Ainoa oikea

Anonyymi-ap

Maailmassa on noin 2000 seurakuntaa jotka ajattelevat olevansa ainoa oikea Kristuksen seurakunta. Ne ovat kaikki väärässä. Vain Jumala tietää seurakuntansa jäsenten nimet. Tällainen aivan vääristynyt ajattelutapa on todella sokeaa ja itselleen valehtelemista. Valittujen joukossa kun tulee olemaan ihmisiä joiden ei olisi uskonut kuuluvan sinne. Kourallinen Esikoislestadiolaisten saarnaajiakin uskoo ettei he ole ainoa oikea seurakunta mutta he eivät uskalla puhua asiasta. Ne hyllytettäis kaikki.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UUSI

      Mieleeni tulee asioita aina 40-50-lukujen taitteesta. Vakuudeksi voin kertoa asioita Lapin lähetyksestä 1948 muunmuassa seurat olivat Porissa. Siellä oli sellainen keltainen puurakennus, joka sittemmin koki uomattavan muodon muutoksen. Teuvan Perälässä ne olivat Nuorisoseuran talolla Silläkin oli hankittu omakotitalo rukoushuoneeksi. Ruokaa keitettiin ns rehukeittimilla sen talon pihalla. Aina muistan, miten vakuutettiin, että tämä on ainoa oikea seurakunta, kun Jeesus perusti sen lukittujen ovien takana. Isäni joskus kertoi miten oli joitakin, jotka eivät uskoneet niin, mutta olivat oman turvallisuutensa takia vaiti. Heistä sanottiin, etteivä olleet vielä rakentuneet niin pitkälle! Vanhanajan Esikoislestadiolaisuudessa oli yhtenäisyyden aikana kaksi ehdotonta faktaa. Ehdoton pelastus ehdotonta kuuliaisuutta vastaan. Mutta se kuuliaisuus olikin sitten kinkkinen juttu. Jos joku laittoi liike toimiensa takia solmion ja joku näki sen, niin heti laitettiin juttu liikkeelle: Ootko kuullu sekin niin uskovana pidetty on mennyt maailmaan. Sen parempia Raamatun todisteita ei tarvinnut olla kuin, että se on näin eikä ole syytä epäillä. Lukitut ovet olivat kulmakivi vaikka siellä sisäpuolella tapahtuneista asioista ei juuri tarvinnut puhua. Oliko syy, ettei ollut kokemusta mitä puhua, ajattele itse. Vaikka raja oli niin jyrkkä, kuitenkin sakramentit olivat tiukasti kirkossa, vaikka siitä laitoksesta nähtiin lähinnä vikoja. En ota tällä kantaa viimeiseen hajannukseen. Kun näin ahtaalla pidetty lauma saa vapautta, tatoo toinen laita olla kovin kaukana j tässä olisi paimenilla peiliin katsomisen paikka!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      94
      1659
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      126
      1539
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      76
      1345
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1272
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      120
      1088
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      988
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      22
      967
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      848
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      773
    Aihe