Kansainvälistymisen vuoksi Kotkaan tulee rakentaa valtion rahoituksella lentokenttä palvelemaan kansainvälisten firmojen lentomatkustusta Kotkan alueelle perustettaviin firmoihin.
Tilaa on vaikka Hietasessa missä ennen pidettiin autoja.
Tilaa on vaikka Hietasessa missä ennen pidettiin autoja.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kotkassa on jo lentokenttä. Toisen kiitoradan voisi rakentaa akkumineraalitehtaan suuntaan, niin kiinalaiset pääsee suoraan toimistolle.
Ei tarvitse. Pyhtäällä on jo lentokenttä jonka lisäkiitoratojen rakentaminen jo aloitettu sekä ensi vuonna nousee iso matkustaja ja rahtiterminaali.
Kotkasta ajaa pyhtäälle vain 15 min mikä on monta kertaa lyhyempi aika kuin esim Helsingistä Vantaan päälentokentällemme.
Pyhtään kunnanjohtaja on puhunut että Pyhtää Airport aikoo nousta kilpailemaan matkustajista HelsinkiVantaa lentokentän kanssa.
Pyhtäällä on etuna vähäiset jonot ja sujuva liikkuvuus sekä liikenneruuhkien puuttuminen autoteillä.
Ei tarvitse. Pyhtää liitetään Kotkaan vuonna 2028.
Sitten Kotkassa on lentokenttä.
Tiutisesta voisi lähteä alikulkutunneli Kotkan saarelle ja Kuusiseen meren alitse. Metrolinja ja autotie.
Tiutiseen, Kuusiseen ja Kirkonmaalle nousee pilvenpiirtäjiä.
Ei paljon Kotkan veronmaksajia hyödytä, koska
Fingridin ennustuksissa Suomen sähkönkäyttö kaksinkertaistuu seuraavan kymmenen vuoden aikana. Suomen teollisuus, lämmitys, liikenteen sähköistyminen ja datakeskukset kaikki tarvitsevat uutta energiaa. Kokkolan alumiinitehdas ei olekaan ainoa suunniteltu hanke, jonka on arvioitu vievän energiaa.
Suomeen on esimerkiksi päätetty rakentaa 17 uutta datakeskusta, jotka toimiessaan kuluttaisivat kahden ydinvoimalan verran sähköä.
Sähkönkäyttö siis tulee kasvamaan, mutta Heikkilä kertoo, että kuluttajien ei tarvitse olla huolissaan siitä, että Suomeen tulisi sähköpula ja hinnat nousisivat.
Siis, kuka uskoo mätäkuu juttuihin???
Kaikkko ne pitäisi rakentaa valtion rahoilla. Rahat keskustalla tukiaisiin, pellot kesannolla, missä viipyvät tukirahat.
Kotkassa on hyvä kenttä Sotilas kenttä Kymin kenttä.
Siis kolmeko niitä on?
Pässit, Kymin kenttä on Kotkan kenttä. Pieni laajennus tarpeen.