Mitä mieltä? Onko hyvä paikka?
Päivärinteen hoitokoti
28
274
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei ole. Toimitusjohtaja Sari Laakso on aivan pihalla omankin kertomuksen mukaan.
https://yle.fi/a/74-20226935 - Anonyymi00002
Vakavia puutteita paljon olisi parannettavaa
Toivottavasti korjaavat virheitä potilasturvallisuutta ajatellen
Isoja maksuja kyllä osaavat rahastaa - Anonyymi00003
No hitto. Sama se kai on kaikissa. Aika rajua kidutetaan vanhukset ilman kipulääkettä kuoliaiksi. Miksi kipulääkettä on laimennettu yleensäkin. Onko hoitajat vetäissyt vähän itsekin.
- Anonyymi00010
Sairaanhoitajat ei osaa töitään kun on ulkopuolisiakin pitänyt paikalle lähettää oma hämee toimesta
Eikös ne pitäs laittaa kaikki vaihtoon jos osaaminen on tota luokkaa
Työttömiä on
- Anonyymi00004
Kyllä, tosi rankka kirjoitus puutteellisesta hoidosta ja hoivasta palvelutalossa, tähän raakuuteen on tultu kun vanhukset ei osaa kuolla ajoissa eikä yhteiskunnalle heistä ole muuta kuin harmia ja vaivaa.
Ennen Suomi tunnettiin erilaisena maana joka piti huolta niin vanhuksistaan ja lapsista mutta niin on alasajettu kunnalliset vanhainkodit ja jäljelle on jäänyt lukittujen ovien taa raaka rahankeruubisnes...!
Ei hyvin mene Suomi, taka-askelia otetaan....- Anonyymi00012
Tuossa talossa kaikki mennyt jo aika kauan huonosti. Valvonta ilmoitetaan etukäteen. Tietäävät milloin skarpata.
- Anonyymi00005
YLE:n klipissä toimari Sari Laakso vilkaisee vasemmalle ylös kun sanoo sanan "kielletään". Klassinen ikiaikainen valehtelijan merkki. Koko Laakson sanoma lause menee näin: "Missään nimessä meillä ei yrityksessä hyväksytä sitä, että kielletään henkilökuntaa ilmoittamasta epäkohdista".
- Anonyymi00006
Noissa hoitokodeissa keskitytään saamaan köyhemmät aiakkaat kuolemaan nopeasti, varakkaammat pyritään pitämään hengissä niin pitkään kuin mahdollista, rahan tulos nääs, hahahaa!
- Anonyymi00007
Miksi näiden laitosten johtajat eivät koskaan tiedä mitään eivätkä ole kuulleetkaan mitään mistään epäkohdista. Aina tulee kaikki ihan yllätyksenä. Pohdin yleisesti en suoraan tätä tapausta.
- Anonyymi00013
Anonyymi00007 kirjoitti:
Miksi näiden laitosten johtajat eivät koskaan tiedä mitään eivätkä ole kuulleetkaan mitään mistään epäkohdista. Aina tulee kaikki ihan yllätyksenä. Pohdin yleisesti en suoraan tätä tapausta.
Koska kun on heidän aika ilmoittaa epäkohdat niin tutkinta tai opastus lopetetaan. Pääasiahan on että sh ja vastaavat siitä ylöspäin johtajat käy viikonloppu kekkeruuseilla ja koulutuksissa mutta asukkailta pihistetään ruuissa.
Toimiikohan valtion takaus että kaikki osaavat nyt suomenkielen niikuin ministeri vaati. - Anonyymi00030UUSI
Anonyymi00007 kirjoitti:
Miksi näiden laitosten johtajat eivät koskaan tiedä mitään eivätkä ole kuulleetkaan mitään mistään epäkohdista. Aina tulee kaikki ihan yllätyksenä. Pohdin yleisesti en suoraan tätä tapausta.
Ei kuule, ku ei kuuntele
- Anonyymi00008
Ja kukaan ei joudu tiilenpäitä lukemaan vaikka miten huonosti vanhuksia kohdellaan. Hätäpäissään sanotaan tekaistu anteeksipyyntö, jolla ei ole mitään merkitystä. Näin oikeusvaltiossa, jossa onnelliset tietämättömät elävät mitään näkemättä, mitään kuulematta ja mitään vastuuta kantamatta. Rahat kyllä kelpavat, eikä edes hävetä .
Kenellä - aikuisen oikeasti- on Suomessa virkavastuu ja seuraamukset?
https://lainkirjoittaja.finlex.fi/12-yleislait-ja-eraat-yleiset-saantelyt/12-12/- Anonyymi00014
Eikös tässä ole jo omistajuus vaihtunut kertaalleen tässä hoitokodissa. Miten ed. Kävi?
- Anonyymi00028UUSI
Onko välttämätön hoiva "merkittävää julkisen vallan käyttöä"?
Sellaista ei saa Suomen perustuslain mukaan siirtää yksityiselle:
PL 124
Hallintotehtävän antaminen muulle kuin viranomaiselle
Julkinen hallintotehtävä voidaan antaa muulle kuin viranomaiselle vain lailla tai lain nojalla, jos se on tarpeen tehtävän tarkoituksenmukaiseksi hoitamiseksi eikä vaaranna perusoikeuksia, oikeusturvaa tai muita hyvän hallinnon vaatimuksia. Merkittävää julkisen vallan käyttöä sisältäviä tehtäviä voidaan kuitenkin antaa vain viranomaiselle.
Yksi syy tähän on mm. virkaehtoisen toiminnan kontrollin pysyttäminen perustuslaillisten oikeuksien turvaajana. Toki tällä hetkellä lainvalvontaa ei ole, mutta ainakin oikeusvaltiomme on rakennettu nämä perusoikeudet turvaamaan.
Mitä tulee tuohon lainkirjoittajan linkkiin, niin tosiaan Suomen laissa on tälläinen erikoinen jenka jossa yksityinen saattaa hoitaa tehtäviään julkista valtaa käyttäen.
Tästä on väännetty jo pari vuosikymmentä aina perustuslain säätämisestä asti, ja jopa itse perustuslain perustelut ovat sisäisesti osittain kaksijakoisia ja ristiriitaisia. Yksityinen tai sellaiseksi itsensä identifioiva, kuten esimerkiksi kunnallinen asunto-yhtiö, pitävät itseään epävirkamiehinä ja julkisen vallan ulkopuolella toimivina, ja tätä tukee tai ei tue oikeusasteet riippuen niiden heiluttamista puoluekirjasta.
Tuossa finlex artikkelissa siten "vedetään" julkista valtaa takaisin yksityiseltä, kun se ensin on perustuslain vastaisesti sille siirretty. Eli määritellään yksityiselle siirretty merkittävä julkinen valta jälkikäteisesti "yleiseksi" määrittämällä asia rikoslain kautta. Tosiaan rikoslaki on jälkikäteistä yhteiskunnan valvontaa, eikä se korvaa ennaltaehkäisevää työtä joka taas on määritelty perustuslain 124 §:ssä. Tässä kohtaa nähdään hyvin kuinka umpikieroa ja suorastaan narrimaista on suomalainen oikeusvaltion asiantuntijuus.
Tämä perustuslain halveksunta ja koko suomalaisen oikeusvaltion poliittinen korruptoituneisuus nousee nyt esiin kaikista haavoittuvammassa asemassa olevien osalta.
Mistä saataisiin lainvalvontaan ja oikeuteen moraalin omaavia yhteiskunnan etua ajavia, yksityisen edun sijaan, subjekteja oikeusvaltion virkoihin.
Yhteiskunta mureni sosialismin nousun ja NL:n romahduksen jälkeen, ja tätä yhteiskunnan murenemista on kiihdyttänyt sosiaalinen media ja sen erilaiset ideansa omana katalyyttina toimivat epäsosiaaliset siilot, jotka ovat syrjäyttäneet yhteisen yhteiskunnallisen tahtotilan. - Anonyymi00029UUSI
Tämä kommentti on siinä määrin harvinainen tällä palstalla, että ensimmäisen kerran vuosiin on jotain järkevää kommentoitavaa. Kertoo varmaankin että yhteiskunnan tila on saavuttanut pisteen jossa ihmiset joutuvat heräämään dystooppiseen todellisuuteen.
- Anonyymi00011
Hyvinvointialue on tiennyt näistä Yrjö ja Hanna hoivakotien ongelmista jo vuosia, mutta puuttuu asiaan vasta joku nostaa asian framille. Ei Suomessa ole korruptiota.
- Anonyymi00015
Bisnestähän tämä on, ollaanhan sitä täällä Business-Finlandissa. Eiköhän nuo hyvinvointialueiden valvojat ole hyviä veljiä näiden hoitokotipuljujen kanssa ja katsovat sitten kaikkia ongelmia sormiensa läpi, kunhan vaan saavat oman osansa tuotoista?
- Anonyymi00017
Tähän on tultu.
- Anonyymi00018
Aivan niin kokoomuslaisten bisnesten ydin on että tehdään mahdollisimman paljon rahaa, eli menot karsitaan minimiin ja tulot maksimiin.
- Anonyymi00031UUSI
Anonyymi00018 kirjoitti:
Aivan niin kokoomuslaisten bisnesten ydin on että tehdään mahdollisimman paljon rahaa, eli menot karsitaan minimiin ja tulot maksimiin.
Tavoite on tehä voittoa ja paljon. Kerätään hyvinvointialueelta tuhansia euroja VERORAHAA, jokaisesta hoidettavasta, säästetään lääkkeissä, vaipoissa, ulkoiluttajista, toiminnasta, työntekijöissä - ja kas kirjaudutaanpa pörssiin, kun on voittoakin - kiristetäänpä vähän lisää ruuasta... ja sillee.
- Anonyymi00016
Vanhukset on tottuneet liian hyvään. Hyvinvointivaltio on mennyttä ja moni heistä on itse äänestänyt yksityistämisen ja globalisaation puolesta. Sitä saa mitä tilaa.
- Anonyymi00019
Unohdit vuoden 1970 ennakkoäänestys/sydänkohtausvaaleista alkaneen antikommunistisen vaalivilpin, oikeasti meillä olisi ollut ja pysynyt 60-luvulta asti vasemmisto hallitukset ja maamme olisi nyt rikas valtio runsaine valtionyhtiöineen, jotka tuottaisivat kansalle palveluita omakustanne hintaan, ja kansa olisi tasa-arvoista ja onnellista kaikkina elinaikoinaan.
- Anonyymi00020
Pääsi oikeen uutisiin Hämeenlinna ja Päivärinne
- Anonyymi00021
Miten on mahdollista toimitusjohtaja Sari Laakso? Ongelmia ympäri Suomea
https://yle.fi/a/74-20227496
- Anonyymi00022UUSI
Ketähän ne on ne edelliset johtajat ollut talossa,? On aika tapauksia olleet..
- Anonyymi00025UUSI
Huonon kohtelun isä ja äiti= Kokoomus. yksityistäminen parantaa ja tehostaa palveluita. Laitokset auttavat aivan ainoastaan jo valmiiksi rikkaita muilta se onkin sitten kaikilla tapaa pois.
- Anonyymi00026UUSI
Eihän tuonne harjoittelijat halunneet mennä ja siitäkin aikaa jo 15 vuotta ainakin.
- Anonyymi00027UUSI
On hyvä paikka
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833175
- 751281
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1641194Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401030Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103961Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310932- 43839
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78825Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124815- 95807