Kyllä nyt jännittää, että saanko täydet yleistuet. En taida saada. Vaikka koko ajan olen saanut täyttä työmarkkinatukea.
Pääomatuloni 2025 oli noin 450e/kk. Työmarkkinatuessa, kunnonnkolme lasta, ni raja on korkeampi. Yleistuessa raja on kaikilla 311e/kk . En ole varma onko tämä reilua.
Pääomatuloni 2025 oli noin 450e/kk. Työmarkkinatuessa, kunnonnkolme lasta, ni raja on korkeampi. Yleistuessa raja on kaikilla 311e/kk . En ole varma onko tämä reilua.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Vuoden päästä vaalit. Jos ei halua tätä meininkiä, muuta ei voi tehdä kuin käydä äänestämässä jotain puoluetta joka ei ole nyt päättämässä asioista.
Juu, perskokkareet ajetaan tuolta hevonhelvettiin kansanmurhaa tekemästä.
Minu saadsa täyus raho . 2500 koossa ja elatustoki ja äsuntu .
"Minu saadsa täyus raho . 2500 koossa ja elatustoki ja äsuntu ...." Mitä kieltä tai murretta tämä on ?
450 euron pääomatulot kuukaudessa tarkoittanee pitkälti 6-numeroista sijoitusvarallisuutta. Onko reilua, että silloin saa tukia ollenkaan?
Siitä 450 eurosta menee 20 prosenttia päältä veroon ja se leikkaa 75 euroa kk yleistukia eli 210 euroa siirtyy siitä pääomatulosta suoraan valtiolle
Ja vuodessa tämä on 2500 euroa joka valtio saa sinulta säästettyä yleistukena ja Verona..
Valtion pitäisi antaa sinulle mitali että on sinunlaisia ero maksajia työttömänä jotka säästää valtion tukia ....on eri kummallista että toisen t täysin persaukiset tukiloiset karehtii näiden joilla on pääomaomavarallisuutta koska heidän veronmaksut hyödyttää meitä kaikkia...
Jos nämä eläisi vain säästöillään ja varallisuudellaan ei tulisi myöskään verotuloja ..
Korjaan että vero on 30 prosenttia eikä tekstin 20 prosenttia
En minä tukia saa. Mutta jos pääomatulot on tuota luokkaa, niin tukien nostamisen sijaan voi elää sillä pääomalla.
Monet näistä työttömistä joilla on sijoitus varallisuutta on saaneet rahansa myymällä työttömänä talonsa kun ei ole varaa ylöäpitolustannuksiin tuilla kuten minä..
Kun on myyntirahat tilillä ei saa asumistukea asumiseen ..siinä on paine saada tuloa jostain vuokraan kun säästö hupenee lujaa jos vain säästöillä maksetaan vuokraa ...
Sijoittaminen tuo myös tuloa ja on aika vaikea miettiä jos vuokra on 600. Euroa ja 450 euron pääomatulosta jää 210 euroa vuokra maksuun ja 400 euroa pitää maksaa vielä säästöistä vuokraan lisää että tätä tilannetta pitäisi vielä kadehtia .
.
Näin on asia, ja syypää löytyy eduskunnasta, osoite Arkadianmäki 1, Helsinki.
Mitäs menitte äänestämään Kokoomusta.
On muistutettava tässä asiassa myös siitä että ei se SDP ole paljon sen enempää tukien varaan joutuneiden asioita suojelemassa kun enemmän kiinnostaa ay-liikkeen järjettömät etuisuudet.
Voisi vain kysyä että mikä järki oli sitten käyttää iso osa elämästä tulojen ja varallisuuden hankkimiseen, ml. koulutuspanostukset, kun näin tuli näytetyksi toteen Suomessakin että poliitikot tulevat lopulta sosialisoimaan sen kaiken itselleen ja omille eturyhmilleen.
Eli miljonäärienkin pitäisi saada täysi yleistuki?
Miljonääri ja miljoona sijoituksilla saa kyllä jo niin suuret pääomatuloja ettei niillä saa yleistukea.
450 euron pääomatuloilöa ei olla miljonäärejä muualla kuin orpon vähä älyisessä päässä
Eli miljoäärit ei saa yleistukea ..
Riippuu, miten hyvin sijoittaa. Sijoitukset voivat tuottaa tappiotakin.
Kun ei omista mitään niin saa kaikki tuet ja etuudet täysimääräisinä. (yleistuksi, toimeentulotuki, asumistuki yms.) Vastaaviin tuloihin pitäisi olla miljoonääri, jotta saisi vastaavan summan pääomatuloja kuukausittain.
Siinä on muuten pohdittavaa maan poliittiselle johdollekin.
Maan johto epäonnistuu työvoimapolitiikkansa kanssa täydellisesti, jos ei tajua sitä, että sosiaaliturva ei ole työllistämisväline, vaan oikea työllistämisväline on esim. kasvavat investointimäärit sellaisilla aloilla joihin sopivia työttömiä olisi.
Kyse on myös tulonjaollisesta asiasta, josta hallituksen politiikka myös vastaa, eli halutaanko mieluummin massoittain köyhiä ja jonkin verran rikkaita (joka varmuudella tuhoaa työllisyyden), vai halutaanko enemmän tulotasoltaan asiallisia työpaikkoja, ja varmistetaan samalla että rikkaita ei tule ihan noin vain liukuhihnalta tekemättä yhtään mitään (koska politiikka oikeistoryhmien ideoilla johtaa siihen että kansalaisten varallisuus tuhotaan, ne varat siirretään esim. verotuksen kautta rikkaille).
Kun rikas saa lisää rahaa pelkän poliittisen päätöksen seurauksena, NE rahat ei ainakaan enää Suomeen investointeina palaa, vaan rikas väki mällää ne rahat ulkomaanmatkoihin ja näin käytännössä poliitikot on rakentaneet mekanismin, jossa köyhemmiltä viety raha menee oksennuksen ja ulosteen muodossa ulkomaisten lomakohteiden vessanpönttöihin (tai yleiseen ympäristöön siellä).
Onhan se tämäkin tapa hoitaa taloutta, mutta ei se ehkä ihan paras tapa ole huolehtia siitä että raha saataisiin tekemään työpaikkoja (muillekin kuin ulkomaalaisten lomakohteiden vessanpönttöjen putsaajille)
Apina