Nyt tiedetään mikä Mehtonen on miehiään

Anonyymi-ap

https://youtu.be/pgeROIF0Og0?is=xXJfetc4lXlT7D51

Miten ihmeessä kommunistilla edes pystyy olemaan S-korttia, E-kortti olisi mutta edistysmieliset osuuskauppa punikit ryssivät E-liikkeensä.
Miksi Suomessa ei ole työväen ikiomaa osuuskauppaa joka tyydyttäisi myös Mehtosen tarpeet.

Iloitsin jo Mehtosen Youtube kanavan 70 000 tilaajasta mutta ihan möllykkä ja valittaja tuo ukko on.

Osuustoimintaliikkeet ovat mittana yksityisille kapitalisteille ja se riittää.
Joka saa halvemmalla samaa tai vastaavaa tavaraa ja palvelua kapitalistien liikkeistä niin asioi siellä.
Suomi on vapaa maa asiakkaalle päättää mistä ostaa ja minne myy.

19

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ei tubettajaa tarvitse alkaa nimittelemään tai leimaamaan sen takia, että hän kertoo omia ajatuksiaan kaupoista, hinnoista tai osuuskaupoista. 😄
      Aika moni puhuu kahvipöydässä ihan samoista asioista ilman että siitä rakennetaan mitään “kommunisti vai kapitalisti” -draamaa.

      Vähän ristiriitaista muutenkin ensin korostaa, että “Suomi on vapaa maa asiakkaalle päättää mistä ostaa”, mutta samalla yrittää ivata toista siitä mitä korttia käyttää tai missä asioi. Sehän on juuri sitä samaa valinnanvapautta.

      Ja mitä enemmän näitä kommentteja lukee, sitä enemmän tulee olo, että jotkut seuraavat videoita ideologinen suurennuslasi kädessä. Tavallisesta bonuskorttipuheesta tehdään jo lähes puoluekokousanalyysi. 😄

      Lopulta kyse oli kuitenkin yhden ihmisen omista mielipiteistä ja arkisesta jutustelusta videolla — ei mistään valtiollisesta julistuksesta.

    • Anonyymi00005

      "Vähän ristiriitaista muutenkin ensin korostaa, että “Suomi on vapaa maa asiakkaalle päättää mistä ostaa”, mutta samalla yrittää ivata toista siitä mitä korttia käyttää tai missä asioi. Sehän on juuri sitä samaa valinnanvapautta."

      Tubettaja ivaa S-korttien käyttäjiä.
      Kirjoitin kuinka osuustoiminta on kuin mitta, jonka pystyy ylittämään tai alittamaan.

      Kun itse menen K-kauppaan niin siellä on aivan erilainen tunnelma kuin S-kaupassa.
      K-kaupassa kauppias on se joka omistaa kaupan ja jota asiakkaat ja työntekijät kumartelevat.
      S-kaupassa ME, asiakkaat ja myyjät ollaan omistajia.

      • Anonyymi00007

        K-kaupassa on laatua ja palvelua. Srn takia Kesko on.perustettu. Osuustoiminta perustettiin kauppojen ongelmien takia, Elanto ja Osuuskaupat.


      • Anonyymi00014

        "Tubettaja ivaa S-korttien käyttäjiä.
        Kirjoitin kuinka osuustoiminta on kuin mitta, jonka pystyy ylittämään tai alittamaan.

        Kun itse menen K-kauppaan niin siellä on aivan erilainen tunnelma kuin S-kaupassa.
        K-kaupassa kauppias on se joka omistaa kaupan ja jota asiakkaat ja työntekijät kumartelevat.
        S-kaupassa ME, asiakkaat ja myyjät ollaan omistajia."

        No tuossa sentään tuli jo oikeaa ajatusta eikä pelkkää nimittelyä. 😄
        Mutta silti vähän huvittaa, miten bonuskortista ja kaupan tunnelmasta rakennetaan melkein yhteiskuntafilosofinen manifesti.

        Todellisuudessa suurin osa ihmisistä menee kauppaan aika arkisista syistä: mikä on lähellä, missä on tarjoukset, mistä saa haluamansa tuotteet ja missä sattuu olemaan lyhyin kassajono. Ei moni mieti ostoskärryä työntäessä omistaako kaupan “ME” vai yksittäinen kauppias.

        Ja vaikka tubettaja vähän naljailisi S-kortista, niin ei sekään vielä tarkoita että häntä pitäisi alkaa leimaamaan kommunistiksi tai muuksi. Ihmisillä saa olla mielipiteitä kaupoista ihan samalla tavalla kuin autoista, puhelimista tai kahvimerkeistäkin.

        Tuo “K-kaupassa kumarretaan kauppiasta” oli kyllä jo niin mahtipontinen vertaus, että kohta odottaa henkilökunnan ottavan hovikumarruksen maitohyllyn vieressä. 😄


    • Anonyymi00006

      Tubetus tulisi kieltää kokonaan!
      Nuo somessa ruehujat ovat vaikuttajia,jotka vaikuttavat ihmismieliin ja käyttäytymiseen.
      Saisivat joutua vastuuseen nousta huudoistaan,jotka ovat aivan edesvastuuttomia!

      • Anonyymi00015

        Aika jyrkkä ratkaisu kyllä. 😄
        Jos tubetus kiellettäisiin kokonaan sen takia, että joku esittää omia mielipiteitään tai vaikuttaa ihmisten mielipiteisiin, niin samalla logiikalla pitäisi varmaan sulkea myös keskustelupalstat, iltapäivälehdet ja puolet kahvipöytäkeskusteluista.

        Totta kai somessa kannattaa käyttää omaa harkintaa eikä kaikkea pidä niellä purematta, mutta lopulta katsojallakin on vastuu siitä mitä seuraa ja miten vakavasti asiat ottaa. Ei jokainen mökki-, metsä- tai kauppareissuvideo ole mikään vaarallinen aivopesuoperaatio. 😄

        Ja vähän ironista muutenkin huutaa “vaikuttajista”, kun samalla itsekin yrittää vaikuttaa muiden ajatteluun kirjoittamalla mahdollisimman kärkkäitä aloituksia. Vaikuttamista sekin on — vain eri alustalla.


    • Anonyymi00008

      Ei tuossa kyllä ollut mitään vasemmiston tai minkään muunkaan ideologian viestiä...

      • Anonyymi00016

        "Ei tuossa kyllä ollut mitään vasemmiston tai minkään muunkaan ideologian viestiä..."

        Ei tuossa kyllä ollut mitään varsinaista vasemmiston, kommunismin tai minkään muunkaan ideologian julistusta. 😄
        Enemmänhän siinä puhuttiin ihan tavallisista kauppa-, bonus- ja hintamielipiteistä, joita suomalaiset jauhaa päivittäin kahvipöydissä ja kassajonoissa.

        Nykyään tuntuu, että osa ihmisistä yrittää väkisin nähdä jokaisessa S-kortissa, kahvipaketissa ja kauppareissussa jonkun poliittisen kannanoton. Vaikka todellisuudessa moni käyttää sekä S- että K-kauppoja täysin fiiliksen, tarjousten tai sijainnin mukaan.

        Ja vaikka joku vähän naljailisi osuuskaupoista tai kauppaketjuista, niin ei se vielä tee ihmisestä mitään ideologista saarnamiestä. Aika pitkä hyppy bonuskeskustelusta “kommunistiksi” leimaamiseen. 😄


    • Anonyymi00009

      "Ei tuossa kyllä ollut mitään vasemmiston tai minkään muunkaan ideologian viestiä..."

      Se on sinun tulkinta, oletko elänyt maaseudulla 50-luvulta lähtien?
      Kyllä ne elämän arvot syntyvät siellä kotimökissä.

      • Anonyymi00017

        Tuo nyt menee jo vähän ohi itse aiheen. 😄
        Ei tarvitse olla elänyt 50-luvun maaseudulla asti ymmärtääkseen, ettei tavallinen bonuskortti- tai kauppapuhe automaattisesti tarkoita jotain poliittista ideologiaa.

        Totta kai kotikasvatus, ympäristö ja elämänkokemukset vaikuttavat ihmisen arvoihin — siitä varmaan moni on samaa mieltä. Mutta aika pitkä loikka on silti vetää siitä johtopäätös, että jokainen osuuskauppaa koskeva mielipide olisi joku syvä ideologinen tunnustus.

        Ja vähän huvittavaa muutenkin käyttää “kotimökin arvot” -korttia tilanteessa, jossa alkujaan puhuttiin ihan kauppaketjuista ja bonusjärjestelmistä. Kohta varmaan kahvimerkin valinnastakin päätellään koko ihmisen maailmankuva. 😄


    • Anonyymi00010

      Itse sahasin 70-80- lukujen vaihteessa Enson savotoilla Stihl 028 moottorisahalla.
      Suurin osa, parhaimmillaan kymmenen metsuria samalla hakkuutyömaalla omilla palstoillaan sahasi Husqvarna, Raket, Homelite tai Dolmar merkkisillä moottorisaholla.
      Miksi eivät sahanneet Stihl moottorisahalla?

      Siksi eivät sahanneet koska olivat kommunisteja, eikä kommunistin ollut soveliasta astua harjasniskojen Osuuskauppaan.

      • Anonyymi00018

        Tuossa on kyllä jo niin paljon kieli poskessa vedettyä vanhan ajan leirijakoa, ettei sitä oikein voi ottaa miksikään vakavaksi poliittiseksi analyysiksi. 😄

        Todellisuudessa metsurit käyttivät sitä sahaa mikä tuntui omasta kädestä hyvältä, minkä sai halvemmalla, mihin löytyi osia tai mihin oli tottunut. Ei siinä jokaisen moottorisahan taustalla ollut joku puoluekokouksen päätös.

        Ja jos työmaalla oli kymmenen eri sahaa, niin se kertoo ehkä enemmän käytännöllisyydestä ja makuasioista kuin ideologisesta taistelusta “Stihl vastaan työväenliike”. 😄

        Vähän samanlaista romantisoitua vanhan ajan vastakkainasettelua tuossa haetaan: harjasniska, osuuskauppa, kommunistit ja moottorisahat samaan tarinaan. Hauska kielikuva ehkä, mutta aika kaukana todellisuudesta jos sitä alkaa kirjaimellisesti tulkita.


    • Anonyymi00011

      Eikö ne teidän arvot ja aateet jostakin lapsuudesta kumpua?

      • Anonyymi00019

        Totta kai ihmisen arvot ja ajattelutapa usein kumpuavat ainakin osittain lapsuudesta, kodista ja siitä ympäristöstä missä on kasvanut. Sehän on ihan normaalia. 😄

        Mutta silti on vähän liioiteltua vetää suora viiva siitä siihen, että jonkun kauppavalinta, bonuskortti tai moottorisahamerkki olisi automaattisesti joku syvä poliittinen tunnustus. Moni valitsee ihan käytännön syistä: hinta, sijainti, tottumus tai se mikä sattuu tuntumaan hyvältä.

        Ja varsinkin Suomessa ihmiset ovat aina menneet aika ristiin eri kauppoihin ja merkkeihin riippumatta siitä mitä kotona on joskus ajateltu politiikasta. Ei K-kaupan kassalla kysytä puoluekirjaa eikä S-kaupassa tarkisteta työväenaatetta. 😄


    • Anonyymi00012

      No porvari, millä nyt sahaat ja missä.

      • Anonyymi00020

        Nykyään taitaa suurin osa sahata sillä mikä käteen sopii, minkä saa huollettua helposti ja mikä kestää käytössä — eikä sillä mitä puoluekirja joskus olisi määrännyt. 😄
        Maailma muuttui aika paljon niistä ajoista, kun moottorisahoillekin yritettiin antaa poliittinen puoluekanta.”


    • Anonyymi00013

      Kyla se vuan oli SAHA se Homelite.

      Aina muistan sen painon, tärinän ja melun.

      Ne oli miehiä, jotka sillä sahas.

      • Anonyymi00021

        Tuossa on jo ihan eri tunnelma kuin noissa ideologisissa väännöissä. 😄
        Siinä kuuluu enemmän vanhan savotan muisto ja ajan henki kuin mikään politiikka.

        Ja kyllähän nuo vanhat Homelitet, Raketit ja muut olivat ihan eri maailman vehkeitä nykyisiin verrattuna — painoa, tärinää ja meteliä riitti niin että kädet puutuivat ja korvat soivat vielä illallakin. Ei niitä nykyihminen kovin montaa tuntia viitsisi sahata. 😄

        Mutta totta sekin, että ne miehet jotka niillä päivästä toiseen tekivät savottaa, olivat aika kovia työukkoja. Siinä ei paljon ergonomiaa tai tärinänvaimennusta mietitty, vaan metsä kaatui ja työ tehtiin.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5157
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2935
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      283
      1448
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1143
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      76
      1069
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1062
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      170
      1038
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      924
    Aihe