Kansainvälistymisen vuoksi Kotkaan tulee rakentaa valtion rahoituksella lentokenttä palvelemaan kansainvälisten firmojen lentomatkustusta Kotkan alueelle perustettaviin firmoihin.
Tilaa on vaikka Hietasessa missä ennen pidettiin autoja.
Lentokenttä Kotkaan
5
167
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kotkassa on jo lentokenttä. Toisen kiitoradan voisi rakentaa akkumineraalitehtaan suuntaan, niin kiinalaiset pääsee suoraan toimistolle.
- Anonyymi00002
Ei tarvitse. Pyhtäällä on jo lentokenttä jonka lisäkiitoratojen rakentaminen jo aloitettu sekä ensi vuonna nousee iso matkustaja ja rahtiterminaali.
Kotkasta ajaa pyhtäälle vain 15 min mikä on monta kertaa lyhyempi aika kuin esim Helsingistä Vantaan päälentokentällemme.
Pyhtään kunnanjohtaja on puhunut että Pyhtää Airport aikoo nousta kilpailemaan matkustajista HelsinkiVantaa lentokentän kanssa.
Pyhtäällä on etuna vähäiset jonot ja sujuva liikkuvuus sekä liikenneruuhkien puuttuminen autoteillä. - Anonyymi00003UUSI
Ei tarvitse. Pyhtää liitetään Kotkaan vuonna 2028.
Sitten Kotkassa on lentokenttä. - Anonyymi00004UUSI
Tiutisesta voisi lähteä alikulkutunneli Kotkan saarelle ja Kuusiseen meren alitse. Metrolinja ja autotie.
Tiutiseen, Kuusiseen ja Kirkonmaalle nousee pilvenpiirtäjiä.- Anonyymi00006UUSI
Ei paljon Kotkan veronmaksajia hyödytä, koska
Fingridin ennustuksissa Suomen sähkönkäyttö kaksinkertaistuu seuraavan kymmenen vuoden aikana. Suomen teollisuus, lämmitys, liikenteen sähköistyminen ja datakeskukset kaikki tarvitsevat uutta energiaa. Kokkolan alumiinitehdas ei olekaan ainoa suunniteltu hanke, jonka on arvioitu vievän energiaa.
Suomeen on esimerkiksi päätetty rakentaa 17 uutta datakeskusta, jotka toimiessaan kuluttaisivat kahden ydinvoimalan verran sähköä.
Sähkönkäyttö siis tulee kasvamaan, mutta Heikkilä kertoo, että kuluttajien ei tarvitse olla huolissaan siitä, että Suomeen tulisi sähköpula ja hinnat nousisivat.
Siis, kuka uskoo mätäkuu juttuihin???
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle253130Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122279Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.712153Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1051929Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761623Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥411431Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta171354Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001285- 1141130
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151096