Omaisiaan hoitavat suomalaiset vaarassa luhistua

Anonyymi-ap

”Me ollaan Suomessa valitettavasti juoksemassa seinään ikäihmisten hoivan suhteen”, sanoo yrittäjä Mirka Saarinen.

Mirka Saarinen hämmästelee byrokratian määrää. ”Suunnitelmaa suunnitelman perään pitää olla, mutta ikinä ei kysytä, mitä on saatu aikaiseksi.”
Tiukkaa kritiikkiä. Mirka Saarinen hämmästelee byrokratian määrää.

Suomessa käydään kiivasta keskustelua vanhenevien omaisten hoivavastuusta, mutta keskustelussa on yhä sokeita pisteitä, jotka uhkaavat sekä omaisten jaksamista että koko hoivajärjestelmän kestävyyttä.

Vanhusten ystäväpalvelua tarjoavan Seurana Oy:n perustaja Mirka Saarinen näkee ongelman suoraan kentältä.

”Tekisi mieli ravistella meidän päättäjiä. He eivät välttämättä tunnista, että hoivavastuu on osa arkea ja ilmiö työpaikoilla. Me ollaan Suomessa valitettavasti juoksemassa seinään ikäihmisten hoivan suhteen”, Saarinen sanoo Tänään töissä -podcastissa.

Saarisen mukaan juhlapuheissa korostetaan ketteriä ideoita ja ennaltaehkäisyä, mutta todellisuus on toinen.

”Kun puhujapöntöstä laskeudutaan alas, seuraava tieto onkin, että perustetaan uusi virasto ja tulee lisää byrokratiaa.”

Saarinen kokee, että ennaltaehkäisevän toiminnan vaikuttavuutta ei seurata.

”Meiltä vaaditaan kauheasti raporttia raportin perään etukäteen. Mutta kukaan näistä virastoista ei katso jälkikäteen, että mitä oikeasti on tuotettu, mikä on vaikuttavaa.”

Mikaela Stelwagenin mielestä yksi sokea piste liittyy omaisten henkiseen kuormitukseen. Hankenin HR-johtajana työskentelevä Stelwagen hoiti muistisairasta äitiään 14 vuoden ajan, joten hän tietää, mistä puhuu.

”Jos ei saa mahdollisuutta purkaa omaa mieltään, on se riski, että omaisiaan hoitavat luhistuvat.”

Avoimuus rikkoo tabuja
Stelwagen puhuu kokemuksistaan julkisesti, koska tietää, että moni elää samaa todellisuutta hiljaa.

”Joka kerta, kun puhun tästä, saan vastakaikua: moni on vastaavassa tilanteessa.”

Mikaela Stelwagen sai paljon tukea vaikeina vuosina työnantajaltaan. ”Olen käyttänyt paljon työterveyspsykologia ja käynyt puhumassa äidin hoivan aiheuttamasta mielen kuormittumisesta."
Kiitos työnantajalle. Mikaela Stelwagen sai paljon tukea vaikeina vuosina työnantajaltaan. ”Olen käyttänyt paljon työterveyspsykologia ja käynyt puhumassa äidin hoivan aiheuttamasta mielen kuormittumisesta."
Hän kokee, että johtajapositiossa hänen esimerkillään on erityinen merkitys.

”Toivon kirvoittavani keskustelua.”

Stelwagen tietää, että tilanne voi olla kaoottinen, kun oma läheinen ei enää pärjääkään omillaan. Byrokratia voi tuntua ylitsepääsemättömältä.

”Jos on jo valmiiksi vähän poikki omaisena, siinä saattaa kyllä kynä tippua ennen kuin apua saa.”

Stelwagen kannustaa keskustelemaan omien vanhempien kanssa ajoissa asioista, vaikka se tuntuisikin vaikealta.

Asuminen on erityisen kriittinen kysymys.

”On kurja juttu, että maakunnissa on omakotitaloja keskellä ei mitään, mistä ei pääse eroon siinä vaiheessa kun niistä pitäisi äkkiä päästä eroon. Omat vanhemmat kannattaa yrittää saada muuttamaan lähelle tai ainakin palvelujen lähelle. Että olisi se apu saatavilla, kun tarve tulee.”

Huolehditko omaisistasi ? Ovatko vanhempasi vielä elossa ?
Olin 72 vuotias, kun oma "pestini" loppui. Sitä kesti lähes 20 vuotta.
Tein sen mielelläni, mutta se kävi hyvin raskaaksi sitä myöten, kun huolehdittavien terveys heikkeni.

6

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Sitä mietin itseni kohdalta, kun tauti taudilta kunto huononee ja avun tarve lisääntyy. Siivooja käy kerran kuukaudessa, mikä on ihan hyvä juttu, mutta kun siihen elämään kuuluu niin paljon muutakin.
      Kuka kaiken hoitaa, kun avun tarve vaan lisääntyy?

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Kotihoidon saa jos katsotaan tarpeelliseksi, mutta ei kotihoito käy kaupassa,
      ei siivoa, ei pese pyykkejä, ei hoida raha-asioita.
      On ongelmallista jos ei ole ketään auttajaa eikä rahaa palkata ketään.
      Palveluja saa rahalla, mutta ne on aika kalliita.

    • UUSI

      Nyt on esitetty vauvabonusta. Mitäs jos esitettöisiin myös vanhusbonusta. Omaishoitajaksi ryhtyvä saisi bonuksen tililleen.

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Kuka sitten mahtaisi olla se omaishoitaja ja paljonko bonusta pitää maksaa, että hommaan joku suostuu? Omaishoitajuus on hirveää ihmisen riistoa mitättömällä korvauksella.
        Minullekin ehdotettiin omaishoitajuutta omaiseni muistisairauden huonontuessa, mutta se olisi tarkoittanut oman työn jättämistä. Kuka suostuu?


      • UUSI
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Kuka sitten mahtaisi olla se omaishoitaja ja paljonko bonusta pitää maksaa, että hommaan joku suostuu? Omaishoitajuus on hirveää ihmisen riistoa mitättömällä korvauksella.
        Minullekin ehdotettiin omaishoitajuutta omaiseni muistisairauden huonontuessa, mutta se olisi tarkoittanut oman työn jättämistä. Kuka suostuu?

        No bonuksen hyväksyvä olisi se omaishoitaja. Summaa en osaa sanoa mutta ainakin enemmän kuin mitä nyt omaishoidontukena maksetaan.

        Kuka suostuu! Kuinka moni hoitaa nyt omaistaan ilman minkäänlaista palkkiota. Jos jatkossa omaisis velvoitetsan) pakotetaan hoitamaan houdettavan itse luulisi että bonuksen ottajia myös löytyy.


      • Anonyymi00004
        UUSI
        Siili25 kirjoitti:

        No bonuksen hyväksyvä olisi se omaishoitaja. Summaa en osaa sanoa mutta ainakin enemmän kuin mitä nyt omaishoidontukena maksetaan.

        Kuka suostuu! Kuinka moni hoitaa nyt omaistaan ilman minkäänlaista palkkiota. Jos jatkossa omaisis velvoitetsan) pakotetaan hoitamaan houdettavan itse luulisi että bonuksen ottajia myös löytyy.

        Ihan varmaan löytyy, mutta mikä mahtaa olla motivaatio omaishoitajuuteen!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      261
      3175
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1173
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      978
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      819
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      809
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      732
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      721
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      688
    Aihe