https://www.lieksanlehti.fi/paikalliset/9412941
Selvästikin valistus on tuottanut tulosta niin tupakan kuin alkoholijuomien osalta!
samoin on pääsykokeisiinkin päntätty ja hyvin on nekin onnistuneet, sillä Lieksa on nykyisin erityisen korkeakoulutetusta väestöstään tunnettu!
Lieksan Lehti 25 vuotta sitten
7
111
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Epäilen että tuommoisten plakaatien askartelu ei ole ikinä pitänyt ketään raittiina tai tupakoimattomana
- Anonyymi00004UUSI
Silloin kun minä olin pieni ja monia teistä ei vielä ollutkaan, kouluissa oli raittiuskilpakirjoituksia joissa minäkin menestyin! Olisiko siinä ollut ratkaiseva syy ja yllyke että heti koulun lopetettuani minusta kehittyi alkoholisti. Nykyisin olen kylläkin raitis ja periaatteenani on että mitäpä sitä hullua päätä vielä viinalla sotkemaan!
https://fi.wikipedia.org/wiki/Raittiuskilpakirjoitukset - Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00004 kirjoitti:
Silloin kun minä olin pieni ja monia teistä ei vielä ollutkaan, kouluissa oli raittiuskilpakirjoituksia joissa minäkin menestyin! Olisiko siinä ollut ratkaiseva syy ja yllyke että heti koulun lopetettuani minusta kehittyi alkoholisti. Nykyisin olen kylläkin raitis ja periaatteenani on että mitäpä sitä hullua päätä vielä viinalla sotkemaan!
https://fi.wikipedia.org/wiki/RaittiuskilpakirjoituksetSitähän se pedagoginen viisaus parhaimmillaan on että opetetaan lapsi ensin kirjoittamaan niin intohimoisesti alkoholittomuuden iloista, että ainoa looginen jatkoaskel on viettää seuraavat vuodet käytännön kenttätutkimuksissa aiheen parissa. Pitihän se teoria jostain suunnasta todistaa oikeaksi tai vääräksi.
- Anonyymi00002UUSI
Lieksan lehti haastatteli lieksalaisia.
https://imgur.com/gallery/liekanlehti-VQRMVCh- Anonyymi00003UUSI
Tunnistan Joren 👆
- Anonyymi00005UUSI
Siinäpä on tulevaisuuden tekijöitä ihan useampia! Lieneekö muut kunnat tuostakin kateellisia?
- Anonyymi00007UUSI
Taitaa olla Lieksan lehden gallup menossa sittarin edustalla 🤔
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753445Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1051756Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2471455- 741356
- 651243
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521099- 631001
- 22937
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35883