Mitä kaikkea voi harjoittaa etätyönä / etätoimintana Pattayalta?
Riippuu täysin toimijan mielikuvituksesta, ei ole rajaa, jopa lapsien etäkasvatuksin on mahdollista mutta ennen kaikkea ....
Toimenkuva sijoittajien kohteiden projektinjohto, hankinnat, urakoitsijoiden ja aliurakoitsijoiden valinta, välittäjien valinta, vuokrasopimusten laatiminen, hallinnointi myyntiin saakka.
Kuluina vain wifi ja puhelin.
Etätoimintaa.
10
193
Vastaukset
- Anonyymi00001
Niin Hönö ei ymmärrä työnteosta mitään, vajakkipoika vaipoissaan.
- Anonyymi00002
Eikä edes ymmärrä, et miksi faija sanoo, et älä hinkkaa sitä pippelistäs koko aikaa!
- Anonyymi00003
Ja äiree sanoo, et ei siihen reikään, vähän ylemmäs.
Itselläni aina matkoilla mukana kannettava tietokone ja nykyään yleensä myös kannettava lisänäyttö (kun osa töistä vaatii tuplanäytön käyttöä tai se ainakin helpottaa niitä runsaasti).
Thaimaan reissulla hotellihuoneessa itselläni ainakin onnistuu ne ihan samat työasiat kuin toimistolla/kotitoimistolla, eli osto-laskujen käsittely, myyntilaskutus, työvuorolistojen laadinta, etäpalaverit, sähköposteihin vastaaminen yms. asiat mitkä eivät ole millään tavoin paikkasidonnaisia toimia.- Anonyymi00004
Lähtökohtaisesti kaikki työnteko Thaimaassa vaatii farangilta työluvan.
- Anonyymi00005
Se ei käytännössä toteudu suomalaisilla yrittäjillä tai avainhenkilöiltä, joiden on oltava tavoitettavissa tarvittaessa. Et voi jättää tärkeään työpuheluun vastaamatta tai sähköpostiin, eikä ketään kiinnosta se mitä teet tietokoneellasi hotellissa tai puhelimella.
Kaikki on nykyään digimuodossa ja sääntöjen ja ohjeiden puitteissa. Henkilökohtainen tapaaminen on tarpeellista vain sopimusta laadittaessa ja eipä juuri silloinkaan. Asiamies löytyy jokaiseen hommaan.
Alihankinta on ollut päivän sana jo parikymmentä vuotta kuin myös synergia ja ketjuttaminen.
- Anonyymi00006
Pasatseenare taas unohtaa senkin että minä olin 2010-2017 vain talvisin Pattayalla, loput Suomessa.
Se oli 1-4kk talvella, yleisimmin 3kk.
Kaiken muun pystyi tekemään myös etänä, paitsi pääurakoitsijan valinnan. Siihen tarvittiin henk koht suhde ja kättely.
2010- Anonyymi00009
Minkä ikäisiä oli ylivertaiset lapsesi vuonna 2010?
- Anonyymi00007
Jos harkitsette sijoittaa muutaman miltsin rakennuskohteisiin tai ostaa ja rempata eli jalostaa rakennuskohteita, niin varmistakaa onnistumisenne solmimalla etänä sopimus etäkonsultin kanssa.
Suosittelen etäkonsultiksenne Naminamin konsulttia jonka palveluihin kuuluu seuraavat:
Kohteiden projektinjohto koskaan läsnäolematta.
Hankinnat koskaan läsnäolematta.
Urakoitsijoiden ja aliurakoitsijoiden valinnat koskaan läsnäolematta.
Välittäjien valinnat koskaan läsnäolematta.
Vuokrasopimusten laatiminen koskaan läsnäolematta.
Hallinnointi myyntiin saakka koskaan läsnäolematta.- Anonyymi00008
Siis LÄSNÄOLLEN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932235Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561838- 1761383
- 233836
- 62769
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11766- 65764
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49607
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591
