Joensuulainen opiskelija rikkoo sukupuolistereotypioita

Anonyymi-ap

Muunsukupuolisuudesta ei hänen mielestä puhuta tarpeeksi, eivätkä ei-binääriset ihmiset ole paljon esillä.

5

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miksi näillä muunsukupuolisilla on toinen toistaan kummallisempia sukunimiä, kuten Tähtililja, Sammalkäpy, Kurjenmiekka... Sukunimi ei kerro sukupuolta, niin miksi on otettu mahdollisimman huomiotaherättävä? Onko huomion herättäminen tärkeintä. Etunimeksi sopii mainiosti vaikka Atlas, joka tarkoittaa mahdollisimman suurta tai miksei Panda, joka on tarpeeksi eksoottinen, ihailtu.

      • Anonyymi00002

        On niitä "kummallisia" sukunimiä nykyään muillakin kuin niillä. Nimien vaihdoksen myötä ovat monesti saanet kehuja. Jotkut ovat kertoneet nimen muutoksen vaikutuksista, että ovat saaneet jopa parempaa palvelua.


    • Anonyymi00003

      Tuo pride-mellastus on merkki juurikin tuon sateenkaarisakin huomionhakuisuudesta.
      Minä en ymmärrä että miksi jokainen ei vain ole sellainen kun on, pitämättä itsestään tuollaista meteliä?
      Mitä kenenkään seksuaalisuus kenellekään kuuluu, ei sitä tarvitse tuolleen julistaa ja maailmalle kuuluttaa.

      • Anonyymi00004

        Se on se some. Someriippuvuus ja älypuhelin koko ajan näpissä on sitä nykyaikaa.
        Juuri somen kautta varsinkin monet pitää sitä meteliä, koska muutkin tekee niin.


    • Anonyymi00005

      Moni prideläinen on valittanut, että hänen "erityisyyttään" ei lapsena huomioitu. Miten erityisyyttä mahdettiin huomioida meidän suurten ikäluokkien lapsuudessa, perheissä, joissa oli 6-9 lasta, jopa enemmän, usein pienissä mökeissä. Kansakoulussa oli samassa luokkahuoneessa useita luokkia n. 30-40 lasta, oppikoulussa oli 40 oppilasta luokassa ilman mitään avustajia tai tukiopetuksia. Kukaan ei ollut kuullut sanaa terapia. Siitä huolimatta me olimme lapsina ja nuorina ehkä Suomen historian tervein ikäluokka. Homoja on ilmeisesti ollut aina jonkin verran, mutta heihin ei kiinnitetty sen kummemmin huomiota pientä sääliä lukuun ottamatta. Kaikki naiset eivät ole olleet koskaan samanlaisia vaaleanpunaisia rimpsuröyhelönukkeja eivätkä kaikki miehet karskeja metsästäjäeräjormia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      357
      2186
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1705
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1359
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1264
    5. 144
      1213
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    8. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe