Mitä mieltä olet itsestäsi

Vaatimattomuus luetaan hyveeksi, kaunistaako luonteen piirteenä. Entä kehuminen, ensimmäiseksi tuli mieleen eduskunnan kyselytunnilla Jorma Piisinen PS hehkutti Orpolle kuinka talous kasvaa toiseksi parhaiten maailmassa, Orpon naama oli yhtä hymyä naurua vailla, ihanaa olla onnellinen.
Kehumiselle on paikkansa, kehua itseään kyllä voi, teennäinen kehuminen se kyllä huomataan.

https://www.hs.fi/elama/art-2000012031424.html
6146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Omakehu haisee.

Persu hehkutti tietysti Orpoa. Purra lienee Piisisen puheenvuoron tilaaja ja
kirjoittaja vai kuka ....?
Hallitus kehuu itse itseään, he ovat mielestään onnistuneet kaikessa
ja lisäksi he tilaavat kehuja omilta puolueiltaan. Se herättää myötähäpeää.

Toinen asia on vaatimattomuus yleensä. Jos kehuja kaipaa eikä kukaan kehu
on sitten kai kehuttava itse itseään ?

Nykyelämässä ei vaatimattomuudella taida enää päästä eteenpäin,
vaikka se kaunis piirre olisikin.

Äänestä

Mitä mieltä ole itsestäni ? Se vaihtelee mielialojen mukaan.
En ainakaan itseäni sorru kehumaan. Se kuulostaa niin hävettävältä.

Äänestä

" mä oon mikä oon, muuksi en voi tulla "

vastuullinen kunnon kansalainen kaikiltaosin ,

Äänestä

En ole hesarin tilaaja enkä lukija

Äänestä

Jos toinen kehuu minua asiallisesti, tykkään. Suhtaudun sanomalla että olen kyllä panostanut ollakseni parempi joissakin asioissa. Eli käyttäydyn juuri kuten aloittajan kirjoittama Orpo. En hymyille leveästi kun on niin huonot hampaat, mutta tyytyväisyys paistaa kasvoiltani ja saatan todeta: joo se tekemäni todella onnistui, kiva kun huomioit.

Äänestä

Vanha akka, joka yrittää jotenkin pysyä kartalla.
Vaatimaton, kiltti ja hiljainen en ole ollut koskaan. Rohkea, peloton, päämäärätietoinen ja kovaääninen olen ollut aina.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vaatimattomuus luetaan hyveeksi, kaunistaako luonteen piirteenä. Entä kehuminen, ensimmäiseksi tuli mieleen eduskunnan kyselytunnilla Jorma Piisinen PS hehkutti Orpolle kuinka talous kasvaa toiseksi parhaiten maailmassa, Orpon naama oli yhtä hymyä naurua vailla, ihanaa olla onnellinen.
Kehumiselle on paikkansa, kehua itseään kyllä voi, teennäinen kehuminen se kyllä huomataan.

https://www.hs.fi/elama/art-2000012031424.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu