Eli täytin juuri työttömyysajan ilmoituksen jossa osa oli viimekuulta, mutta saapumisvahvistuksessa ei näkynyt mitään summaa, eli eikö siin ois pitänyt näkyä se summa joka maksetaan viime kuulta eli ennen sitä "yleistukea" ? normaalisti työmarkkinatuki on tullut tilille kahdessa päivässä ilmoitus päivän jälkeen, nyt saapumisvahvistuksessa luki et "käsittelemme hakemuksen mahdollisimman pian", eli enkö siis saakkaan edes sitä työmarkkinatuki osuutta nyt parissa päivässä kuten aina vaan joutuu odottamaan sen +- pari viikkoa ??
Työttömyys ajan ilmoitus ei näy summaa
11
117
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Olisikohan jokin vika? Itse sain sen työmarkkinatuen osuuden normaalisti neljässä päivässä (hakupäivä kun on perjantai), ja yleistuki meni harkintaan, mutta sitten sain senkin samaan aikaan kuin työmarkkinatuenkin.
Oletko lukenut päätöksen tarkasti? Unohditko täyttää jonkin kohdan? Yleistuki on tarveharkinnassa; onko sinulla muita tuloja?
Kysy Kelalta. Heiltä yleensä saa vastauksen aika pian. - Anonyymi00002UUSI
Luultavasti tulee ajallaan ja summiltaan kuten ennekin, tää on vaan joku siirtymäaika koska yleistuki
- Anonyymi00003UUSI
Apina
- Anonyymi00004UUSI
Ongelma poistuu helposti, kun lähdet johonkin TÖIHIN.
- Anonyymi00005UUSI
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia!
- Anonyymi00006UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia!
vanhempasi tarjoavat sinulle, muut eivät
- Anonyymi00008UUSI
Anonyymi00005 kirjoitti:
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia!
Sellaisia on vaikka millä mitalla - minullakin on.
- Anonyymi00010UUSI
Anonyymi00006 kirjoitti:
vanhempasi tarjoavat sinulle, muut eivät
En kuulu Kokoomukseen, Joten Nepotismia ei voi käyttää
- Anonyymi00011UUSI
Anonyymi00010 kirjoitti:
En kuulu Kokoomukseen, Joten Nepotismia ei voi käyttää
Apina
- Anonyymi00007UUSI
Työkyvyttömyys eläkkeellä tulee aina samat summat & samoina päivinä.
sinne & tänne?! - Anonyymi00009UUSI
Ensimmäinen hakemus menee käsittelyyn sen yleistuen takia. Raha tulee hieman myöhässä ja voi mennä maksuun siis viikko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482318Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1461887Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581865Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1091471- 311445
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551171- 691086
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831085Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103881Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54877