Odotan ensiviikon Iijokiseudussa olevan koko aukeaman juttu myös porohaitoista kärsivien näkökulmasta. Voisi haastatella vaikka kansalaisaloitteen tekijöitä. Muuten lehti profiloituu propagandajulkaisuksi.
Iijokiseutu, porolehti
Anonyymi-ap
761506
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 76
Vanhimmat
MT-ongelmiin saa haastatteluapua ihan muualta kuin Iijokiseudusta!
Kiitoksia kokemusasiantuntijalle vinkistä. Pidetään mielessä jos tarvetta ilmaantuu.
Silmiinpistävää jutussa oli, että vaikka kysymykset oli hyvin kesyjä niin siltikään haastateltu ei voinut vastata niihin vaan suolti tulemaan tuttua ja harjoiteltua paliskuntien propagandaa.
Ei ihan joka asia saa lehdessä koko aukeaman mainosta. Pitää laittaa tilauksen lopetus harkintaan jos ei tule toisen näkökulman vastinetta.
Samat sanat täältä. Tilauksen lopetus meni harkintaan !
Sama kaheli täällä vastailee itsellensä😁
Valittakaa Olgalle.
Turha kait Olgalle on valittaa ku itekki omistaa poroja.
Pornolehti on? On pornotalouven asijalla.
Ei ollut porolehdessä aikeaman vastinetta poropropagandalle. Kymmenien vuosien tilaus tuli päätökseen.
Mie odottelen vastinetta vielä parisen viikkoa ja jos vastinetta tule niin yhteinen pitkä taival
Iijokiseutulehden kanssa päättyy.
Että kiinnostaa. Tollo
Niin mitä sitten.
Ei iijokiseutu julkaise mitään poikkipuolista porotallouvesta,koska se on poroukkojen lehti,oon jo aikoja lopettanu tillaamisen.
Köyhä
Hyvä se on omistajaa kuunnella.
Näkyy päätoimittajan perheharrastus linjaavan lehteä.
Juuri noin !
Onko takapajulassa todellakin vain porot ainoa puheenaihe ,ihme porukkaa .🤢🤯🤯
No ei ole. Sinä ilmeisesti luet vain poroja käsittelevät jutut.
No sinulla on kyllä. Vaihda levyä
No eihän teillä turvenuijilla ole muita juttuja.🤣🤣🤣🤣
Onhan se kyllä melko vahva kannanotto lehdeltä, että koko aukeaman propagandapläjäyksen julkaisee. Ei jää epäselväksi mille asialle lehti on alistettu.
Alistettu ,seksi fantasiasi on väärällä palstalla.😂😂😂😂
No, seksifantasia ei varmasti tullut mieleen kenellekään muulle kuin sinulle.
Onneksi meille jaetaa Pudasjärvilehteä. Siinä ottaa tomitus jämerästi kantaa niin poroja kun kuntapääättäjiä vastaan. Kaikki haukkuu pahasti ja on sinä oikiassa.
Ja päätoimittajan harastukset näkkyy, yrittäjistä, lionsieista ja urheilijoista on aina kirjotettu ja kuvattu. Mukava kun viime lehtesä oli siitä päätomittajasta monta kuvaa.
On se jämerä kaveri tämä Rumpin mallinen tumppi, lipevästi on kaikkien kaveri niinkuin karavaanari.
Oikein rehellisyyden esikuva , sanoo asiat mitenpäin vain, ettei jäisi ilman kahvia ja kehumisia.
Taitaa rasvata aamuisin itsensä pepanthenilla jotta on liukas pyörähdellä tarvittaessa koko päivan.
Poroista valittavat pitäisi aidata omaan reservaattiinsa Siuruan suolle.
Iijokiseutulehti kannattaa jättää kaikilla tilaamatta.
Siinä taas äly loistaa (poissaolollaan)
Luin tuossa hyvän kirjoituksen .
Loistava liikeidea. Poronkasvatus. Yritysriskit ulkoistettu yhteiskunnalle. Syötetään poroille toisten kesäkukat, ryytimaat, mansikkatarhat, pellot. Syötetään porot susille niin ei tarvitse itse teurastaa, valtiolta petokorvaukset. Loput ajetaan maanteille autojen yliajettavaksi ja taas kolarikorvaukset .
Yhteensä korvauksia yli 50 % tulovirrasta. Nyt pitäisi vielä muiden yrittäjien maksaa porohemmoille korvauksia. Hoh hoijaa.
Poroukot pitäisi polkea saman suon rimpiin ja syvälle.
Ei näistä Veivin kuvista kannata maksaa.
No onko sinusta miestä toteuttamaan asia
Haisevat poroukot poroineen tosiaankin polkea suon silmäkkeisiin etteivät ikinä sieltä nouse,
Kova uho ,ai niin nimettömänä ollaan niin kovista.
Iijokiseutu porolehden vastine, pohjanoteeraus!
Kirjoitetaan tyyliin: aloitteen mukaan, aloitteessa katsotaan, aloitteen tekijöiden mukaan jne… Ihan niinkuin haitat olisi mielipdekysymyksiä.
Ja lopuksi ainainen paliskuntain yhdistyksen propagandapläjäys, joka pitää saada jokaiseen poroaiheiseen kirjoitukseen. Ihan niinkuin paliskuntain yhdistys olisi ylin auktoriteetti poroasioissa ja sieltä kuultaisiin lopullinen totuus. Sehän on voimakas edunvalvotaelin, jota ei pidä sekoittaa puolueettomiin lausunnon antajiin.
Eipä ollu isossa porojutussa haastateltu porohaitoista kärsiviä. Miksi tähän juttuun piti laittaa puolet poroyhistyksen valehtelua?
No kerro nimesi, niin haastatellaan?
Paliskuntain yhdistys on poromiesten/naisten oma etuaan ajava elin. Vain poronomistajien puolesta puhuva elin jonka tarkoituskin on kieltää kaikki poroasiohin liittyvät haitat ja huonot asiat.
Sehän tässä hullua onkin kun se pyörii verovaroilla. Eli periaatteessa rahoittajaansa vastaan. Mutta niinhän kaikki porotouhu kuppaa yhteiskunnan rahaa.
Pitääpä lähteä mönkijällä hillaan
Meehän sinä mönkijällä hillaan kun et muuhun pysty
Pystyn se minä.
Harmittaako, kun sinä et pysty?
Te että pysty minkhän! Mie solen mjiesten mjies!!
Minä se olrn naisten mies
Maaton ja munaton menee mönkijällä taas hillaan.
Kaikkea löytyy ja mönkijäkin
Ja maha kasvaa.
No tee jotain sille
Sitä ei tule tapahtumaan ikinä että iijokiseudussa kerrottaisiin totuus pudasjärven päättäjien tai poromiesten toilailuista.
Paitsi sinun toilailuista.
Nyt oli jo Suomen toiseksi kovin porofanilehti Koillissanomat (heti Iijokiseudun jälkeen) julkaissut jutun jossa myönnetään porovahingot ja palkisten saamattomuus.
Saapa nähdä milloin Iijokiseutu. Voi olla, että päätoimittajan pitää vaihtua ensin.
Eikö kannattais muuttaa pois pudasjärveltä ,kun porot on vain riesana ,muutenhan siellä on kaikki hyvin,töitä jne.
Samaa mieltä
Eikö kuitenkin parempi vaihtoehto olisi, että lakeja noudatettaisiin ja ja kaikilla olisi hyvä elää Pudasjärvellä? Ei täällä liikaa ole veronmaksajia.
Olen kesämökkiläinen ja en suosittele kenellekään tontin ostamista ja mökin rakentamista Pudasjärvelle, koska täällä et voi mökkitontilla pitää minkäänlaista kesäpuutarhaa porojen vuoksi.
Kun mökjille tulee ensimmäiseksi on pihan siivous poronpaskasta.
Siivouksen jälkeen jää kuitenkin poronpaskan ja kusen haju leijailemaan piha-alueelle. Nauitippas siinä sitten "kesän" ihania tuoksuja.
Olen samaa mieltä.
Olemme katselleet perheellemme kesämökkiä Pudasjärveltä, mutta emme ole osanneet ottaa tuollaista asiaa huomioon. Suunnitelmat menee kyllä uusiksi.
No kyllä taas keksitään. Onko mukava vastailla itselle?
Ei ole mitään keksintöjä. Todellista tosiasiaa. Porot sotkee pihat ja puutarhat. Terasseille ja portaille tulevat makaamaan ja ulostamaan. Tämä tarina on tosi.
Pane korkki kiinni, niin ehdit wc.. ehkä
Jaa varmaan myös sinun makuhuoneseen tulee porot .
Torstaina 13.08 oli poromiehillä Kipinän seudulla tilipäivä.
Kaksi porokolari tapausta, porot raatona ja autot palasina.
eläpä vikke väkätä.
Ehtisikö esimerkiksi kansanedustajana toimiva poron omistaja suorittamaan lakisääteistä paimennusta vahinkojen ehkäisemiseksi?
Muissa ammateissa toimivilta poroharrastelu pitäisi kieltää, koska he eivät ehdi huolehtia "karjastaan" vaan nämä eläimet kaluavat muiden asukkaiden pihoja, puutarhoja ja erityiseen käyttöön otettuja alueita.
Noihin muihin ammatteihin kuuluvat esim. opettajat ja kansanedustajat !
Oliko jotain uutta....jotain mitä et toista joka keskusteluissa uudestaan ja uudestaan?
Porotalous perustuu petovahinkoihin ja liikenneonnettomuuksiin.
Tulot tulevat näistä.
Kaikki muu on marginaalista.
Noin 10 porokolaria joka päivä.
Poroja kuolee järkyttävällä tavalla.
Ajoneuvovahingot erittäin suuret joka vuosi.
No pitäisikö kuskeilla ymmärtää hiljentaa , kun näkee poroja?
Ei luulisi olevan liian vaikeaa
Ja poron omistajillahan ei tietenkään ole mitään vastuuta, eihän?
Ei ne ole vastuussa sinun idioottimaisesta ajotavasta.
Poro on täysin arvaamaton eläin.
Tokka eli lauma voi juosta tielle täyttä vauhtia kasvuston seasta, eikä ole mitään mahollisuutta estää kolaria.
Mietitäänpä yhdessä minkä tappion porot tuovat raskaalle liikenteelle?
Jokainen hidastus porojen takia nostaa kulutusta 1-2 litraa, kunnes vauhti on taas 80 kmh.
No voi hyvää päivää. Nehän teinikuskit lärää vaan puhelimia ajaessa ettei ihme että kolisee.
Torvia soittavat jos ehtivät nähdä näpytykseltä poroja
Älä köyhä vaivaa päätäsi asialle jolle et voi mitään ,odottele kelanpäivärahoja ihan rauhassa.
Lompakko on kyllä kunnossa.
Töitä tehdään ilman kännykkää.
Kannattaa kokeilla ettette aja porojen päälle