Uusimman Priuksen ylistystä:
Viisi kuukautta ja yli 5 000 mailia myöhemmin olen tulossa seuraavaan johtopäätökseen viidennen sukupolven Toyota Priuksesta.
Tämä on epäilemättä kaikkien aikojen näyttävin, parhaiten tehty ja parhaiten ajettava Prius. En koskaan kyllästy kavereiden "onko tuo Prius?!" -shokkiin, kun he pysähtyvät kyytiin eivätkä voi uskoa, että jokin niin rohkea, tyylikäs ja tyylikäs auto on kaikkien noiden rähjäisten minitaxien jälkeläinen.
https://www.topgear.com/long-term-car-reviews/toyota/prius/20-phev-excel-5dr-cvt/report-5
"Prius on epäilemättä kaikkien aikojen näyttävin, parhaiten tehty ja parhaiten ajettava"
21
217
Vastaukset
- Anonyymi00001
Prius oli myös TM:n talvivertailun 2024 lämpimin auto.
- Anonyymi00002
Vain kaksi kaksi kertaa kalliimpa autoa asettiin lopputuloksissa Priuksen edelle.
- Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Vain kaksi kaksi kertaa kalliimpa autoa asettiin lopputuloksissa Priuksen edelle.
Oli se Priuskin niin kallis, ettei mennyt sillä hinnalla kaupaksi. Joten sen myynti lopetettiin Suomessa.
- Anonyymi00018
Anonyymi00003 kirjoitti:
Oli se Priuskin niin kallis, ettei mennyt sillä hinnalla kaupaksi. Joten sen myynti lopetettiin Suomessa.
Ja sen verran erikoisen näköinen ettei perus toyotisti uskalla ostaa kun voisi erottua massasta. No mulle se oli pekkää plussaa kun olen muutenkin vähän outo. Mutta ei tämä näköjään kovin erikoinen olekaan, just pari päivää sitten oltiin 3 samanlaista jonossa tuossa kotipihassa.
- Anonyymi00004
Ehkä Toyota parhaasta päästä heidän omista tuotteistaan, mutta eihän se meillä kelvannut kun oli liian kallis kokoisekseen ja vaarit haluavat jo korkeampaa autoa kun kroppa ei anna periksi mennä kyykkyyn.
- Anonyymi00005
Sininen pilleri illalla ja punainen aamulla.
- Anonyymi00006
Ei variaattori- automaattia
voi sietää.
Muutoin ok toho.
Sisustus tokia aasialaista
mielenvikaista suunnittelua,
penkit voi vaihtaa parempiin itse.- Anonyymi00007
On sulla kuvitelmat.
- Anonyymi00008
Eioo variaattori.
- Anonyymi00009
No mikä se sitte on ?
epäilempä että variaattori on.
Kuten taitaa olla kaikissa aasian peleissä.
On noita halvoissa pikkumersuissakin joskus ollut.- Anonyymi00010
Ecvt voi vaikka googlailla jos kiinnostaa tarkemmin tietää. Portaaton vaihteisto kyllä niin kuin cvt mutta eri tavalla rakennettu. Samahan se kai on kaikissa hybridi tojotissa.
On siinä aluksi jonkinlainen kynnys tavallaan hyväksyä se että moottori elää ihan omaa elämäänsä eikä ole suoraan yhteydessä kaasupolkimen painamiseen. Välillä sammuu ja välillä huutaa. Toki tuota huutoa tapahtuu vain kovalla kaasun painamisella, muuten se käy aika leppoisilla kierroksilla. - Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ecvt voi vaikka googlailla jos kiinnostaa tarkemmin tietää. Portaaton vaihteisto kyllä niin kuin cvt mutta eri tavalla rakennettu. Samahan se kai on kaikissa hybridi tojotissa.
On siinä aluksi jonkinlainen kynnys tavallaan hyväksyä se että moottori elää ihan omaa elämäänsä eikä ole suoraan yhteydessä kaasupolkimen painamiseen. Välillä sammuu ja välillä huutaa. Toki tuota huutoa tapahtuu vain kovalla kaasun painamisella, muuten se käy aika leppoisilla kierroksilla.Kuviteltua valetta.
- Anonyymi00020
Anonyymi00010 kirjoitti:
Ecvt voi vaikka googlailla jos kiinnostaa tarkemmin tietää. Portaaton vaihteisto kyllä niin kuin cvt mutta eri tavalla rakennettu. Samahan se kai on kaikissa hybridi tojotissa.
On siinä aluksi jonkinlainen kynnys tavallaan hyväksyä se että moottori elää ihan omaa elämäänsä eikä ole suoraan yhteydessä kaasupolkimen painamiseen. Välillä sammuu ja välillä huutaa. Toki tuota huutoa tapahtuu vain kovalla kaasun painamisella, muuten se käy aika leppoisilla kierroksilla.No googlasin.
Toyota eCVT on sähköisesti ohjattu portaaton voimansiirto, joka ei käytä perinteisiä vaihteita tai hihnoja. Se perustuu planeettapyörästöön, joka yhdistää polttomoottorin ja kaksi sähkömoottoria (MG1 ja MG2) saumattomasti yhteen. Se toimii portaattomasti sähkön ja mekaniikan yhteispelillä taaten erittäin pehmeän ajokokemuksen ja hyvän hyötysuhteen.
Toimintaperiaate lyhyesti
eCVT jakaa polttomoottorin voiman kahteen osaan planeettapyörästön avulla:
Suoraan vetoakselille: Osa voimasta välittyy suoraan renkaisiin.
Sähköntuotantoon (MG1): Osa voimasta pyörittää sähkömoottori/generaattori MG1:tä, joka tuottaa sähköä.
MG1:n tuottama sähkö ohjataan toiselle sähkömoottorille (MG2), joka puolestaan pyörittää renkaita. MG1 voi myös muuttaa planeettapyörästön välityssuhdetta sähköisesti, jolloin polttomoottorin kierrosluku pysyy aina optimaalisella alueella.
- Anonyymi00012
Onhan se äärettömän kaunis auto.
https://www.dublintoyota.com/static/dealer-22802/2025_Toyota_Prius_PHEV.png- Anonyymi00014
Ovikiila, no sivusta ihan kohtuullinen, mutta takaa ka edestä ei niinkään.
Tuo ei vaan ole oikein millään tapaa linjassa minkään tyylin kanssa ja yrittää ilmeisesti olla jonkinlainen spottisemman oloinen, mutta ei vaan toimi.
Ehkä olisi vaan kannattanut pitää Prius entisenlaisena omituisen rumana ituhipin valintana ja sama vanha ostajakunta olisi vaihtanut uudempaan malliin. - Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Ovikiila, no sivusta ihan kohtuullinen, mutta takaa ka edestä ei niinkään.
Tuo ei vaan ole oikein millään tapaa linjassa minkään tyylin kanssa ja yrittää ilmeisesti olla jonkinlainen spottisemman oloinen, mutta ei vaan toimi.
Ehkä olisi vaan kannattanut pitää Prius entisenlaisena omituisen rumana ituhipin valintana ja sama vanha ostajakunta olisi vaihtanut uudempaan malliin.Paljon kauniimpi kuin Volkswagenin katumaasturitönökit.
- Anonyymi00013
Lopettivat siis parhaan auton, kun kukaan ei ostanut.
- Anonyymi00016
Pitää viedä asia siihen laatikkoon mihin artikkelin kirjoittaja ja testaaja oli tarkoittanut, eli tämä Prius on paras Prius, ei mitään muuta.
- Anonyymi00019
No sitä varmaan ainakin, toivottavasti ei ole pantu pilalle. Niinkin joskus saattaa käydä.
- Anonyymi00017
Erinomainen auto. Minulla on tuollainen.
- Anonyymi00021
Tällä hetkellä noita alkaa saada jo mukavaan hintaan käytettynä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505297Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.863108Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3121691Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751254Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831227Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391134- 1331116
Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611105- 1711084
- 49954