Sadan Vuoden Talo

Anonyymi-ap

Olen yle Areenasta katsellut 100 vuoden talon jaksoja.
Hauskoja ja opettavaisia. Mitä talolle kuuluu nykyään.
Ilmeisesti myyntiin meni sitten kuitenkin. Menikö myynnissä kauankin?
Mitä kuuluu Dalelle, Jamppa, Erik ja tietysti J-P ja vaimolle.
Kyllä ohjelma olisi jonkinlaisen Emma tai mitä näitä palkintoja nyt jaetaankaan.

10

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ilman kyseisiä rakentajia ohjelma olisi ollut yksi tyypillinen Jorma Piisinen väritön, hajuton ja mauton ohjelma.

    • Anonyymi00002

      Oli muuten hyvä ohjelma. Tuli seurattua. Siinä oli vanha kunnon rakennusmeininki, oikea osaaja (se vanha mies) ei ollut "inssi, joka tietää, kun kirjoissa näin lukee", vaan kokemusta omaava kirvesmies.
      Sama oli Latelan remontti. Uuden rakennus ja vanhan peruskorjaus. Kumpikin opettavaisia, ettei homma mene suitsait sukkelaan vaan niitä ylläreitä tulee ja pahojakin.

      • Anonyymi00005

        Latelan touhut on ihan hömppä touhua.


    • Anonyymi00003

      Mistä tulee nimi sadan vuoden talo? Onko sitä rakennettu sata vuotta vai onko velkaa sadaksi vuodeksi eteenpäin?

      • Anonyymi00004

        Eiköhän se kerrottu monta kertaa jo ohjelmassakin. Talon pitää kestää sen 100 vuotta vähintään.


      • Anonyymi00008
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Eiköhän se kerrottu monta kertaa jo ohjelmassakin. Talon pitää kestää sen 100 vuotta vähintään.

        Nykyään on 40 vuotta maksimi. 80 luvulla rakunnetut muovipussit ovat nyt homeessa jaasumiskelvottomia. Tasakatot vuotivat seinärakenteisiin ja rungot on nyt happamia. Spurguun vaan.


    • Anonyymi00006

      Harvoin näkee yhtä ammattitaidottomasti tehtyä taloa. Projekti on kokonaisuudessaan erittäin huono vitsi. Jokainen todellinen rakennusalan ammattilainen nauraa ohjelmalle.

      • Anonyymi00007

        Naulan kantaan. Paitsi että se ammattitaito olikin tuotannossa. Viihdettähän tuo pääasiassa oli.


    • Anonyymi00009

      Uusi konsepti on saatava televisioon tuollaisen turhakkeen sijaan.

      Palkataan muutama jorma piisinen hommiin erilaisista taustoista.Juotetaan jokainen umpikänniin (minimi 2 promillea). Sitten annetaan saunan piirustukset ja rustan työkalut porukalle.Dokaaminen jatkuu pitkin rakennusprojektia ja valmista on oltava nopeasti.

      Välillä joku tuotannosta käy kertomassa yhdelle jormista että muut ovat väittäneet kaikenlaista hänestä ja että jälki on täyttä paschhkaa.Tälle jormalle tietenkin lisäryyppy ja naulapyssy käteen.

      Sitten odotellaan kun alkaa tapahtua ja rakennuspaini voi alkaa.

      • Anonyymi00010

        Big brother saunanrakennus projekti. Viimeinen pystyssä puhuja saa rahapalkinnon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      178
      1476
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1061
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      745
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      660
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      29
      653
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      653
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      184
      604
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    Aihe