina crossfit -kilpailija eli siellä on mukana ammattiurheilijoita.
Ville sanoi tapahtumasta että tämä on kuitenkin kovaa kestävyysurheilua, ei mitkään Hippo-kisat. Ja aivan selkeästi tuo että oli ensimmäinen ja viimeinen kisa tarkoitti sitä että eivät tuollaista rääkkiä jaksa eikä halua. Ville sanoi että keskittyy tennikseen ja Kaisa sanoo että tekee kesällä mitä haluaa.
Molemmat järkeviä aikuisia tuntevat rajansa ja kuntonsa. Turha hajottaa kroppansa pelkästään julkisuudessa roikkumisen ja uhon takia!
Eiköhän Kaisan ampumahiihtoura maailman huipulla ollut pikkusen rankempaa kuin crossfitistä helponnettu koko kansan laji. Sehän toi hyrox on. Se, että Kaisa ja Ville voittivat, kertoo, että vetivät täysillä lyhyen harjoittelun jälkeen. Et kai tosissasi väitä, että maailmanmestaritason ampumahiihto on treeniltään ja suoritukseltaan helpompi 🤣🤣 joku roti nyt. Kunhan heitti tuon, että rankkaa. Tiesivät mm että juoksussa ei kukaan heille pärjää. Hyroxia voi harrastaa vauvasta vaariin.
Crossfit on kova laji, hyroxin kehittäjä kertoi kehittäneensä lajin, jonka harrastamisen voi aloittaa matalalla kynnyksellä. Laji on helppo. Vauhti tekee raskaamnaksi ihan kuin minkä tahansa muunkin lajin.
22:05 Iivo parinsa kanssa eivät olleet treenannert hyroxia pahemmin. Kaisa ja Ville sai joululahjaksi liput. Ehtivät parin kuukauden ajan treenata satunnaisesti. Suomessa vain huipulla oleva urheilija saa sponsoreilta ja kisoista sen verran rahaa ettei tarvitse töissä käydä. Käyvät töissä harjoittelun ohessa. Miksi väität jotain mistä et selvästi tiedä? Kerrotko muuten mitkä ne Martinan kiireet on mitkä estää sitä treenaamasta? Martina itse kertoo kyllä treenaavansa paljon. Petäistö pikkupoikana selittelee huonoa tulosta.
Sitähän tuossa tarkoitetaankin että ovat kuitenkin elämänsä treenanneet ja kilpailleet juuri sen ammattiurheilijan uran takia.
Eipä tarkoitettu, vaan yritettiin väittää, että ovat vain urheilleet eivätkä tehneet muuta. Tämä on valhe. Toinen asia, Kaisan ja Villen aktiiviurasta on jo vuosia.
Ihan hiton huvittavaa Martinan palvojan kaunainen ja katkera luonne. Nyt on sitten kansallisaarre ja maailmalla arvostettu entinen huippu-urheilija Kaisa Mäkäräinen haukuttavana kun meni ja voitti huvin vuoksi osallistumansa kisat parinsa, miehensä kanssa.
Erään tunnetun nuoren hyvinvointivalmentajan isäkin kehuu Iltalehden instassa Mäkäräistä ja ammattiurheilijoita että parempia. Sama mies oli joskus kommentoinut Martinaa kuvaa Seiskassa että "homo roope ottanut kuvan".
Kerro miksi teit tämän aloituksen tänne julkkisjuoruihin?
Onko haukkumista kun tuolla lukee että "ei ole naisellisuudella ja kauneudella pilattu"? Eikös tuo ole toteamus jonka kaikki näkevät eikä mitään haukkumista.
Seiskassa oli ainakin juttua Jasmista ja Kristasta että hiitokaunottaria. Krista oli mennyt tideeriin uutta miestä hakemaan. Jasmi löysi oululaisen jääkiekkoilijan jo heti kättelyssä.
Ihmettelin että miksi juuri hiihtäjillä tai entisillä on niin paljon puolustajia niiden keskuudessa jotka kuitenkin aivan satasella haukkuvat muita ihmisiä täälläkin, etenkin paljon kadehtimaansa Martinaa tietenkin. Katson erään entisen hiihtokuningattaren kommentteja, kun ilmoitti että on nyt 48 vee vanha. Siellähän on pääasiassa yli viisikymppisiä kehumassa ja hehkuttamassa ja sellaiset on yleensä sitten pahimipia haukkujiakin eri puolilla. Eli viisikymppiset ja sitä vanhemmat, sekä miehet että naiset. Kyllä siellä oli yksi nelikymppinen ex-kiekkoilija laittanut tietenkin onnittelut ja sydämen mutta pääasiassa yli viisikymppisiä vanhempia ihmisiä.
Sen tyttäret oli loukkaantunut tuosta kommentista. Ei Martinan takia vaan hyvän ystävänsä Roopen takia tietenkin.
07:58 en minä ainakaan näe. Kaisa on luonnollisen, urheilullisen kaunis. Ei silikoneja, botoxia, täytteitä, hiuslisäkkeitä yms. Toisekseen on haukuttu ettei ole tehnyt mitään muuta kuin urheillut. Tämäkään ei ole totta. Kaisaa haukutaan, koska voitti. Riitta-liisaa haukutaan Pikkaraisen takia.
Ihmettelet ja kuvittelet tuollaista. Kaisa on amumahiihdon huippu, ei tarvitse palstalaisten puolustelua.
Kyllä tuol hyrox kisoissa on monen laista lyllertävää naista. Yksi lönköttänyt yli tuntia 🤭.
Niin Martinaakin haukuttiin Pikkaraisen takia mutta todella paljon enemmän. Yritettiin jopa torpata yhteistöitä ja tehtiin lasuja kun tuo Pikkaraisen lasten lähelle. Eikös Riitta-Liisa pääse todella vähällä. Seiskassa muutama juttu ja lähinnä positiivinen koska jääkiekkomies toimittaja Miikka tehnyt jutun. Pikkaraisen postauksen sinne laittoi kun vannoi siitä syyttömyyttään että oikeusmurha tuomionsa. Muut mediat vaikenee täysin koska arvostettu entinen hiihtokuningatar, Levin markkinointilähettilääksi äänestyksellä valitti, mainosti Levin kiimaviikkoja erittäin konkreettisella tavalla.
Ei tuo ole haukkumista koska täällähän haukutaan naista joka on naisellisuudella ja kauneudella pilattu heidän mielestä eli silikoneilla ja huulitäytteillä ja hiuksiakin on ja ne on myös monelle naisellisuuden merkki. Ei tarvi olla meikitön räkä poskella urheileva vaan voi tosiaan tehdä kovaa suoritusta ja silti naiselliset muodot ja niin kaunis, kuten Martina on tuossakin Hyrox-kisassa komean adoniksen, Matiaksen parina. Ei ihme että ihmisiä ja mediaa kiinnostaa. Hehän eivät ole mitään ammattiurheilijoita vaan kiireisiä yrittäjiä jotka harrastavat lajia ja pärjäävät aivan hyvin.
Tuo pari jos mikään tuo hyvää mainosta tuolle lajille ja siksi heitä halutaan kuvata ja haastatella.
Näköjään kiinostaa henkilöinä nää Matias ja Martina. On jo tykkäyksiä instas yli 4000.
Nimenomaan voittajat kiinnostaa, ei 57 sijalla oleva. Oikeat urheilijat kiinnostaa, kumitisdiset kohujulkkikset selittelyineen on naurettavia.
Kiinnostaa sitten myös haukkujia koska molemmat niin kadehdittuja. Katsoin että etenkin sellaiset keski-ikäiset ja sen iän ylittäneet miehet haukkuvat medioiden kommenttikentissä. Ja nämähän nyt ainakin kadehtivat entenkin Petäistöä ja vielä että saanut parikseen ehkä Suomen kuumimman ja kiinnostavimman kaunottaren.
Järkyttävää haukkumista on kans Sofiasta ruutu 4 insram. Noi on niin loukkaavia konsertteja, et voisi nostaa syytteen kunnialoukkauksesta Sofia. Omilla nimimerkeillä vielä viestit laitettu näkyviin.
Ei konsertteja, vaan kommentteja.
Niin juuri, jokainen voi osallistua. Helppo laji.
Silikonit ei ole naisellista muotoa, vaan keinotekoista. Miten se Martina on kiireinen yrittäjä sun tai huonon häviäjän Petäistön mielestä (noloa selittelyä). Martina itse kertoo treenaavansa paljon ja ehtii tyttären harrastuksessa olla hienosti mukana. Sehän ei ole Martinan yritystoimintaa.
Ai no miksi lehtien pääosassa oli Iivo ja Kaisa 😆 kyllä he näkyvyttä lajille toivat.
Laske sinä tykkäyksiä 🤣🤣🤣
No niin, kateuskortti nostettu taas. Nytpä sitten se kateuden aihe viimeinkin tiskiin. Ei voi toistuvasti jauhaa kateudesta, kun ei kysyttäessä osaa sanoa edes yhtä oikeaa kateuden aihetta. Nytpä sinä sitten kerrot.
Ei niitä tarvitse laskea ja nehän ovat siellä valmiina näkyvissä 🤔.
07:51 ensin luulin, että tarkoitat mitä kirjoitat. Kuumin ja kiinnostavin kaunotar paljasti provoksi. Olisit sen jättänyt pois.
Jos jättäisit Martinan ja Matiaksen yritystoiminnan heidän itsensä asiaksi ja kirjoittaisit hyrox kilpailusta,mistä on aloituskin tehty.
No Kaisan mies kertoo että ensimmäinen ja viimeinen kerta ja Kaisakin sanoo että ei halua Hyroxin treenata vaan haluaa tehdä kesällä mitä huvittavaa. Todella hyvää mainosta lajille tosiaankin.
Jaa, no miksi minulle tuon osoitat, etkä sille, joka tuon asian toi palstalle? Minä kommentoin hänen kirjoitustaan. Jännästi se alkuperäinen ei haitannut sua yhtään.
09:09 tulivat huvikseen osallistumaan ja heti voitto, vaikka liikkeiden harjoittelu oli vähäistä. Kyllä se on hyvää mainosta eli voi osallistua leikkimielisesti. Toiset vetää otsa kurtussa ja selittelee kiireillä pärjäämättömyyttään 😁
08:15 niinpä, eipä sitä kiireistä, treenejä haittaavaa yritystoimintaa ole.
On mitä jauhaa....
Ihmiset voivat itse pahoin ja siksi haukkuvat esimerkiksi naisten ulkonäköä.
Toi ruutu 4 insram, on luettavissa Sofian elättäjälle ja kaikille sen läheisille. Helppo napsauttaa englanniksi ja mitä siihen sanoo elättäjä. Kyllä järkevä mies katsoisi, että nyt loppui tää suhde ja just tähän paikkaan.
Miten itse Sofia kestää kaiken haukkumiset ? Jos olisi herkkä henkilö kysymyksessä, olisi varmasti enää vaikeaa edes olla enää julkisuudessa olevia.
Kyllä se jollekin Timolle oli omassa instassa kommentoinut että onneksi sinä et lisäänny. Sitten kerran halveksuvasti jostain Kelan eläteistä. Joku oli vihjaillut jostain Ladasta kun Sofia asui yksiössä Kontulassa että nyt kuskataan toisenlaisilla autoilla.
Sofia vuonna 2010 kertoi että häpeää Nousiaisen autoa joka on joku ralliauto mutta että Nousiaisen perheellä on kaksi autoa, joista toinen avoauto, ja sillä me Nikon kanssa sitten ajellaan. Kertoi että oma ihanneauto siihen aikaan oli musta Audi. Osallistuivat Nikon kanssa Tavallista elämää -ohjelmaan ja siinäkin Sofia jo esitteli laukku- ja kenkäkokoelmaansa. Eli "teiniavioliittonsa" aikana jo oli samat jutut eli hienot autot pitää olla ja merkkilaukkuja ja kenkiä ja ensimmäisen Rolexin Sofia kertoi myöhemmässä haastattelussa hankkineensa omilla rahoilla, ei luottokortilla. Näin sanoi.
Sofia oli vuoden ajan valehdellut Nousiaiselle ikänsä että on 20 vaikka oli 19.
Lopeta Kaisan ja Riitta-Liisan ulkonäön haukkuminen. Niin helpottaa
Kaikkien ihmisten ulkonäön haukkumiset on ollut lopetteva ja ei yksin jonkun Kaisan tai Riitta - Liisan.
Niinpä. Sano se Martinan palvojalle. Sehän haukkuu eniten Sofian ulkonäköä
Martinaa ja tämän jokaista verisuontakin haukutaan todella törkeästi. Mutta jännä nähdä että täällä kirjoittelee joku jonka mielestä hiihtäjänaisista ei saisi sanoa mitään. Koskeeko aivan henkilökohtaisesti?
Martina aloitti opiskelemaan Hyrox-valmennusta eli varmasti jossain vaiheessa ottaa myös Hyrox-valmennuksen valikoimiinsa. Hyvä että koko ajan kehittää itseään kurssittamalla.
Hirveesti valmennettavaa jossain hyroxissa😂😂
Voisko enää selkeämpi laji olla ihan kelle vaan.
Kyllä tuota pystyy ohjaamaan personal trainer koulutuksella ja Martinalla on bodyweight koulutus mutta aina on hyvä hankkia uutta oppia. Tuohon Hyrox akatemian koulutkseen ei edes pääse ellei taustalla ole personal trainer -koulutus.
Kyllä on saanut Hydrox-kisat tapahtumana näkyvyyttä ja paljon, hienoa.
Ymmärrän hyvin, miksi Martinaa lajin pariin pitkään houkuteltiin, nythän niistä kirjoitetaan monissa lehdissä.
Martina on kisannut jo viime vuoden yksinään, mm. Malagassa ja Kööpenhaminassa ja Ruotisissa ja viime keväänä oli simulaattori parikisassa vielä aussinkin kanssa. Mutta tietenkin yhteistyö Petäistön kanssa toi lisää näkyvyyttä koska molemmat erittäin kiinnostavia henkilöitä.
Oliko tosissaan Martta ja tämä Paula parhaat suomalaiset omassa sarjassaan? Jos näin oli, todella hieno saavutus!
No tottakai on totta koska se näkyy tuloksista.
Ai käyt moneen ketjuun kirjoittamassa saman? Se, että on paras suomalainen 16 osallistujan joukossa, naisparit ikäryhmä 40-44, toimikoon nyt lohdutuksena. Ei ajatella sitä, että ei ollut Suomen sisäinen kisa eikä sitä, että hävisi tuon sarjan voittajille 6 minuuttia. Näin se ikifani selittelee
Petäistö julkaissut listan jossa eniten seuratut urheilijat viime viikolla. Kymmenen joukkoon mahtuu Helsingin Hyrox-tapahtuma ykkösenä. Sitten siellä on ulkomaisia nimiä ja puolessavälissä Iivo ja Hyrox-parinsa ja toinen suomalainen pari on Matias ja Martina sijalla 9. Nämä siis kymmenen eniten seurattua.
Niiltä oli taas kysytty että onko enemmän kuin ystävyyttä ja nyt tällä kertaa Matias kommentoi että hyvät välit, ei täällä muuten jaksaisi kilpailla ja Martina siihen vielä että tuota kysytään aina, kuinka monta vastausta oikein odotetaan.
🤣🤣🤣 mielellään Martina vastailee. Petäistö on säälittävä huomiontarpeinen. Todellisen miehen ei tarvitse julkaista tuollaisia listoja. Mikähän lie tuokin lista. Kova on pätemisen tarve
Eihän tuossa mitään säälittävää ole, erilaisia raportteja löytyy, kaikki ei vaan osaa etsiä. Tosiasiahan on että Martina ja tämä Petäistö kiinnostaa lajin harrastajina.
Kiinnostaa varmaan muista syistä, kuin hyroxin. Onhan toi pikkupoika kovin pätemisen tarpeinen. Ensin selittää kiireellä sen että meni vähän penkin alle ja nyt julkaisee jotain hömppätilastoa. Raportti/tilasto mikä lie
Martinalla on sama lista stoorissa ja se on roxfit.app jolla mitataan virallisen Hyrox kisan seuratuimpia urheilijoita, ja vaikka Helsingin kisat oli kansainväliset kuten kaikki virallisest kisat niin siellä Martina ja Matias oli 10 seuratuimman joukossa. Ja se tietenkin tarkoittaa sitä että saavat sponsoreita, koska he kiinnostavat katsojia.
Jaaaa, eli toi oli VAIN hyroxia koskeva 😆 joku ikifani selitti, että viime viikon seuratuimmat urheilijat niin kuin yleisesti. Se, että oli pelkkä hyrox, niin aivan eri juttu. On teillä aiheet.
Martinaa ja Matiasta seuras uteliaat suomalaiset. Tuskinpa sen suurempaa merkitystä. Mutta kiva, kun tiedät, että saavat sponsoreita. Oletko jostain firmasta mikä sponsoroi vai Martina&Petäistön asianhoitaja? Muutenhan pelkkää lässystä TAAS
Sponsorit on tärkeitä ja turha on yhtään niitä kenenkään kyseenalaistaa.
Osaan lukea ja kun Matias viime vuonna ilmoitti että alkavat kilpailemaan Martinan kanssa niin ilmoitti että on saanut sponsorikseen erään firman ja mainitsi sen nimenkin. Aivan täysin yleistiedon varassa tässä mennään toisin kuin näköjään eräät. Nytkin siellä oli ihmisiä, yksi Matiaksen valmennettavakin, jotka edustivat jotain firmaa ja sen vaatteet päällä, esim. erästä urheilujuomaa. Kummallinen kapeakatseinen ajatusmaailma sulla ja yleistieto täysin nollassa kuten myös lukutaito tai luetun ymmärtäminen.
Ei päässeet Ville ja Kaisa seuratuimpien listalle mutta Iivo kilpaparineen pääsi. Ja tietenkin Matias ja Martinan. Ovathan he jo ulkoisestikin näyttävä pari ja molemmilla todella paljon seuraajia. Molempien seuraajamäärä myös kasvaa tasaisesti. Matiaksen seuraajamäärä kaksinkertaistunut viimeisen vuoden aikana ja lähetelee kohta sataa tuhatta ja Martinalla pitkälsti yli 160 tuhatta seuraajaa. Eli silläkin tavalla näkyvyys on suurta.
Martinan seuraajamäärä tällä hetkellä 166.9 ja Matiaksen 96.4. Molempien seuraajamäärä kasvoi viikonlopunkin aikana.
Jos osaat lukea tai ymmärrät lukemasi niin kyllä tulolla edellä puhutaan vain Helsingin Hyrox-tapahtumasta ja siellä seuratuimmista. Miksi muita koska eihän Matias ja Martina ole mitään ammattiurheilijoita eivätkä kisaa muualla kuin hyroxissa.
Eipä se kirjoittaja (sinä?)maininnut, että vain hyrox. Ko paria seurataan Seiskajuttujen takia. Urheilusuoritus on sivuseikka.
Juu. Toivottavasti kääntyisi tappiokierrekin.
No ulkoisesta olemuksesta en sano mitään. Mutta kiva,että seuraajamäärät kasvaa. Joillekin se on tärkeää. Toisilla on voittoja mm -tasolla
Oijoi kun nyt kärysi käämit. Ihanaa, että olet noin omistautunut, että tuon kaiken tiedät ja vaatteetkin tutkit. Yleistietoa tuo ei kuitenkaan ole, vaikka sun maailmassa olisi. Yleistieto nollassa 🤣🤣🥰
Ihanko täällä pörrää hormonihöyryissä kiukuttelevat teinit?🤐
Tuskinpa. Vanhat mummot täällä hilluu.
Martina alkaa itse ajaa hepparekkaa ja hankkii korttia nyt siihen. Huitsu, on kallis lasti silloin kyydissä 🤔.
Siinnä säästää rahaa, kun ei tarvitse maksaa kuljettajalle palkkaa ja ainakin ulkomaan matkoille reissatessa.
Monet naiset ajaa hepparekkaa. Ei se autoa kummempi ole. Edes Martinan kyseessä ollessa. Tavallisista asioista tulee ihmeellisiä kun Martinasta kyse, verojen maksu, lasten ruokkiminen, lasten harrastuksiin osallistuminen, autolla ajo jne. Hellyttää toi palvonta.
hellyttää palvonta🤕 oikeesti on jollain pipi pää
Onhan se söpöä kun Martinan toimet on Martina uskovaisen mielestä aina jotain poikkeuksellista ja ihmeellistä. Ne asiat mitkä on suurimmalle osalle ihmisistä arkipäivää, niin martinan niin tehdessä se on jotain suurta ja ihmeellistä. Voisihan tuota muuksikin kutsua, kieltämättä
Naisia jopa pitkän rekan ratissa, bussikuskeina ja veturin kuljettajina.
Martta o liuan kärsimätön ja laiska etyä onnistuisi koonkaan ajo eu:
En puutu Martinan enkä muidenkaan ajamisiin, mutta rohkenen huomauttaa että 100 tonnin rekan kanssa liikkuminen on täysin erilaista kuin parin tonnin henkilöauton.
Jaa. Rekoissa on nykyään ohjaustehostimet yms tekniikka, joten ei siinä ole mitään muuta eroa kuin mittasuhteet. Paino ei vaikuta. Uudet rekat on jopa helpompia ajaa kuin moni henkilöauto. Rohkene ottaa asioista selvää.
Martina on jo vetänyt Porschellaan hevoskuljetusvaunua ja nythän heillä on oma pienempi hevoskuljetusauto, johon mahtuu kaksi hevosta ja sitä Martina on ajanut. Nyt sitten kai tarkoituksena että pitkillä matkoilla voi myös ajaa isompaakin autoa vuorotellen muiden kanssa.
Jos oot ajanut joskus autoa jossa ei ohjaustehostinta, oot kyllä vanhan liiton naisia eli tosi vanha. Kukaan mies ei muuten tuommosta kirjoita.
Juu ei 😁 eikä meidän tieliikenteessä ole kuin uudehkoa kalustoa. Näin on ps.martina ketjussa ei nuoria ole, kaikki tota vanhan liiton väkeä
Ootko oikeesti ajanut autolla jossa ei ole ollut vielä ohjaustehostinta?
Höh eksä tajuu tuo on se kurppa joka on Martinan kimpus ollu jo kauan.
Martina kuulemma ajaa jotain rekkakorttia ja siks sillä hitsas. Rekkaa on helppo ajaa kun on ohjaustehostin sanoo tää mummo.🙈
Ei tiä että kaikissa menopeleis on ollut tällaiset vuosikymmeniä.🤣🤣
Sama lapsenomaisesti kirjoittava komppaa ja vastailee itselleen 🤣 et vaikuta nuorelta, vaan mummolta (kurpalta), joka kuvittelee vaikuttavansa.
Ootko oikeeesti noin hölmö? Ooootko oikeeesti kyselyiässä vielä kuuskymppisenä (plus)?
🤣🤣 olet vähän hupaisa, mutta enemmän ressukka.
Juu, tuohonko kykenit 😆 hienoa.
Hiihtoammattilainen Iivo ja crossfit ammattilainen kaverinsa sijoittuivat ikäryhmässä 30-34 vee sijalle 7 ja kokonaistuloksissa sijalle 33.
Kaksi kiireistä yrittäjää, hyrox-harrastajaa, kohta tulevia hyrox-valmentajia, sijoittuivat ikäryhmässä 35-39 sijalle 11. ja kokonaistuloksissa sijalle 59. Huom! Martinahan on 43 vee. Annassa on hyvä juttu heistä ja siinä tulee hieman selville erään Hyrox-valmentajana kertomana mikä näissä kansainvälisissä kisoissa on jutun juoni. Ja vielä muuten että simulaattorikisat on eri kisat kuin nämä viralliset.
Helsingin kisoihin osallistujista yli 60 prosenttia oli ulkomaalaisia ja mukana myös hyrox ammattilaisia.
No joko ne martinan treenejä estävät kiireet on selvillä? Ulkopuolisen silmin (ja omien sanojensa mukaan) kun treenaa paljon. Ehtii myös reissaamaan lapsen harrastuksen merkeissä pitkiäkin reissuja, eikä se liity martinan yrittämiseen. Eli miten se nyt on? Taisi olla petäistön selittelyä, kun tulos ei vastannut sen odotuksia. Kun vertaat Iivoon, niin ota esiin se, että he eivät olleet treenanneet hyroxia kuin hyvin vähän. Kuten joku toimittaja kirjoitti, jos olisi vain juostu, olisi Iivo vetänyt pohjat. Hyroxissa paljon liikkeitä, jotka ei pelkällä voimalla ja kunnolla suju nopeasti, vaan harjoittelun kautta tulevalla sujuvalla tekniikalla. Jotenkin tympeää tuo, että jätetään oleellinen kirjoituksesta pois.
He oli tossa ikäsarjassa, kun sääntöjen mukaan nuoremman mukaan. Mutta älä sure 05:16, ei sijoitus 40-44 sarjassa olis ollut sen kummempi
Pernilla oli noin sanonut että jos Iivo olisi vain juossut olisi vetänyt pohjat. Miten Pernilla ja kumppaninsa eivät pärjänneet erinomaisesti vaikka instan perusteella eivät muuta teekään kuin treenaavat?
Matiaskin tietää Martinan kiireistä paremmin kuin sinä. Matias muuten tuntee myös Martinan paremmin kuin sinä. Matias on 35 ja Martina 43 ja kisaavat sarjassa 35-39 -vuotiaat. Miksi Matias juuri Martinan kanssa? hm? Onks Martina vähä kiva tyyppi?
Iivo on ammattiurheilija ja häneen ei pidä verrata ollenkaan Martina ja Matiasta. Ei Iivon en tee mitään muuta, kuin ainoastaan urheilee työkseen.
Matias omien sanojensa mukaan pakotettiin leipomaan munkkeja siellä ranchillaan ja kukas muukaan kuvasi kuin Martina (oli siellä muitakin). Martinan nauru kuului välillä kun Matias pani parastaan. No, se oli sama päivä kun yhdessä testasivat Matiaksen kotisalin ja juoksentelivat yhdessä hiekkateillä ja näytti siinä olevan Matiaksen koirakin mukana. Ei kai Matiasta pakoteta tekemään yhteistyötä Martinan kanssa vaikka nyt pakotettiinkin leipomaan munkkeja.
No täällä kommentoi sellaiset jotka ei ole ikänään mitään urheilleet, ehkä jotain maastavetoa harjoittaneet jotkut, mutta ovat tainneet "urheilla" toisenlaisilla elämän osa-alueilla.
Ketkä yleensäkin ovat mukamas kaikkitietäviä ja kaikista pahimpia suustaan niin ne on joku ylilihava faniporukka, joille tärkeintä on kuitenkin se ryyppääminen ja ehkä tappelut.
Poikkeuksia on mutta edellämainitut ovat niitä kovaäänisimpiä.
Pernilla kisasi sarjassa 25-29 eli nuoria naisia ovat.
Olis hävinny Kaisalle ja Villelle sen 5 minuuttia. Sijoitus pari pykälää parempi, kuin tossa 35-59. Iivon sarjassa (miesparit) oli todella paljon osallistujia.
Voi vain kuvitella kuinka paljon Matias ja hänen lähipiirinsä on saanut törkyviestejä Martinasta Martinan vainoajilta. Kaikki Martinaan liitetyt miehet ja heidän lähipiiri on saanut osansa, niin miksi ei Matiaskin vaikka suhde ei olekaan romanttinen.
Oli aihe kuin aihe. Martina ja Matias he ? Eihän he ole edes ammatti urheilijoita, kirjoittakaa niistä, ketkä tekevät työtä ainoastaan urheilijoina.
Kenenkä hiihtäjän faneja täällä on jatkuvasti lyttäämässä ja mustamaalaamassa Martinaa. hm?
Varmasti erään jonka fanittajat huitelevat siinä viisissäkymmenissä ja yli?
Miksi Matias sitten haluaa kisata noin paljon vanhemman naisen kanssa? Siitä on kysymys. Varmasti saisi ikäisiään naisia kilpailemaan kanssaan.
Matias tykkää Martinasta?
Olisko Matias vähä pihkassa?
Kysykää itse asiasta Matias Petäistöltä ja 💪. Vanhassa vara parempi, ainakin jos kun kysymys urheilusta.
Tykkää tykkää ystävänä molemat toisistaan ja lopettakaa nyt turhat romanttiset tunteet heidän välillään.
Matias selitteli huonoa menestystä kiireillä. Etkö tajua?
Joo, seliseli. Hyrox Suomen puheenjohtaja kuvasi lajin helpoksi aloittaa, sopii kaikenkuntoisille. Mutta lajissa on paljon teknistä osaamista vaativaa, jota pitää harjoitella. Pelkkä huippukunto ei riitä. Ja se, joka vertasi, on toi 06:51.
Ihanaa omistautumista Martinan ja Matiaksen instajulkaisuihin.
Kuvittele rauhassa ja täytä elämäsi kuvittelemalla erilaisia asioita Matiakseen liittyen....
Eipä. Toi vastaus oli sille, joka kirjoitti siitä, että vanha Martina ei pärjännyt niin hyvin kun joutui nuorempien sarjaan. Eikä Kaisa ja Ville ole ammattiurheilijoita olleet vuosikausiin. Ovat harrastajia nykyään.
Kukahan täällä jatkuvasti lyttää ja mustamaalaa erästä hiihtäjää hmmmm? Vastaus Martinan palvoja, jokainen tämän näkee kirjoituksista
Martinan fanittajat on reilusti yli viiskymppisiä 😁
Martinan julkisuus hyödyttää. Martina on nuoresta alkaen pysynyt julkisuudessa erilaisin keinoin. Siitä on hyötyä. Siksi.
Ei noin vanhat reilusti yli viisikymppiset, edes seuraa hyrox kisoja. Martinan seuraajat instan perusteella ovat 30-45 vuotiaita. Nuoremmilla hyvinvointivalmentajalla on 20-30 vuotiaita suurin osa.
Kyse oli Martinan seuraajien iästä ei hyroxista. En usko, että Martinalla on kolmekymppisiä seuraajia. Heistä suurin osa tuskin edes tietää kuka Martina on. Aikamoinen analyysi kyllä ja yleistys. Mutta eipä sitä voi täällä muuta odottaakaan.
Matias on tiennyt Martinan fyysisen ja henkisen kunnon, ja kertonut siitä itse. Ei väliä, että mitä sairaat ihmiset lähettää postia, koska sehän on ainoastaan katkeruutta ja kateutta.
08:36 älä nyt noin suoraan näytä tietämättömyyttäsi. Hyroxissa on vanhin ikäluokka 70-74. Ja sä väität pokkana, että yli viiskymppiset ei edes seuraa kisoja..Joo osallistuu ja kisaa, mutta ei seuraa niinkö? Todennäköisesti kun ikäluokkia on tuonne asti, on heidän läheiset, ystävät yms myös seuraamassa ja kiinnostuneita.
Jep, tuolla Hgin kisoissa oli yli viiskymppisten sarjoissa paljon kilpailijoita. Palvoja unohtaa, että kohta se Martinakin on viiskymppinen.
Noi postit kun on sun päässä. Miksi kuvittelette tuollaista? Kertoo kyllä omasta päästä eniten.
Kohta. Siihen on vielä aikaa yli 6 vuotta 😂.
Onhan tuolla tykkäyksiä yli 5000. On varmasti vanhaa ja nuorempaa väkeä.
No oli haastattelu ja itse Matias näin asian ilmaisi. Elikkä ei ole omasta päästä keksitty asia.
Ne postit on esim. Hanneksen kirjassa ja Hanneksen kertomisia on myös mediassa. Sitten täällä on Martinan vainoajien juttuja kuinka lähettäneet viestejä tanskalaisen exälle ja aussin exälle. Yksi yritti englanniksi haukkua Martinaa Martinan instapostauksessa jossa oli yhteiskuva aussin kanssa. Salarakkaasta ym. siellä yritti selitellä.
Mutta joo, Erna tekee kyllä kaikkensa että saisi Matiaksen kiinnostuksen heräämään. Nyt poseesaa "ranch-tyttönä" stetson päässä ja buutsin jalassa ja kertoo että tästä tulee hänen elämänstä kesä.
Muuten, saattaa olla hyvä veto Matiakselta tuo yhteistyö Martinan kanssa koska kiinnostuksensa Ernan tyylisten naisten taholta nousee nextille levelille.
Tämä tuli nyt ehkä väärän kommentin alle mutta tarkoitus oli siis kertoa että kaikkien miesten, jotka Martinaan liitetään tavalla tai toisella, lähipiiriä aletaan pommittamaan törkyviesteillä Martinasta.
Tuo on kyllä totta. Esim. Pikkaraisen suosio naisten keskuudessa oikein räjähti kun Martinakin hänet oli huolinut hetkeksi. Aikamoinen blondikuhina kävi eron jälkeen ympärillään. Jopa arvostettu entinen hiihtokuningatar, jolla on rahaa, statusta ja materiaa, otti Pikkaraisen vaikka tällä oli ehdoton tuomiokin. Martinan aikana Pikkaraisella ei ollut muuta kuin syyte.
Katson ajoittain Ernan instaa koska Seiskassa oli joku yhteiskuva Matiaksen kanssa. Ja totta tosiaan, ei ole pitkä aika kun Erna haaveili jopa maalle muutosta. Ja nyt sitten poseeraa "amerikkalaiseen tyyliin" ranch-tyttönä instassa ja odottaa elämänsä kesää.
Martinakin laittaa nyt instaan videoita Paulan kanssa koska heidän kisa jää aivan Martinan toisen kisan varjoon. He ovatkin hyvä kisapari ja tuskin tuo yhteistyö Matiaksen kanssa pitkään kestää koska on ikäeroa ja sitten kaikenlaiset "ernat" on varmaankin tarjolla Matiakselle tulevaisuudessa kisakaveriksi. Vai yrittääkö Erna joillain muilla avuilla koska Hyro-vaatii hieman enemmän kuin pyllistelyä.
Jospa Matiaksella ja Ernalla onkin suhde koska Erna viime marraskuussa jätti miesystävän ja viime joulukuussa Martiakse e-vaimo aktivoitui toden teolla haukkumaan Matiasta jonkun aikuisviihdetähden kanssa ja tämän vuoden alussa tuon aikuisviihdetähden podcastissa Martiaksen vaimo vihjaili jopa jostain tartunnasta.
Matias ja Erna olivat ehkä yhdessä sopineet että menevät sinne Grillittulessa ohjelmaan jossa saavat viettää yhteistä aikaa ja siellähän niillä olikin yhteiskuvauksia. Matias jopa laittoi päälleen Ernan myymän hupparin jonka selässä Erna poseeraa pakarat paljaana.
Tuskin Matias ajattelee noin sairaasti kuin sinä, että Paulan kisa jää johonkin varjoon.
Ei missään sanottu että Matias noin ajattelee. Mitä taas vääristelet?
Mutta sellainen ajatus tuli nyt mieleen taas Ernan vihjepostauksesta että ehkä onkin salasuhde Matiaksen kanssa mutta kun Matias yhdistetään Martinaan, niin saavat Ernan kanssa rauhassa kutea.
Onhan tuossa vielä sellainenkin pointti että jos luulevat että Matiaksella ja Martinalla on jotain, niin sitten kaikki viha kohdistuu nimenomaan Martinaan ja Erna saa näin olla vihaajilta rauhassa. Vaikka eihän Ernaa nyt muutenkaan haukuta, eli ei senpuoleen. Ei sillä käsittääkseni ole samanlaisia vainoajia kuin Martinalla. Täälläkään ei ole yhtään aloitusta enempää kuin Sonja Aiellostakaan.
Sonjan isä oli näköjään kommentoinut erään iltapäivälehden somessa Matiaksen ja Martinan Hyrox-kisaa ja tuonut esille että Mäkäräinen parempi ja tätä rataa.
Pitääkin olla parempi Mäkäräisen. Koko ikänsä on työkseen ainoastaan urheilut. Olisi noloa, jos hyroxin harrastajat olisivat sen voittaneet kisoissa.
Lopeta paskan jauha jauhamiset ! Martina ja Matias ovat molemat monta kertaa sanoneet. He ovat ainoastaan ystäviä ja kilpakumppaneita yhdessä ja ei muuta.
Kukaan muu kuin Martinan palvoja ei luule tuollaista. Matiaksella olis ton logiikan mukaan "jotain" monen naisen ja miehen kanssa. Sillä on kaikenlaista menossa.
Niinhän tuossa sanotaankin mutta kun ihmiset luulevat muuta ja sitten Petäistöstä mustasukkaiset naiset ja Petäistölle mustasukkaiset miehet Martinaa haukkumassa.
Kymmenen pistettä muuten Martinalle että ei pyri laittamaan instaan vain pelkästään jotain edullisia poseerauskuvia vaan laittaa kaikenlaisia kuvia, toisin kuin itsestään epävarmat nuoremmat tai ehkä vanhemmatkin naiset tekevät.
Höpöhöpö. Martina huolinut? Kun totuus on se, että Martinan miehet on pettäneet sitä
Joo ei ole ensimmäinen kerta kun kommentoi Martinaa jossain.
Mitä noloa? Hyrox on tekniikkalaji kunnon ja fysiikan lisäksi. Onko noin katkeraa, että Kaisa tuli ja voitti? Lopeta jo.
Kuka täällä hehkuttaa täysillä Kaisaa ja kuten olemme myös nähneet että Riitta-Liisaa? Hiihtäjänaisista jo pitkään kiinnostunut ollut Pikkarainen, jolla on jotain Martinaa vastaan?
Eihän Pikkarainen paljon muita seuraakaan kuin hiihtäjänaisia. Aika läpinäkyvää touhua.
Munkin paistamisesta oli Seiska laittanut sivuilleen Matiaksen instasta eli Seiskasta sen näki ja sitten kotikuntosalin esittelystä on Matias tehnyt youtube -videoin. Ei tarvi edes instaa katsoa.
Kummallinen tuo vainoaja kun kyttää Martinan instaa aivan sikana ja kommentoi jokaista verisuontakin ja sitten haukkuu niitä jotka olettaa käyvän katsomassa vaikka Matiaksen tai Pikkaraisen tai Riitta-Liisan avointa instaa.
Mun mielestä täällä on kummallisia kommentteja enemmänkin. Esimerkiksi sun luulottelu kommentti on kummallinen.
Kylläpä oli tärkeä tieto. Hienoa, että arvostat Seiskaa.
Oletko mustasukkainen? Onko sulle se ketä Pikkarainen seuraa jotenkin henkilökohtainen asia? Itse en ymmärrä, että joku kyttää keitä ihmiset seuraa. Tulee stalkkeri fibat. Oleko?
Kaisa on kaiken hehkutuksen arvoinen. Miksi olet noin katkera? Kaisalla ei ole mitään tekemistä Aitolehden tai Petäistön kanssa. Sinäkö haukuit Kaisan ulkonäköä ja sitä, ettei se ole tehnyt muuta kuin urheillut (täysin väärä luulo). Mieti käytöstäsi.
Kuten sanottu niin miehiä aletaan jahtaamaan kun ovat Martinan kanssa, Stefukin tapaili salaa jopa kolmea Martinan projekteissa mukana ollutta. Tiedä vaikka joku taho maksaisi houkutuslinnunkin jahtaamaan?
Hyvään suhteeseen ei houkutuslintu tehoa. Mutta onpa sairas ajatus.
Voi jösses kun Niskanen kisas PRO-doubles sarjassa ja martina ja petäistö taas Doubles Mixed- sarjassa. 2 aivan eri sarjaa joita ei voi millään tavalla verrata keskenään.
Tiedoksi vaan että Suomessa ei ole rancheja. Oot vissii katsonut liikaa jenkkisarjoja.
Ihmettelen tätä kahden hiihtäjänaisen suunnatonta ihailua mutta toinen on Oulun seudulta ja toinen on Kainuusta eli se kertoo kaiken oleellisen.
Jospa täällä kirjoittelee joku itsekin hiihtoa harrastava?
Olet pelkästään nolo kaunassasi.
Todella hienoa, kun tämä Hydrox lajina on saanut paljon näkyvyyttä, kiva muoto liikuttaa itseään.
En ole aiemmin nähnyt kisoista juttuja ja mielipiteitä, eli kiinnostus on noussut. Martina kun ryhtyi harrastamaan, tuli lajista kiinnostava sohvaperunoillekin, samoin kävi Erikoisjoukot ohjelman kanssa. Katsojaluvut suoraan ylöspäin.
Tiedoksi vielä, en fanita, en palvo enkä seuraa kenenkään instaa.
No saat ajatella noin, mutta totuushan tuo ei ole. Hyroxin suosio perustuu siihen, että on helppo laji. Js syy suosion nousuun on se,että laji on uusi. Erikoisjoukkojen ennätys katsojissa oli kaudella 2025. Se, että suomi24 julkkisjuoruissa tuosta Martinan kohdalla keskustellaan on sitä samaa huttua mitä martinan tekemisistä yleensäkin. Ehkä et ole fani tai palvoja tms, mutta ajattelet kuin sellainen. Totuus värittyy ja faktat on sivuseikkoja
Hydrox 🤣🤣 se siitä kommentista. Näin tuolla ketjussa palvovan kommentin samalla virheellä.
Esim. Martina on kisannut virallisissa Hyrox-kisoissa 2024 Tukholmassa, 2025 Malagassa ja tänä keväänä eli 2026 Amsterdamissa PRO-kisa, siis yksinään. Viime keväänä osallistui aussin kanssa simulaattori kisaan Espoossa ja viime vuoden marraskuussa Petäistön kanssa samaan kisaan. Ja nyt parikisa PRO sarjassa Paulan kanssa ja parikisa Petäistön kanssa.
Hyrox-kisoja järjestetään aivan lapsista ikäihmisiin saakka eli todella monipuolista on. Suomessa on noussut suureen suosioon vasta parin vuoden sisällä.
Padel tuli uutena lajina ja suosio räjähti, sitten myöhemmin kävi miten kävi. Pitäisi faninkin ymmärtää, että uusi laji kasvattaa alussa suosiota. Mutta ei.
10:51 ton "pistämättömän" "ei palvojan" logiikan mukaan triathlonin harrastajamäärät olis pitänyt kasvaa, kun Martina harrasti lajia monta vuotta. Totuus se, että määrät pysyi suhteellisen samana. Syy se, että vanha laji. Nyt vähän järkeä noihin juttuihin. Tv ohjelmista Erikoisjoukot, katsojamäärät hyviä jo aiemmilla kausilla yms. Joo et fanita, muuten vain teksti vahvasti väritetty. Seuraava yritys vähän paremmin, sopiiko?
Parin vuoden sisällä, koska lajikaan ei ole vanhempi. Miksi sä luettelet noita Martinan kisoja?
Vasta yhteistyö Petäistön kanssa räjäytti pankin ja nyt sitten olivatkin kymmenen seuratuimman urheilijan listalla tässä Helsingin kisassa, jossa kuitenkin ulkommaalaisten osallistujien osuus oli yli 60%. Mediat on jo jonkin aikaa, ainakin vuoden, uutisoineet että Hyrox lajina kasvattaa koko ajan suosiotaan Suomessa. Ja toden totta, Martinan ja Petäistön viime vuoden simulaattorikisasta ja nyt tästä kisasta on todella paljon tehty juttuja ja viime vuonna olivat maikkarilla yhdessä johtuen siitä ekasta kisasta. Ja myös Erikoisjoukoissa näyttää Martina olevan seuratuimpia ja kiinnostavampia osallistujia ja siitä uutisointiin taas lehdessä että näin on. Se kirjoitettiin siinä kun Matiasta oli haastateltu. Ja näkihän sen pressissäkin että Martinasta vain tehtiin juttua pääasiassa vaikka on siellä muitakin.
Nobodyt ei sillä tavalla kiinnosta ja hyvää mainostahan nämä tuovat saleille, missä treenaavat tai osallistuvat simulaattorikisoihin, ja sitten koko lajille. Nyt molemmat kouluttautuvat vielä Hyrox-valmentajaksi. Matias on jo suorittanutkin. Martina suorittaa nyt koulutuksen ja sitten alkaa myymään valmennuksia ja kertoo että kysyntä Hyrox-valmennukseen on ollut kovaa. Tottakai Matiaksen ja Martinan valmennukset kiinnostaa. Heillä on varmaan erilaiset kohderyhmät. Muita valmennuksiaan Martina kohdistaa yli 35-vuotiaisiin naisiin.
Nyt oikesti jäitä hattuun 🔥
Tuota lukiessa tuli jo olo, et puhutaan vähintään kansainvälisestä olympiatason supertähdestä, vaik todellisuudessa kyse on somejulkisuudesta, realitynäkyvyydestä ja trendilajista, jonka ympärillä pyörii tällä hetkellä paljon hypeä. Se, et media tekee juttuja ihmisestä, joka jatkuvasti pitää itseään esillä, ei oo mikään todiste poikkeuksellisesta urheilullisuudesta tai ”pankin räjäyttämisestä”. Media tekee juttuja myös kohuista, ristiriidoista ja henkilöistä, jotka herättää ihmisissä voimakkaita reaktioita.
Jos saavutukset olis oikeesti niin poikkeuksellisia kuin fani yrittää hehkutella, niitä ei tarvitsis jatkuvasti selittää ja korostaa noin suurella tunteella.
Padel on vieläkin hyvin suosittu laji.
Eihän täällä mistään tuloksista ja sijoista puhuta vaan lajista!
Hyrox-valmentajakoulutus on trendilajin ympärille rakennettu lisäkoulutus, muutama tunti verkossa🤣. Noita syntyy lähes jokaisen pinnalla olevan fitness-ilmiön ympärille. Ja niinhän näille trendeille yleensä käy: hetken ne on kaikkialla, sitten tulee seuraava villitys. Crossfit, bootcampit, wellness-buumit, toiminnalliset kisat… aina löytyy uusi ”maailmaa mullistava” . Suomen mittakaavassa Hyroxia harrastaa edelleen lopulta aika pieni porukka, varsinkin Martinan ikäryhmässä. Somekupla ja näkyvä markkinointi antaa helposti paljon suuremman vaikutelman kuin mikä todellinen harrastajamäärä oikeesti on.
Hyvä kirjoitus, kiitos. Asiaa alusta loppuun
No, konkurssiin mennyt tosi monta hallia. Alun hypetyksen jälkeen pelaajamäärät laskivat rajusti.
Martinan palvoja elää niin pienissä ympyröissä, että ei tiedä kuin Martinan instan, seiskan ja suomi24 palstan. Johan tuolla joku luuli, että yli viiskymppiset ei seuraa hyroxia. Martina ja Matias kaksi tavallista harrastajaa, joita kovempia harrastajia löytyy. Suunnaton itsekehu ja suuret luulot yhdistää ko paria, samanlaisia ovat.
Sinä minä jaksan ihmetellä ja olen jopa surullinen Martinan puolesta että ei saa sillä tavalla harrastaa urheilua ja osallistua esim. tv-kilpailuihin etteikö aina vaadita että pitää voittaa, ja jos ei voita niin haukutaan pataluhaksi. Tottakai niihin pitää mennä sillä mielellä että nyt yritetään parastaan mutta niin useimmat tekee. Ei se "uhoaminen" tarkoita että siksi pitää voittaa vaan sillä tsempataan itseään. Ei Erikoisjoukkoihinkaan mennä vain siksi että luovutettaisiin heti ensimmäisen tehtävän jälkeen. No, onhan niitäkin ollut.
Martina on kuin kuninkaallinen näköjään. Joka liike jaka sana otetaan sen inststa ja tehdään aloitus, tai satoja kommentteja perä jälkeen. En ennen ole koskaan huomannut, että oltaisiin noin hirvittävän kiinnostuneita jostain toisesta julkisuudessa olevasta henkilöstä.
Sehän on vain plussaa Martinalle ja ei koskaan pidä ajatella, että se olisi jotentenkin hänelle haitaksi. Julkisuudessa pysyminen on taito laji ja moni sitä haluava ei koskaan siihen edes pystyisi.
Kyllä se martina sitä julkisuutta haluaa ja hakee. Ja jos lukisit muitakin juttuja ja keskustelupalstoilla ketjuja, joissa mainitaan Martina, huomaisit että muistakin julkkiksista kirjoitetaan. Kun et tiedä, älä väitä, ota selvää.
Suomi24 julkkisjuorut on muutaman henkilön mylläyskenttä. Turha vetää sen kummempia päätelmiä.
Martina vaan ärsyttää muutamaa tyyppiä ei sen kummempaa. Ne jaksaa sitten sen ilmaista.
Yritykset ja lehdistö ovat tarkkana ja seuraavat, ketkä julkisuudessa olevista henkilöistä kiinostaa eniten ja sillä perusteella esimerkiksi pyydetään eri tv-ohjelmiin ja samoin haastatteluihin myös.
Tai myös tarjoutuu. Onhan noita. Julkisuus itseisarvo.
Yritykset seuraa kyllä kiinnostavuutta ja näkyvyyttä. Mut ne seuraa myös yritystoiminnan tuloksia ja uskottavuutta. Ja kun numeroita katsotaan, niin tässä tapauksessa suunta ei nyt ihan näytä olevan ylöspäin🙄
Onko 2024, 2025 tilinpäätökset jo julkaistu..
Tietyt mediat yrittävätkin mustamaalata että asiakkaita katoaisi.
Eivät kuitenkaan ole esim. Sonja Aiellon firmoista, tai ei ainakaan Seiska ole kirjoittanut. Kolme vuotta miinuksella ja viimeisenä vuotena jopa yli 40 tuhatta. Mutta tietenkin tarkoituksena on valikoida että kenen liiketoimintaa halutaan mustamaalata. Eli pärstäkertoimen mukaan mennään tässäkin asiassa.
Googlasin ja eipä ole muu media kuin Iltasanomat tehneet juttua tuosta Sonjan firman tuloksesta joka on jo yli 40 tuhatta miinuksella. Ei ole Seiska eikä Iltalehtikään kirjoittanut mitään.
Jospa näiden eräiden yrittäjänaisten mustamaalaaminen ja ikäviin otsikoihin saattaminen voisi johtua vaikka siitä että lastensa isät ovat esim. uhannut haastaa Seiskan käräjille ja toinen uhannut räjäyttää koko Seiskan toimiston? Ja kosto elää sitten näiden miesten exiin ja lastensa äiteihin? Kunhan pohdiskelen.
Ja tämä päätelmä vain siksi että kovin valikoidusti noita asioita otetaan esille eli pärstäkertoimen mukaan.
On sulla googlailun aiheet, en muuta sano.
Martina on ollu julkisuudessa paljon pidempään kuin Aiello, joten on aivan selvää että hänestä myös kirjoitetaan enemmän.Ja mitä tohon ”pärstäkertoimeen” ja ”mustamaalaukseen” tulee, niin kyllä ne reaktiot ovat usein ihan suorassa suhteessa siihen, millaisia suurieleisiä ja itsekehuvia lausuntoja itsestään antaa.
Kun jatkuvasti korostaa omaa erinomaisuuttaan, paremmuuttaan ja menestystään, niin aivan varmasti myös kommentoijien sanansäilät liikkuu herkemmin
Just näin. Palvoja ei halua nähdä Martinan pohjatonta ja perusteetonta itsekehua. Turhan kehujat joutuu arvostelun kohteeksi. Ja ihan aiheesta. Jos kehuu olevansa parempi kuin muut, niin olisi sitten hyvä olla sitä. Oikeasti hyvät ja paremmat ei louskuta leukojaan kehumalla itseään. Kuninkaan ei tarvitse sanoa olevansa kuningas. Martina ei mitään muuta teekään kuin sanoo olevansa jotain. 43 vee ja niin keskeneräinen itsetunto.
Voi jos katsoisit hieman muiden valmentajien instoja kun mainostavat omia valmennuksiaan niin sieltä ei omakehuja puutu. Mielestäni Martina ei edes sorru samalle tasolle kuin moni muu. Katso vaikka entisen hiihtokuningattaren postauksia itsestään mainosmielessä, niin näet miltä itsekehu näyttää suuressa mittakaavassa. Onko kukaan koskaan kirjoittanut itsestään niin paljon laatusanoja kuin siellä näkee?
Hiihtokuningatar kertoo olevansa keiju joka heittää keijupölyä ihmisten päälle ja Pikkarainenkin kertoo instassa saaneensa osansa keijupölystä. Hiihtokuningatar on vielä ottanut kylkeensä keijutatuoinninkin äskettäin.
Esim. Nannan stoorit ja postaukset on kuin suoraan Voguen kuvastosta ja lapset puettu kauniisiin vaatteisiin ja poseerataan. Käyttää myös lapsia mallina myydessään oman merkin treenivaatteita joita tehdään lapsille. Sitten laittaa todella usein ihmisten kommentteja etenkin siitä kuinka hyvä äiti hän on muiden mielestä.
Voi Hannu parka. Siksikö se on aina niin pöllämystyneen näköinen instakuvissaan? Raavas mies ja päälle heitellään keijupölyä.
Hauska, ennakkoluuloton ja rohkea Martina. Pidän tyylistä.
Instassa, totuus on epävarma, säikky.
Jatkuvasti itseään hehkuttava, suurieleinen ja draaman ympärillä viihtyvä Martina. Kyllä siinäkin oma ”tyylinsä” on 😄
Ei epävarmat ja säikyt naiset haaveile konien ulkomaille kuskaamiseen itselleen oikeutta rekan ajamiseen.🐴
Kyllä haaveilee, eli epävarma pönkittää itsetuntoaan eri tavoilla. Arkuus näyttäytyy usein rehvakkuutena.
Ei se ole haaveilua. Hän ajaa rekkakortin ja tarvitsee sitä tyttärensä harrastus matkoja varten,hevosten kuljetusksiin.
Haaveilkaa tekin kaikki muuta, kuin juorupalstoilla haukutte ja kehutte julkisuudessa olevaa henkilöä. Hankkikaa oma elämä.
Nimenomaan haaveile. Sitten olis kehumisen aihetta kun se ”rekka” olis oma😁
Mielenkiintoisesti kommentoit haaveilu -sanaa tuohon kommenttiin ja jätit huomaamatta 13:40.
Ota ohjeesi ihan ensin itse käyttöön.
Ja taas tämä että juuri Martinalla pitäisi olla oma rekka, muuten ei ole mitään. Ne rekat on siksi että siellä kuljetetaan useiden hevosia eikä kaikilla ole omaa rekkaa. Ja sitäpaitsi Martinalla on hevoskuljetusauto johon mahtuu kaksi hevosta ja sillä jo kuljettaa. Autossa lukee tytön nimi.
Ne autot näyttää enemmänkin isoilta busseilta kuin miltään rekka-autoilta.
Mitä ihmeellistä siinä lopulta on, et ajaa hevoskuljetusautoa? Aika moni muukin nainen kuljettaa hevosia harrastuksen yhteydessä ihan normaalisti. Fanien kommenteista saa vaikutelman, et kyse olis vähintään siitä, et käsivoimin vedetään rekkaa vuoristoon hevonen selässä 🤣
On kuitenkin nimeltään hevoskuljetus rekkoja. On nyt taaskin ongelma vainoojalla. Miksi Martina tarvitsee itselleen rekkaauton ajokortin. No illalla tulee erikoisjoukot ja mitähän se alkaa siitä vääntää ketjuihin taaskin paskaa ja ? Itse olen jo ohjelman katsonut ja en kuitenkaan siitä ala tänne kertoo, tai haukkuu. Et kuka teki mitä, tai ei tehnyt.
Siellä on muitakin mutta Martinan vainoaja elää ja hengittää vain Martinaa.
Martina ajaa kortin, niin ikifani on hurmiossa.
Kohta varmaan puhutaan jo maisteritason ajokortista 🤣Fanin kommenteista päätellen kyse ei oo enää pelkästä kortin ajamisesta, vaan harvojen ja valittujen merkkisaavutuksesta.
Tai, että Martina suoritti ajokokeen paremmin kuin kukaan koskaan. Autokoulun opettaja oli mykkänä ihailusta yms.
Vappu Pimiä on ollut ylöchatin juontaja 2000-2003 ja kertoi että sai niin törkypalautetta että kulki työmatkat pippurisumute taskussa. Aivan hiljattain esim. Jasmin ent. Mäntylä haukkui Vappua että kansankynttilä ja että oli chatissa matkinut hänen poseeraustaan. Eli todella pitkävihainen tämä Jasmin koska tuosta on aikaa kuitenkin se pitkälti yli 20 vuotta. Huomasin että myös Martina on ollut vuonna 2006 jonkun yöchat deittiohjelman juontaja eli onko häneen kohdistettu samaa törkyä kuin Vappuun, joka siis kulki pippurisumutin taskussa.
Kateus on ainut syy haukkumiseen ! Toinen syy yksinäisyys ja katkeruus, omaa elämäänsä kohtaan. Kolmas syy. Psyykkisesti sairas henkilö on ottanut jonkun julkisuudessa olevan henkilön vainotakseen ja ei pysty päästää henkilöstä irti otettaan.
Etkö oo yhtään huolissas siitä, et aivan sama mitä Martina tekee, niin siitä rakennetaan fanien toimesta joku poikkeuksellinen suoritus tai harvinaisen tekemisen ihme? Martina tekee lopulta hyvin tavallisia asioita, joita moni muukin tekee: treenaa, matkustaa, harrastaa, tekee somea ja valmennuksia. Mut fanien silmissä niistä tulee automaattisesti jotain uskomattoman erityistä vain siksi, et tekijänä on Martina.
Siinä kohtaa vois ehkä itsekin pysähtyä miettimään, meneekö ihailu jo vähän suhteettomaksi.
No niinpäs onkin viime vuoden joulukuussa Jasmin haukkunut Pimiää yli 20 vuoden takaa ja comon ja Hymynkin toimittaja JT Tuomela tehnyt comoon ekana jutun asiasta. Iltalehden Riia seuraavaksi ja pari muuta pientä mediaa. Esim. Seiskassa ei sanaakaan eikä Iltasanomissa. Mutta näin! Ne olisi jääneet sinne Jasminin instaan jos toimittajat eivät niitä nostaisi syystä tai toisesta, minkä vain itse tietävät, framille.
Onko sinua tukistettu vai miksi olet noin käärmeissäsi? Jos on niin siihen oli varmaankin pätevä syy. Mutta pitkävihaisia riittää kuten täälläkin on nyt nostettu esille Jasmin joka ei ole unohtanut Vapun tekemistä pitkälti yli 20 vuoden takaa. Oli kuulemma matkut Jasminin poseerausta.
Niin, ja Seiskan toimittaja Miikka kaivoi esille Fingerroosin moittimaan Martinaa kun oli yli 20 vuotta sitten sanonut että Kehä ykkösen ulkopuolella ei ole elämää. Maalaisena Fingerroos oli siitä loukkaantunut vielä yli 20 vuoden jälkeenkin.
Eihän täälläkään mitään muuta jauhetakaan kuin Martinan sanomisia ennen ja nyt. Hänet koetaan jotenkin tärkeänä ihmisenä ilmeisesti.
Tuo kommentti kertoi kyllä susta kaiken olennaisen 😂 Tyypillistä fanituslogiikkaa: jos joku kritisoi tai kyseenalaistaa, niin taustalla täytyy olla henkilökohtainen trauma, katkeruus tai joku vuosikymmenten tukistamisdraama.
Jos sinä et Martinaa haukkuisi kaiket päivät ja tekisi aloituksia niin täällä ei kirjoitettaisi Martinasta yhtään mitään.
Sinä kyseenalaistat kaiken mitä Martina tekee eli treenaa, matkustaa, harrastaa, tekee somea ja valmennuksia. Kaikista noista tekemisistä sinä jauhat jotain negaa kaiket päivät.
Hölö ja Hölö. Ainut on Martinan vainooja ja muutama muu haukkuja ja aloituksien tekijät. Ei kukaan Martinan seuraaja tekisi tyhjästä aloituksia ja se on totuus. Fanien toimesta ei tehdä pienistä asioista yhtään aloituksia. Vainooja sen sijaan, tekee jokaisesta Martinan lauseesta tai pienestäkin huokauksesta aloituksen palstalle Lopettakaa kirjoittelu Martinasta, niin on hyvin rauhallista silloin keskustelut Martina Aitolehdestä.
Tämäkin aloitus on tehty sillä mielellä että Ville ja Kaisa hyviä, Martina huono.
Ai taas se kuuluisa yksi tyyppi. Pieni on sun maailmasi.
Onhan nuo yhteenihmiseen kohdistuvat ikävät kommentit aika pienen porukan tekemiä, sehän on selvä asia.
Olikohan Jasmin Hymyn suosikkityttö aikanaan vai miten Hymyssä kohdeltu. Pitääpä googlata. Ainakin Martinan pahimmat viholliset yhteen aikaan eli Tukiainen ja Berg oli Hymyn suosikkeja.
Se kuuluisa yksi tyyppi häärää vauvalla Erikoisjoukot -ketjussakin. Siitä näkee että vain yksi ja samat jutut siellä kuin täälläkin.
Eli nytkö on viimein selvinnyt se aihe mistä voi olla kateellinen. Jeee. Kirjoita se nyt tänne kun tiedät.
Hyvä kirjoitus 16:22. Verojen maksu, lapsista huolehtiminen, autolla ajo jne. Niin tavallisia asioita kuin olla voi. Joku palvoja mainitsi yksinäisyyden ja sanoisinkin, että tuo Martinan palvonta, instansa seuraaminen ja sokea ihailu, on just sitä kun ihmisellä ei ole mitään muuta elämässään.
16:35 pelkästään nolo toi sun "onko sinua tukistettu". Kuinka sekaisin olet?
Voi voi ja nääs nääs. Kuinkas tästäkin nyt selvitää . Mene ulkoilemaan välillä ja jatka arkistojesi kaivelua sen jälkeen taas. Tärkeää hommaa...
Ei koeta, vaan just se karkea ristiriita puheiden ja tekojen välillä aiheuttaa näitä kirjoituksia. En tiedä toista kohujulkkista, joka kehuu itseään niin paljon kuin martina. Tv ohjelmassa esittäminen 11 päivän ajan on lasten leikkiä. Jos menis erämaahan ILMAN KAMEROITA nähtäisiin totuus. Kiva itkijä ja valittaja se kyllä tuolla erikoisjoukoissakin.
Juu ja kehut vielä pienemmän. Se on selvä asia
Oletko tosissasi 16:45? Pitääpä googlata 🤣🤣 tiedätkö googlaa, googlaa ja täytä tyhjää elämääsi, mutta miksi sitä täällä kerrot? Pitääkö antaa lupa?
Se joka näitä aloituksia tekee, ei yleensä oo mistään mitään mieltä. Heittelee väliin kommentteja, milloin puolesta tai vastaan ja sopivasti provosoiden, pääasia että ketju pysyy hengissä.
Sehän on puhdasta tuloa tänne Suomi24:ään. Jokainen klikkaus, lukukerta ja kommentti näyttää mainoksia ja tuo sitä kautta mainostuloja. Mitä kuumempana keskustelu käy, sitä enemmän rahaa virtaa kassaan. Riita ja draama pitää ihmiset lukemassa.
Tai sitten ihmiset vaan vertaa tuloksia keskenään 😄 Kaikkee ei tarvii kääntää vainoharhaiseksi ”Martinaa vastaan” -asetelmaksi.
No ei se kovin hyvä voi olla kun miehetkin sillä lähtee muiden matkaan.
Jep. Martinan palvojan pää toimii niin, että jos jotain muuta kuin Martinaa kehuu, on se martinan haukkumista
Niimpä. Ei taida Hannun Ritu olla kovin hyvä, kun aviomies jätti sen kylmästi ja lähti toisen matkaan.
Hyrox koulutus kestää 12 viikkoa ja nyt olen sen itsekkin aloittanut 💪.
No mietitäänpä samalla logiikalla sittem myös Martinaa. Petetty ja jätetty. Sinänsä hieno asenne sulla petettyjä kohtaan. Heissä vika eivätkä ole hyviä. Suomessa moni on tullut jätetyksi ja petetyksi. Eli pettäjä ja jättäjä on sun mielestä hyvä ja jätetty huono.
Ei ketään tervettä henkilöä koskaan haittaa jonkun julkisuudessa olevan henkilön puheet. Ainut syy on, että on pakonomainen tarve seurata henkilöä ainoastaan.
Nyt Hannulla on sensuuntaisia postauksia että jollakin ei ole hänelle tarpeeksi aikaa ja sitten alkaa piikittely. Piikittely on kestänyt nyt jo pari viikkoa. Hannu uhriutuu ja kerää sääliä ja sitten alkaa piikittely. Voi Riitta-Liisa parka. Riitta-Liisalla on elämä, Hannulla ei, ja Hannu ei nyt saa tarpeeksi aikaa.
Iltasanomissa on hyvä juttu että Esko kertoo ennen Martinaa olleen naisystävän toimista että on lopuksi mennyt tekemään rikosilmoituksen, koska pelkäsi naisystäväänsä. Oli leikellyt kaikki albumin kuvat koska siellä oli ollut naisen mukaan hu*ran kuvia eli Eskon ensimmäisestä aviovaimosta kuvia.
Martina kertoo jostain suhteesta parikymppisenä mutta luulenpa että tuo mistä Iltasanomat kertoo että repinyt kaikki petivaatteet ja vielä kussut sänkyyn, kun Martina halusi mennä nukkumaan eikä lähteä ulos juhlimaan, oli joku muu.
Martina on joskus kertonut että kun voitti Miss Hawaiian Tropical -kisan niin sitten hänestä oli ensimmäistä kertaa yksin iso juttu mediassa, Katso-lehdessä. Martina oli kysyttäessä vastannut että hänestä ei tule seuraavaa kohumissiä koska kaksi edellistä oli sellaisia ollut. Martina kertoo että sitten heti seuraavaksi olikin jo juttu väkivaltaisesta parisuhteesta, eli joku oli Katsolle supissut tuollaisen asian Martinan menneisyydestä että saataisiin jotain ikävää juttua aikaan Martinastakin. Eli tuosta mistä nyt kertoo on siis ollut lehtijuttu vuonna 2004 ja joku sen silloin Katsolle kertonut nimenomaan että löytyihän sieltä jotain edes. Sitten tuli Eremenko -juttu kun joku toimittaja oli valehdellut että oli yhteiskuva, vaikka ei ollut.
Ritulla on muutakin elämää kuin Hannu. Hannulla ei taas ole muuta elämää kuin Ritu ja sitäpaitsi Ritu on kova juhlimaan ja alkoholikin maistuu. Nyt Ritu on joutunut pienentämään itsensä eikä enää uskalla laittaa juhlimisistaan mitään.
Vauvalla on jo aikoja sitten kirjoitettu että joku Martinan ex-miehen exä olisi seonnut ja vielä siellä kommentoija kertoi mitä tehnytkin. Liittyi kuitenkin autoon tuo juttu mitä vauvalla kirjoitti.
Miksi miehet aina kuseskelee? Jasminin mies oli uhannut kusta haudalle ja Siepin mies oli kuseskellut suihkussa (no se ei niin paha) ja Martinan mies repinyt petivaatteet ja kussut sänkyyn ettei Martina voi mennä nukkumaan kun tämä ei halunnut lähteä ulos juhlimaan.
Martina pitää vahvasti kiinni tuosta että kymmeneltä nukkumaan ja kuudelta aamulla ylös. Joskus siitä seuraa tuollaistakin sitten.
No tuo on täysin totta.
No tuo on täysin totta.
Tuo on täysin totta. Olis kiva tietää mistä tuon mummon viha tuota martinaa kohtaan juontaa.
Eihän kukaan tervepäinen noita "mielipiteitä" yhdestä henkilöstä jaksa muuten kirjoittaa.
07:20 mitä pakonomaista siinä on, jos kritisoi kenen tahansa (oli julkkis tai ei) perusteetonta itsekehua? Sinäkö täällä teet diagnooseja, että terve ihminen ei huomaisi tuollaista? Sinä kun olet hanakka haukkumaan eri mieltä olevaa, niin sekö on tervettä? Puhumattakaan sokeasta palvonnasta. Paskapuheet haittaa tervettä ihmistä.
07:20 mitä pakonomaista siinä on, jos kritisoi kenen tahansa (oli julkkis tai ei) perusteetonta itsekehua? Sinäkö täällä teet diagnooseja, että terve ihminen ei huomaisi tuollaista? Sinä kun olet hanakka haukkumaan eri mieltä olevaa, niin sekö on tervettä? Puhumattakaan sokeasta palvonnasta. Paskapuheet haittaa tervettä ihmistä.
Ootsä joku uskonnolliseen lahkoon höynähtänyt, kun tuota palvonta sanaa käytät niin tiuhaan?
Ketä sä palvot?
Äläs nyt viitsi 09:04 🤣 ei siinä vihan kanssa ole mitään tekemistä, kun ristiriitaiset puheet ja tolkuton itsekehu herättää hilpeyttä. Sehän sua raivostuttaa ja tykität kommentin toisensa perään, itseäsi kompaten, kun tajuat itsekin tuon.
Kommentistasi haiskahtaa kateus ja lyttäämisen tarve.
Ahaa. No hyvä. Sittenpä kerrot, että mikä on kateuden aihe? Tuohon lyttäämisen tarpeeseen en ota edes kantaa, sen verran typerä heitto. Mutta joo, nyt se kateuden aihe. Annapa tulla.
😆 hauskaa toi sun lapsellinen tekstityyli. Ymmärrettävästi ärsyttää Martinan palvoja nimitys. Itsestäsihän sinä kerrot, kun yhdistät palvonnan uskontoon. Suomen valtauskonnossa ev.lut ei palvota....
Onko 08:30 sadas kerta vähintään, kun kirjoitat tämän värssyn yli 20 vuoden takaisista asioista? Mitä ajattelet, että jankutus hyödyttää? Toisekseen, noi tapahtumat on supisemista, kertomista, sanomista. Eli todennäköisesti kertojan mukaan juttu muuttuu.
Kaikki ne asiat mistä olet vuosikausia yrittänyt Martinaa lytätä on niiitä sinun kateutesi aiheita. Niin yksinkertaista. Päällimmäisenä ulkonäkö, perhe, miehet, liiketoiminta, valmennustoiminta, se että on erittäin kiinnostava persoona. Erittäin kysytty erinäisiin ohjelmiin. Kutsuja satelee eri paikkoihin että nämä saavat mainosta.
Lyhyesti siis että kaikki mitä Martinan vainoaja täällä kirjoittaa Martinasta on vainoajalle kateuden aihe. Ei tarvisisi erikseen niitä edes luetella.
Ja vielä että Martinan "palvoaja" tai "palvoajat" ei koskaan oma-aloitteisesti ota ensin esille mitään Martinaan liittyvää vaan sitten kun vainoaja alkaa sen lyttäämisen niin sitten kommentoivat ja jopa väittävät vastaan, kuten syytä onkin. Sitten se käännetään niin että palvotaan. Yksi tyhmimmistä kysymyksistä mitä vainoaja toistaa päivittäin ja vuosikausia että "mitä työtä se tekee".
Muutama vuosi sitten tulin tänne lukemaan ja hämmästelemään etenkin niitä valheita mitä täällä kirjoiteltiin ja sitten googlasin mediasta oikean laidan koska täysin median varassa ollaan, niin poistettiin valheensa oikaisu. Myös vainoaja kirjoitteli yksipuolisesti tapaus Bergistä kun tuli tukistettua niin sitten kun kirjoitti samasta lehtijutusta Bergin tekemisest ja sen että sai tuomion kunnianloukkauksesta Martinaa kohtaan, niin poistatti ja hankki jopa bännit useammin kuin kerran. Siksi jäi vahva epäilys että mistä suunnasta tuo kirjoittelija on.
😆 ai minä olen? Onpa lista? Miten sun päässä noi on kateuden aiheita? Ulkonäkö pilattu täytteillä, botoxila, vanhentunut ennen aikojaan. Miehet, Esko, Stefu,aussi, pikkarainen..en huolisi, vaikka olisivat ainoat miehet maan päällä (en myöskään kadehdi petetyksi tulemista). Firmat kyntää tappiolla, myös tuo valmennusfirma. Pyysin OIKEAA kateuden aihetta, en epäonnistumisia, tappioita jne. Eli totean, edelleenkään ei ole esitetty yhtään kateuden aihetta. Olipa paljastava sun listaus ps.julkkiksia pyöritetään eri ohjelmissa, Martina ei ole poikkeus.
Viha kauna katkeruus, on vainoojan mielen järkyttänyt. Miksi ei ymmärrä hakeutua hoitoon ja alkaisi tajuta lopulta oman sairirautensa. Elämä mennyt hukkaan ja ainut elämänsä lanka on Martinan kyttääminen ja hänen asioiden vääntämiset, niin kuin itse näkee ne sairaassa päässään.
Myös Bergin pitkäaikainen toiminta, sitä nyt enää toistamatta, ennen tukistamista johtui nimenomaan kateudesta Martinaa kohtaan ja sitten myös Martinaa haukkumalla ja keksimällä hänetä juttuja pääsi myös mediaan. Muutkin tyrkyt ovat sitä harrastaneet, ehkä viimeisimpänä Belorf. Martina sanoikin Bergistä tuolloin että kadehtii hänen liiketoimintaansa ja haluaa saada näkyvyttä hänen nimellään.
Nyt vainoaja tulee seuraavaksi kirjoittamaan että "mitä liiketoimintaa" - eiks niin?
No, selvästi sinun elämäsi on tyhjää, ainoa täyte on mielikuvitusystävä Martina, jonka insta ja tämä palsta on elämäsi sisältö. Ainut elämäsi lanka kuten tulit vahingossa paljastaneeksi. Alas näköjään vaivut kun lähdet nimittelemään tuntemattomia sairaiksi yms. Sanotaanko näin, että enemmän tuo sinusta kertoo kuin toisista kommentoijistam
11:21 jankuta lisää, eiks niin 🤣
Ja niin sinä tulit lyttäämään ulkonäön ja miehet. Ei ole mitenkään isoja tappioita Martinan firmalla. Todella pieniä ovat. Stefun perässä naiset juoksee, esim. Belorf halusi ehdottomasti itselleen kuten Satu Tuomisto ja nyt tämä Saara. Ensimmäinen Saara ennen Martinaa yritti saada Stefua takaisin Martinalta. Pikkaraiselle riitti tukijoita nuorissa naisissa tuomion jälkeen ja aloitti valmennukset ja naisia oli valmennettavina. Sitten entinen hiihtokuningatar Riitta-Liisa iski tämän Pikkaraisen sulostuttamaan elämäänsä, kun aviomies jätti.
Eskolla oli suhteita Martinan jälkeen mm. Nielikäisen eän, entisen missin kanssa ja tanssija Anskun kanssa. Jussi Ahteen ex-aviopuolison kanssa myös ja lukuisia muita. Miksi myös Esko ei olisi Martinalle siihen aikaan kelvannut koska kelpasi eron jälkeen lukuisille naisille. Aussin perään oli ilmeisesti maksettu joku houkutuslintu että saataisiin tuo suhde poikki?
Ai muutama vuosi sitten tulit lukemaan ja hämmästelemään...Kenelle sä yrität tuollaista selittää? Olet palstan vakiotyyppi ja kehittelet päivittäin kaikenlaisia "teorioita". Kohteen yleisesti toi Berg. Toinen mitä toistat on se 22 vuotta sitten tapahtunut missikisa ja sen litanniat. Et huijaa ketään.
Olet niin samantyyppinen kuin tuo Berg että tekisi mieli kirjoittaa kaikki mitä siitä mediasta löytyy. Hymyn erään toimittajan suosikki oli ainakin kuten niin monet Martinaa haukkuneet tyrkyt, niin niillä oli omat luottotoimittajansa.
Tai ehkä se kun sanoo että olet kuin yks yhteen Bergin kanssa niin tulee myös selville että minkälainen ihminen tämä Berg oli. Sinunlainen oli.
Ennen Martinaa Esko oli vuosia avioliitossa ja sitten oli ainakin yksi kihlaus ja Esko kertoo nyt podcastissa naisesta jonka kanssa oli avoliitossa ja joka oli niin mustasukkainen että oli leikellyt Eskon valokuva-albumien kuvat pieniksi palasiksi, koska siellä oli kuulemma hu*rasta kuvia eli Eskon entisestä aviovaimosta.
Sinähän taidatkin olla se vainoharhainen joka on mm. Martinan äidin kimpussa ollut vuosia. Luulet tiettyjen ihmisten täällä kirjoittelevan mitä päässäsi keksit.
Oletko vähän vajaa? Tiedätkö että kun sinä täällä kirjoittelet vanhoista asioista niin sitten sinun kirjoitusten perusteella googlataan. Ja mitä tulee vanhoihin ketjuihin vaikka täällä niin niitä saa googlaamalla esiin. Ja sen olen todennut että ennen vuotta 2020 ei täällä paljon Martinan puolustajia kirjoitellut, ei kirjoitellut tuokaan jonka kaksoiskonsonantille irvailet. Kaikki saivat täällä suoltaa aivan törkeitä kunnianloukkauksia Martinasta ja ne vanhat ketjut näkee edelleen. Ja esim. Martinan äidistäkin tehty törkeä valheellinen ketju jo vuonna 2011.
Olen monta kertaa luetellut niitä sanoja mitä Martinan vainoaja on vuosikausia käyttänyt ja käyttää edelleen millä perusteella voi googlata ja vanhat kirjoituksensa tulee esille. Mutta perskules vie poistattaa heti. Martinan äidistäkin on käyttänyt jos jonkinmoista nimitystä.
Vuonna 2020 aloin itse lukea vauvalta juttuja siellä yksi ja sama riehui Martinan kimpussa ja nimittivät sitä vessaharjatädiksi. Sitten siellä alettiin poistamaan sen törkeitä juttuja niin kirjoitti että menkää suomi24 julkkisjuoruihin, sieltä ei poisteta.
Kyllä Martinalla on paljon sellaista, mitä itseltäsi puuttuu.Sä olet selkeesti yksinäinen yksineläjä, jonka elämä on some ja kontaktisi on täällä *keskustelu*. Eli Martinan ei varmasti tarvitse täältä sitä keskustelukumppania hakea, eli on monipuolisempi elämä kuin itselläsi.
Väärin. En ole yksineläjä ja esitän palstalla mielipiteitäni, vaikka et tykkää yhtään. Niih. Onko ne kateuden aiheet nyt jo kutistuneet siihen, että on keskustelukumppani? Valitettavasti täysin arkinen asia sekin. Se siitä.
Vajaa 🤣🤣🤣 ja näin fyysisesti aikuinen käyttää tuollaista kieltä. Ihan fakta. En kirjoita vanhoista asioista. Martinan PALVOJA ei muusta kirjoitakaan.
Kun kaikki firmat tappiolla ja valmennusfirman tilinpäätökset puuttu 2024 ja nythän pitäis olla jo 2025, niin eihän se hyvältä vaikuta. Mikä toi sepustus noista miehistä oli?
Mistä sinä tiedät mikä on valmennusfirma? Martinalla on kolme firmaa. Ja tuolla haukuttiin Martinan miehiä. Miksi sitten esim. Stefu on kelvannut Martinan vainoajan suosikkinaisille eli Satu Tuomistolle ja Berlorfille. Ja Pikkaraista haukkui törkeästi ja tämä on päässyt sulostuttamaan myös Martinan vainoajan suosikkinaisen entisen hiihtokuningattaren elämää.
Ja pitää ottaa huomioon että niin Stefulle kuin Pikkaraiselle tuli nuo tuomiot vasta Martinan jälkeen. Ja silti ovat kelvanneet aivan laatunaisille, kuten Pikkaraisen Riitta-Liisaakin täällä kehutaan.
Kuka sua on kieltänyt mielipiteitä esittämästä, en ole täällä sellaista huomannut?
Miksi sinä et puutu Martinan vainoajan kirjoitukseen missä haukkuu törkeästi Martinan miehiä, etenkin Stefua ja Pikkaraista?
"miehet Esko, Stefu, aussi, Pikkarainen, en huolisi vaikka olisi ainoat miehet maan päällä" mutta niin vain "laatunaiset" eli Martinan vainoajan suosikkinaiset kuitenkin nuo miehet on huolineet. Stefulla oikein ruuhkaa tarjonnasta ollut Martinan jälkeen. Pikkarainenkin sai ehdottoman tuomion aikana laatunaisen rinnalleen, kuten täällä on luonnehdittu tuota entistä hiihtokuningatarta.
No jos ei tajua että vanhoja asioita voi googlata niin en nyt tiedä mitä siitä ajatella.
Ja taas sadannen kerran, että vanhoja asioita ei googlattaisi eikä täällä olisi sanaakaan Martinasta, ellei Martinan vainoaja olisi suuna päänä kaiket päivät.
Ei täällä kirjoitettaisi myöskään vainojan suosikeista eli Pikkaraisesta, Belorfista, Tuomistosta ja Riitta-liisasta sanaakaan, ellei Martinan vainoaja olisi kaiket päivät täällä Martinan kimpussa.
Jo on selitys 🤣 älä höpise.
Älä suotta ajattele mitään. Kuormittuu olematon kapasiteetti. Jatka googlaamista sehän sulta sujuu
Tä? Jokainenhan tietää mikä on Martinan valmennusfirma. En ota kantaa siihen, että Martinan exät kelpaa. Mitään unelmien poikamiehiä heistä ei ole kukaan.
No, kova haukkuminen ja jäkätys alkaa kun esittää "väärän" mielipiteen. Siihenhän se tähtää, että kirjoitettaisiin tietyllä tavalla