Venäjän provokaatio

Anonyymi-ap

Toisen maailmansodan venäläiste hyökkääjien ja vankileirillä kuolleiden kuolleiden muistomerkille oli kiikutettu venäläisten yrjön ristin nauha (tahallisesti pienellä). Sehän on nyt venäläisten symboli ukrainalaisten tappamiselle. . Miksi täällä?
Paljonko Tohmajärven kunta maksaa tai maksattaa valtiolla venäläisten kouluttamisesta?

4

359

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tohmajärven kunta ei maksa tai maksata valtiolla venäläisten kansalaisten kouluttamista. Koulutuksen ja opetuksen järjestäminen määräytyy Suomen yleisen lainsäädännön ja kuntien toimivallan mukaan, eikä Tohmajärvellä ole erillisiä venäläisiin kohdistuvia koulutusmaksuja tai -tukia.

      Työperäinen maahanmuutto: Työluvalla Suomeen saapuvan ulkomaalaisen on ansaittava vähintään 1 600 euroa kuukaudessa, jotta toimeentuloedellytys täyttyy. Tällöin henkilö maksaa veronsa Suomeen eikä aiheuta valtiolle ylimääräisiä kustannuksia.

      Opiskelijat: EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta (kuten Venäjältä) tulevat korkeakouluopiskelijat maksavat lukuvuosimaksut itse. Lisäksi heidän on osoitettava noin 800 euron kuukautiset säästöt elinkustannuksia varten oleskelulupaa hakiessaan.

      Viranomaismaksu (Migri): Sähköinen hakemus Enter Finland -palvelussa maksaa 380 euroa (alaikäiseltä 300 euroa). Paperiversiona jätetty hakemus maksaa 600 euroa.

      Kielitaitotodistus: Tammikuussa 2026 voimaan tulleen viranomaislinjauksen myötä pysyvään lupaan vaaditaan riittävä suomen tai ruotsin kielen taito. Yleisen kielitutkinnon (YKI-testi) suorittaminen maksaa noin 120–170 euroa riippuen oppilaitoksesta.

      Toimeentulovaatimus: Hakijalla täytyy olla vakaat tulot. Esimerkiksi työntekijän oleskeluluvalla olevan on ansaittava vähintään 1 600 euroa kuukaudessa.

    • Anonyymi00003

      Niin migri myöntää venäläisille työlupia, vaikka kunnassa olisi kotimaista työvomaa tarjolla ja jos nämä oleskelee maassa Venäjän passilla niin tuskin maksavat senttiäkään tuloveroja Suomeen. Nyt kysymyksessä ei ole työperäinen maahan muutto, vaan tilapäinen oleskelu työluvan turvin. ....

    • Anonyymi00004

      Entä nämä turvapaikka turistit.mitähän maksaa

    • Anonyymi00005

      Miljardeja suomessa ja kaikki velaksi veronmaksajien piikkiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      822
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      535
      756
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      677
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe