Kaikkien aikojen farssi

Anonyymi-ap

Kaksi poliisia, kolme roistoa, kahdeksan ovea ja toimintaa! Pienen budjetin motellihuoneessa kuudentoista miljoonan dollarin kavalluksesta epäillyn pormestarin on tarkoitus tavata kirjanpitäjänsä, kun taas viereisessä huoneessa kaksi ensimmäistä kertaa peitetehtäviin komennettua polisia ovat valmiina videoimaan kohtaamisen. Suunnitelma vaikuttaa kristallin kirkkaalta, jos vain kaikille olisi selvää, kuka on missäkin huoneessa, ketä lopulta videoidaan, kenellä anastetut rahat ovat, kuka palkkasi palkkamurhaajan ja miksi ihmeessä kirjanpitäjä riisuu jatkuvasti vaatteensa!
Paul Slade Smithin komediassa yhdistyvät nokkelasti klassisen farssin elementit amerikkalaisen modernin komedian juonenkuljetukseen.

Ohjaus: Sari Siikander
Rooleissa mm. Mikko Nousiainen, Mari Turunen, Emilia Sinisalo ja Sauli Suonpää
Teksti: Paul Slade Smith
Käännös: Pekka Kesälahti
Ensi-ilta: 11.6.2026
Esityskausi 11.6.-28.7.2026
Oikeudet: Nordic Drama Corner

Jaa

Facebook
LinkedIn
X

25

568

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      👏🏻👏🏻

    • Anonyymi00002

      Aina vaan noita tyhmiä farsseja kesäteatterissa.

      • Anonyymi00019

        😫😫


    • Anonyymi00003

      Heinolassa Jyrää konserttien korvaaminen Unelmien Heinola pönötyksellä on kyllä kaikkien aikojen farssi.

      • Anonyymi00004

        Kulttuurihömppä on pelkkää farssia.


      • Anonyymi00008

        😁😁


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Kulttuurihömppä on pelkkää farssia.

        onko näin🤔


    • Anonyymi00005

      Heinolan kulttuuritoimisto = farssi

      • Anonyymi00006

        Heikkimäki-investointi = Farssien äiti ja isä


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Heikkimäki-investointi = Farssien äiti ja isä

        Ja heti seuraavana surkeakuntoisen tietokeskuksen osakkeiden osto 400.000 eurolla ja 10 miljoonan euron lainatakauksen antaminen saman rytöläjän korjailuun.


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00007 kirjoitti:

        Ja heti seuraavana surkeakuntoisen tietokeskuksen osakkeiden osto 400.000 eurolla ja 10 miljoonan euron lainatakauksen antaminen saman rytöläjän korjailuun.

        😍😍😍


    • Anonyymi00009

      Onko tämä suunnattu +70-vuotiaille?

    • Anonyymi00012

      Puolityhjille katsomoille menee nuo farssit kesä kesän jälkeen. Pari tilausbussia parhaimmillaan puiston laidalla.

      Koirakiven kesäteatterin facebook-sivuilta katsoin kuvaa viime kesältä. Kuvassa yhtaikaa yhdeksän isoa linja-autoa ja yksi pikkubussi. Kaikki esitykset viime kaudellakin loppuunmyytyjä.
      Heinolan kesäteatterin osalta mistään ei löydy taloustietoja, ei käyttöastetta, ei tappion määrää (joka katetaan kaikkien meidän veroeuroilla).
      Ei kiitos tuollaiselle pakkonauretulle hömpälle.

      • Anonyymi00013

        Juuri näin. Samaa roskaa kesästä toiseen.


    • Anonyymi00015

      Heinolan johtaminen lähentelee farssia.

      • Anonyymi00016

        😵‍💫😵‍💫


    • Anonyymi00020

      Heikinmäki on farssi..

      • Anonyymi00021

        Heinolaan kuuluu teollisuusalueita.


    • Anonyymi00022

      Kulttuuripäällikön New Yorkin matkat eivät ole menneet ihan hukkaan.

    • Anonyymi00023

      Lippu.fi mukaan näyttää Heinolan kesäteatteriesitykset menevän puolityhjille katsomoille. Kuka tuollaista jonninjoutavaa farssia katsoo vuodesta toiseen?

    • Anonyymi00024

      Heinolan johtaminen on yhtä farssia.

      • Anonyymi00027

        Muutosohjelmakin farssia


    • Anonyymi00025

      Eikös kulttuuritoimisto jakele läjäpäin ilmaislippuja kesäteatteriin kaiken maailman kutsuvieraille, kaupungin työntekijöille, sukulaisille, kavereille jne jotta saisivat katsomot täyteen? ? Näin voidaan hehkuttaa kuinka "suuria" katsojamääriä esitys on kerännyt ja sitä kuinka tärkeää on säilyttää tämä suojatyöpaikkoja tarjoava, kaupunkilaisten verovaroilla mässäilevä, kenkälaatikkokassalla toimiva rahareikä.

      • Anonyymi00026

        Näin se toimii


    • Anonyymi00028

      😬😬

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe