kun alkaa uusimaan koneen rautaosia niin olisiko ajankohtaista siirtyä jo 64 bittisiin osiin, ja minkälainen on yhteensopivuus 32bit ohjelma ja 64bit osa ja toisin päin. kiitos etukäteen.
32 vai 64 bittinen
utelias
10885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eipä taida noita 64bit sovelluksia olla paljoakaan markkinoill joten hyöty pieni
Kun uusi Windows Vista tulee, kaikki 32-bittiset koneet ja ohjelmat muuttuvat hetkessä vanhanaikaiseksi ja samalla arvottomiksi, jo ihan Microsoftin rahastuspolitiikan vuoksi (näin saadaan mahdollisimman moni ostamaan uusin käyttis).
Linux-puolella tuo 64-bittisyys toimii jo nyt.
En näe mitään syytä ostaa valmiiksi vanhanaikaista tekniikkaa, varsinkaan kun hinnoissa ei ole kauheita eroja.
"Kun uusi Windows Vista tulee, kaikki 32-bittiset koneet ja ohjelmat muuttuvat hetkessä vanhanaikaiseksi ja samalla arvottomiksi".
Perustele jos mistään mitään tiedät!
Tuo uutuuskäyttis on 64-bittinen, joten en keksi yhtään syytä miksi jonkun pitäisi vielä ostaa vanhaa tekniikkaa.
Microsoftin tuntien nyky-XP aletaan heivata vauhdilla syrjään, kuten se teki 2000:llekin, kaikki tulee vain tuolle Vistalle, ja siten ihmiset pakotetaan siirtymään. Katsopa vain kuinka käy, ei Mikkistä kiinnosta miljoonat vanhojen käyttisten käyttäjät, vain rahastus uudella.
Tutustu hieman tekniikkaan, ennen kuin alat uhoamaan. Ei se minun vikani ole jos ostit kuukausi takaperin jonkun vanhan sempronin ylihintaan ja luulet omistavasi kehityksen kärkeä olevan koneen.
Ja kuten sanoin, esim. linuxit osaavat jo hyödyntää tuon 64-bittisyyden ja pian myös windowsit. Vanhaa mallia ei missään nimessä kannata ostaa, ja jos ostaa niin ainakin kannattaa maksaa siitä kohtuullisen pieni hinta.
Jos nyt ostat noin 1000 euron 32-bittisen on se kahden vuoden päästä kun 64-bittisyys on enemmänkin sääntö kuin poikkeus, noin 50 euron arvoinen.
"Microsoftin tuntien nyky-XP aletaan heivata vauhdilla syrjään, kuten se teki 2000:llekin".
Mitenkä w2k on heivattu syrjään?
Itselläni on juuri tuo käyttis.Mitään ongelmia ei ole ja päivitykset pelaavat vielä pitkään.
"Tutustu hieman tekniikkaan, ennen kuin alat uhoamaan."
Suosittelen sinua tutustumaan käyttöjärjestelmien historiaan ettet mokaa itseäsi väittämällä että uuden 64-bittisen windowsin ilmestymisen myötä 32-bittiset koneet ja käyttöjärjestelmät ovat käyttökelvottomia silläkertaa.
Ja tekniikasta se että kestää vuosia ennenkuin softapuolella pystytään ottamaan uudesta järjestelmästä kaikki irti.Siksi uudessa windowsissa on mahdollisuus ajaa 32bittisiä ohjelmistoja.
" kaikki tulee vain tuolle Vistalle, ja siten ihmiset pakotetaan siirtymään.".
Mitähän tuolla tarkoitat?
Väitätkö että laitteistovalmistajat ja ohjelmistoyritykset lopettavat tuen vanhemmille käyttöjärjestelmille ja laitteistolle heti kun Longhorn on ilmestynyt?
Älä naurata.
Hyvin nopeasti loppuu tuet.
Ja en ymmärrä miksi jonkun pitäisi ostaa vielä vanhaa tekniikkaa? Kerro se, kun uudempaa saa lähes samaan hintaan.
Koko vikinäsi on aivan turhaa, vanhojen romujen käyttäjänä yrität vain puolustella omia valintojasi.
"Hyvin nopeasti loppuu tuet."
Löytyisikö linkkiä siitä milloin w2k:n ja xp:n tuki loppuu?Mikä on hyvin nopeasti?
"Ja en ymmärrä miksi jonkun pitäisi ostaa vielä vanhaa tekniikkaa? Kerro se, kun uudempaa saa lähes samaan hintaan."
Jokainen saa ostaa mitä haluaa.
Se että onko järkevää vielä satsata 64-bittiseen tekniikkaan on toinen kysymys.
Vastauksesi alkuperäiselle kysyjälle:
"Kun uusi Windows Vista tulee, kaikki 32-bittiset koneet ja ohjelmat muuttuvat hetkessä vanhanaikaiseksi ja samalla arvottomiksi,"
Tähän voi vain sanoa että sinulla ei ole perusteluja asiaan.
"Koko vikinäsi on aivan turhaa, vanhojen romujen käyttäjänä yrität vain puolustella omia valintojasi."
Vanhoista romuista käytössä on ajottain jopa mc68000 prosessorin omaava järjestelmä.
32 bittiä leveät rekisterit jo 80-luvulla!
Uudemmista tällä hetkellä AMD 2400 prosessorin omaava järjestelmä.
Ehkä olet itse hankkinut 64bittisen prosessorin omaavan järjestelmän ja huomannut että 32bittiä jää käyttämättömäksi.Kun tukea ei varsinaisesti ole vielä.
Ja ehkä olet jostain lukenut että eräät linuxin versiot peräti tukevat prosessoriasi.
Ja tiesitkö että 64-bittinen arkkitehtuuri on jo julkaistu v.1992
Et vastannut aikaisempiin kysymyksiin.
Turhaa tämä on mutta kysyn vielä:
Miten näät 64 bittisen muuttavan asioita esim muistinkäsittelyn pohjalta verrattuna 32bit järjestelmään?
Missä tilanteissa esim assemblerissa saavutetaan etua niistä 32 ylimääräisestä bitistä?
sain aikaan mielenkiintoisen keskustelun,olenko ymmärtänyt oikein että 32bit ja 64bit ohjelmat ja rautaosat eivät ole yhteensopivat??.