SUOMI NYT DIKTAATTORI VALTIO

TERVEYSMENOT POHJOISMAISSA!
- Ruotsissa käytetään 6800 €/ per asukasta kohti julkiseen terveydenhoitoon. Asukasluku n. 10 miljoonaa. Maksukatto kansalaisille 137 € per vuosi.
- Tanskassa käytetään 6500 € per asukasta kohti. Asukasluku on noin 6 025 020 miljoonaa. Terveydenhoito on ilmainen.
- Norjassa käytetään 6658 € / per asukasta kohti. Asukkaita on 5,65 miljoonaa asukasta. Maksukatto 298 €.
- Islanti käyttää terveydenhoitoon julkisella 5573 € / per asukasta kohti. Asukkaita on 402 000 tuhatta.
-Suomen valtio käyttää julkisiin terveydenhoitopalveluihin VAIN 4638 € / per asukas. Asukkaita 5,66 miljoonaa. Maksukatto on 815 €. Lisäksi terveydenhoidon maksut on järkyttävät! Melkein sama hinta kuin yksityisellä sektorilla! Puhutaanko enää edes julkisista palveluista?
Nämä ovat tämän vuoden tietojen mukaisia 2026.
Suomi siis käyttää kaikkein vähiten terveydenhoitoon Pohjoismaissa rahaa?
Tiedoksi myös se, että Ruotsilla on valtion budjetti 125 miljardia ja alijäämää 10 miljardia eli menot olleet siis 135 miljardia, vaikka 10 miljoonaa ihmistä?
Ohessa Suomen tilinpäätös!

0

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

        Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
        Mikkeli
        88
        2397
      2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

        Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
        Sinkut
        137
        2137
      3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

        Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
        Yhteiskunta
        13
        2018
      4. Miten kuvaisit tunteitasi

        tällä hetkellä?
        Ikävä
        167
        1508
      5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

        Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
        Ikävä
        138
        1257
      6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

        Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
        Ikävä
        193
        878
      7. Mikä estää?

        tapaamisen, suhteen aloittamisen?
        Ikävä
        85
        876
      8. Mitä jos saisit selville

        että kaivattusi tekee susta pilaa?
        Ikävä
        174
        846
      9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

        Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
        Maailman menoa
        448
        775
      10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

        näit kaivattusi ekaa kertaa?
        Ikävä
        50
        625
      Aihe