Kumman naapuruksista on "fiksumpaa" esittäytyä ensin, uuden tulokkaan vai jo naapurustossa ennestään asuvan. Kyse tiheästä omakotialueesta. Olemme pari viikkoa sitten muuttaneet alueelle, ja jo ensimmäisenä päivänä pari naapuria tuli esittäytymään ja toivottamaan tervetulleeksi. Mutta sitten ovat viereinen ja vastapäinen naapuri, jotka vain mulkoilevat uteliaasti. Mitä pitäisi näiden kanssa tehdä, mennä esittäytymään, vai vaan odotella heidän aloitettaan?
Uusi asukas vai
10
2490
Vastaukset
- älä stressaa
järkevämpi tietenkin menee, ensimäisenä esittäytymään,ei kannata kostaa mulkoilua,"mulkoilulla".
- O. Velin
Se onnistuu molemmilla tavoilla. Muutettuani omakotitaloon kuljeskelin koiran kanssa alueella ja esittäydyin talojen pihoilla olleille asukkaille. Meillekin jotkut kävivät esittäytymässä. Kaikki sujui ihan luontevasti.
- Johanna
Mistä voit edes olettaa, että alueella asuvat tietävät, että asukkaat ovat vaihtuneet, jos et käy kertomassa? Eihän poismuuttavat käy aina hyvästelemässä kaikkia alueen asukkaita, joten kaikki eivät tiedä, että olet heidän uusi naapuri. Uteliaat katseet kertovat siitä, että naapuri aavistaa saaneensa uusia naapureita, mutta ei ole varma.
- eikö?
Eikö kuitenkin olisi parempi että vanhat esittäytyvät. Eihän uusi millään voi muistaa heti kaikkia kasvoja ja vielä letkä asuvat missäki. Tai luonteva molemmat käy niin kuin O.Velin kirjoitti.
Kaikki ei halua ehkä tehdä tuttavuutta naapureiden kanssa. Silloin saavat olla rauhassa. Jos uusi asukas haluaa olla rauhassa niin se kyllä huomataan ja sana kiertää.
Vaikka eihän esittäytyminen mihinkään vielä velvoita. - Johanna
eikö? kirjoitti:
Eikö kuitenkin olisi parempi että vanhat esittäytyvät. Eihän uusi millään voi muistaa heti kaikkia kasvoja ja vielä letkä asuvat missäki. Tai luonteva molemmat käy niin kuin O.Velin kirjoitti.
Kaikki ei halua ehkä tehdä tuttavuutta naapureiden kanssa. Silloin saavat olla rauhassa. Jos uusi asukas haluaa olla rauhassa niin se kyllä huomataan ja sana kiertää.
Vaikka eihän esittäytyminen mihinkään vielä velvoita.se voi kestää, jos ne vanhat ei tosiaan tiedä, että on kuka se on se uusi naapuri, jolle pitää esittäytyä. Saattaa aiheuttaa jopa tuota kysyjän mainitsemaa tuijottelua. Etiketin mukaan uusi esittäytyy ensin.
- toisen reviiri
Johanna kirjoitti:
se voi kestää, jos ne vanhat ei tosiaan tiedä, että on kuka se on se uusi naapuri, jolle pitää esittäytyä. Saattaa aiheuttaa jopa tuota kysyjän mainitsemaa tuijottelua. Etiketin mukaan uusi esittäytyy ensin.
Samaa mieltä.Uusi esittäytyy ja esittelee perheensä.Itse asunut alueella 34v.ja jos muutan velvollisuuteni on esittäytyä.Mistä voin tietää onko uudet asukkaat omissa oloissan olevia ja rauhaa haluavia.Enpä tunkeile.
- ja sit
kysyt et mikä olikaan hätänä?ite ainakin kävisin henkilö kohtaisesti itse esittäytymässä ja höpöttelemässä,aina olen muuttoni jälkeen niin tehnyt mut jäi aika paskaset muistotetelä suomesta kun kaikki oli et"aijaa,vai niin" koko ajan kyräili niitä omia juttujaan eikä ollut millään lailla jutussa mukana,toisaalta eipä ne tunnu tietävän es et kuka asuu naapurissa vaikka oli ok-talo ja oli asunut 5V. ne itekin,aivan kummallista porukkaa,ei pienintäkään mielenkiintoa muihin asukkaisiin,jos pihallekin mentiin samaan aikaan niin heti alko kuuluun et #Lapset heti sisälle äiti ja isi menee jo",siis aivan outoa porukkaa,ihan kuin eläis jossain putkassa ilman mitään kontaktia.
Ei ne naapurit välttämättä halua olla missään tekemisissä muitten naapureitten kans. Heitä vaikka jotain läppää tyyliin:
-Laitoin saunan päälle... ja olutta on... minä tarjoan...
-Hyvä meininki???!!! Käytsä usein täällä???!!! Hei voinx mä tarjota jotai juotavaa???!!!
Jos mulkoilee vihasesti, ni sit tyyliin...
-Oonks mä kussu sun aamumuroihin vai HÄH???
-Vittuux kyttäät, kyttääx vittuu... Jos vittuu kyttäät ni vittuux siin kyttäät???
Loppuu mulkoilut.;o)- Maana
Luultavasti on niin, että ne pari naapuria, jotka tulivat heti esittäytymään, tiesivät, että asukkaat ovat vaihtumassa - olivat siis teidän talon vanhan asukkaan kavereita ja osasivat odottaa uusia asukkaita siihen taloon. Mutta esittäydy nyt ihmeessä niille muillekin!
- 1989
Asuinalueiden asunnoissa asukkaat vaihtuvat melkein yhtä usein kuin hotellihuoneissa, joten ei siellä tarvii alkaa esittäytymään naapureille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1428077KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237121Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693643Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521403280Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092804Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442338- 1261926
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261566Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457