Julkaisun mukaan Finnair ilmoitti, että oli järjestänyt perjantaina riittävästi juomia jääkiekkoväelle lennolle kisakapunki Zurichiin, tuoreessa muistissa 2 vuoden takainen tapaus kun matkustajat joivat koneen juomavaraston tyhjiin MM-kisalennolla Helsingistä Prahaan. Onko todella niin, että lentokoneessa tarjoillaan alkoholia matkustajille mielin määrin siitä huolimatta, että yksikin humalainen matkustaja voi vaarantaa kaikkien lentoturvallisuuden? Historia on osoittanut monta kertaa, millainen uhka voi olla humalainen riehakas matkustaja. Miten tällainen on mahdollista? Maaliikenteessä turvallisuuteen suhtaudutaan niin fanaattisesti, että sakotetaan jos ajaa yksin autolla niin ettei ole turvavyö kiinni. Siis yksi ihminen vaarantaa oman turvallisuutensa kun ajaa ilman turvavyötä, ja saa siksi sakon. Tuolla ylhäällä lentää 300 ihmistä turvattomassa tilanteessa, jos joku päihtynyt alkaa riehumaan koneessa. Ei pitäisi olla edes mahdollista tällainen, vaikka Finnair varmasti nettoaakin hyvin matkan aikana myytävillä alkoholijuomilla.
Miksi lentokoneessa saa ryypätä?
5
175
Vastaukset
- Anonyymi00004
Taloudellisetihan olissi kannattavampaa jos koneet olisi juomattomia. Jokainen kilo on lisää kulutusta luononvaroista. Mutta, jos vaikka 100 kiloinen matkustaja on kuivinsuin lennolla ja vastaavasti 80 kiloinen juo muutaman oluen, se 100 kiloinen tulee kalliimmaksi luonnolle. Mielestäni lentolipun hinta pitäisi määräytyä painon mukaan. Jos on rahaa syödä, on myös rahaa maksaaa lentämisestäkin enemmän.
- Anonyymi00005
Se ollaan jo huomioitu sairaaloiden leikkausjonoissa lihavat, tupakoitsijat, ja viinaa juovat(maksa arvot,) joutuvat leikkaus jonojen hännille. Niin tosiaan, miksikö ei lentoliikenteessä voitontavoiteluun suhteutettuna.
- Anonyymi00006
Ei ole rahasta kiinni. Tänä päivänä lentokoneessa ei uskalla syödä mitään muuta kuin mukaan ostettuja välipaloja. On kokemusta, vaarallinen maailma. Navalniy sai kohtalokkaan vesipullon lennolle. Ei ollut vahinko.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570