https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/7392f3bc-99fd-490a-9a98-065dab4cb6cc
"Suomalaiset pitkään karanteeniin – Altistuivat tappavalle virukselle
Kaksi suomalaista Andes-hantavirukselle altistunutta on nyt Suomessa.
– Heidät on asetettu karanteeniin tartuntalain perusteella.
– Yleensä karanteeni tarkoittaa käytännössä, että altistuneet ovat kotona ja välttävät kontaktia muihin henkilöihin, Lakoma kertoo.
Kaksi Suomessa asuvaa henkilöä altistui mahdollisesti Andes-virukselle lentokoneessa, joka oli lähdössä 25.4. Etelä-Afrikan Johannesburgista Amsterdamiin.
Eristyksestä puhutaan oireisten ja sairastuneiden kohdalla. Jos joku taas on altistunut, puhutaan karanteenista. Karanteenin keston Suomessa määrittelee hyvinvointialueen tartuntataudeista vastaava lääkäri."
Mitenköhän karanteenin valvonta on hoidettu, eikö pitäisi olla ympärivuorokautinen valvonta, ettei karanteenissa olevat poistu sieltä missä ovata karanteensissa.
Ilmeisesti ovat karanteenissa kotonaan ja ettei sinne kukaan mene.
Käyköhän tässä niin, että karanteenissa olevat, jos ei ole mitään oireita, niin toteavat, että voidaanhan me käydä kaupassa ja käydä vaikka ystävien luona kertomassa matkasta tai karanteenissa olevien ystävä todeta, että ei kai se mitään haittaa vaikka käydään heidän luonaan.
Eikö se pitäisi olla niin, ettei kotoa poistuta, ruoat tuo tuttava tai ruokatilaus ja ruoat jätetään oven eteen, josta karanteenissa olevat ne sitten ottavat.
Hantaviruksen itämisaika taisi olla 4-6 viikkoa oireettomana, että karanteenista tulee pitkä lähes pari kuukautta.
Kyllä se matkailun myötä leviää ympäri maailmaa, kuten kaikki tartunta taudit tautipesäkkestä.
Mitenköhän se karanteeni menee
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Eiköhän tällaisessa tapauksessa karanteeni hoideta jossakin valvotussa paikassa.
Eri asia oli korona-aikana jolloin sattoi olla useampi satatuhatta karenteenissa, eihän sellainen joukko mahdu minnekkään.
Itse olin koronakaranteenissa kotona ja joo, karkasin pikku huoltohommiin, tosin en päästnyt muita hallille.
Hainhan minä varaosiakin tuolla reissulla mutta varaosat oli liikkeen ilkopuolella josta kävin ne noukkimassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla642933Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "612558SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1042209Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851395Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341256Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o185930Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83883Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html78865Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html142800Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52736