Eikö Sofia ole jostakin Turusta lähtöisin

Anonyymi-ap

Tainnut olla Aurajoen pinnan alla monta kertaa liian kauan.

17

249

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      • Anonyymi00002

        Onhan se nähtävissä, että kyse on sekopäisten huijareiden lahkosta.


      • Anonyymi00011

        Totta. RyZZän touhuja koko Vihreä liike on.


    • Anonyymi00003

      Kansanedustaja Tere Sammallahti (kok.) kerää kollegoiltaan tukea lakialoitteeseen, jossa vaaditaan tukia saavien yhdistysten ja säätiöiden kirjanpitoa julkiseksi. Hänen mukaansa uudistus on välttämätön verorahojen käytön läpivalaisemiseksi.

      – Yhdistyksille jaetaan vuosittain miljardiluokassa erilaisia tukia lukuisten valtiollisten instituutioiden kautta. Rahan siirtyessä valtion kassasta järjestön tilille se katoaa kuin mustan aukon tapahtumahorisontin taakse, jonka läpi eivät näe sen enempää kansalaiset kuin kansanedustajatkaan, Sammallahti toteaa tiedotteessaan.

      – Näiltä osin kansalaisyhteiskunnan on mahdotonta valvoa verovarojen käyttöä. Tilanne on suoraan sanottuna kestämätön. Veronmaksajilla on oikeus tietää, miten heiltä vietyjä veroeuroja käytetään, hän jatkaa.

      Sammallahden mukaan erityisen irvokasta on, että veronmaksajien verotiedot levitellään vuosittain Verohallinnon päätöksellä koko maailman tirkisteltäväksi.

      – Samoin yritysten tilinpäätöstietoja ja yrittäjien yksityistietoja julkaistaan silmiä räpäyttämättä, mutta veronmaksajien rahoilla elävien järjestöjen rahankäyttö on visusti salattu.

      Lakialoite koskee tukia saavien yhdistysten ja säätiöiden kirjanpidon julkistamisesta saatujen tukien osalta.

      – Tuilla pyöriviltä yhdistyksiltä voisi perustellusti toki vaatia ihan koko kirjanpidon julkaisua, koska yhdistyksen kassassa olevan tukieuron, jäsenmaksueuron ja palvelumyyntieuron väliin on mahdotonta vetää rajaa. Mutta jostainhan maastoa on lähdettävä tunnustelemaan, Sammallahti sanoo.

      Hän toteaa, että ”verorahojen käytön läpinäkyvyys on varmasti meidän kaikkien etu ja osaltaan rauhoittaisi alati kasvavia epäilyjä järjestötukien väärinkäytöstä”.

      – Toivon myös hallituksen innostuvan sinällään pienestä, mutta verovarojen käytön kannalta tärkeästä lakialoitteesta.

      verkkouutiset

      • Anonyymi00004

        Vihreät ovat osa yhdistyksien kavallusrinkiä. Kyse on rikollisjärjestöistä.


    • Anonyymi00005

      Vihervasemmistolaiset alistavat ja halveksivat suomalaisia tyttöjä ja naisia, jotka ovat mamujen rasistisen väkivallan kohteina.

      • Anonyymi00007

        Eikö se huumeet ole vihreiden suosimaa juttua?

        Kuinka moni maamu saa päihteillä jo elantonsa,?


      • Anonyymi00009
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Eikö se huumeet ole vihreiden suosimaa juttua?

        Kuinka moni maamu saa päihteillä jo elantonsa,?

        Kaikki mamut myyvät huumeita ja kaikki vihreät käyttävät.


      • Anonyymi00010
        Anonyymi00009 kirjoitti:

        Kaikki mamut myyvät huumeita ja kaikki vihreät käyttävät.

        Kukas olikaan se viherhörhö joka vaati kannabiksen viihdekäyttöä laillistettavaksi?


      • Anonyymi00012

        Esimerkki, miten persu puhuu itsensä yhdessä virkkeessä umpisolmuun.


      • Anonyymi00017

    • Anonyymi00008

      On se ollut sukelluksissa liian kauan.

    • Anonyymi00013

      Sofia virta laukoo ihan pöhköjä ideoita, ajattelisi asiat ensin loppuun saakka

      • Anonyymi00015

        Suomessa tuollaisia tyhjänjauhajia kutsutaan valehtelijoiksi.


      • Anonyymi00018

        Sofia on ihan stara! Puoluekokouksessa meni lavalle kuin joku naispuolinen rock-tähti!


    • Anonyymi00016

      Nuoret humanistinaiset ovat uhka persuille

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      340
      2705
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      176
      2035
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      34
      1722
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1547
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1075
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      269
      912
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      786
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      683
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      565
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe