KELAKIN loppuu

Mitä tänne jää kun kaikki loppuu pikku hiljaa.
Verovirasto siirtyi Turkuun
Oikeusapu toimisto siirtyi Turkuun
Ja nyt kela
Kaikkia asioita ei voi eikä pysty hoitaan netissä.
Ja kaikki ei voi eikä pysty menee Turkuun

Kirjoitin vuosia sitten kopin Loimaan lehteen jossa sanoin että viimeinen loimaalainen sammuttaa valot ja niin siinä taitaa käydä
7385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuo oikeusapu olisi varmaan saanut jäädä, mutta Kelassa ja Verolla tarvii nykyään käydä paikan päällä niin harvoin, jos ollenkaa niin ei väliä vaikkei täällä konttoria. Säästyy vähän toimitilakuluja. Mutta muuten tää on taantuva tuppukylä.

Mää vähän ihmettelin yhden persun kirkoituksia samaan teemaan liittyen...
Turku on minusta helppo ja mukava kulkee autolla ja on sopivan tiivis kaupunkirakenne. Ehkä jotain tynkäkaistoja olis voinut jättää tekemättä. Mä mä olen kerran ollu jossain monialavirastossakin muistaakseni It. rantakadulla Vartiovuoren lliepeillä - oli helppo mennä. On siellä hyvät bussilinjatkin mutta torilla pitää aina rampata johonkin päin, että pääsee mihinkää mikä on fuck. Junalla tai bussilla ja siitä taksilla ja päinvastoin, ei ole paha eikä kallis, ei varsinkaan silloin tällöin. Mutta nykyään monille tämmöset on kun asiat on liian hyvin ja sitten on hyvä muistaa että vaaleja odotellessa tulee eri avauksia...

Melkein yllätyin, että Pema investoi pääkonttoriin ja ilmeen uudistukseen mutta eipä olisi eka kerta siltyä siirtyä muualle vuosien päästä.

lajijasuris

Äänestä
  • Ei Pemamek mihinkään muuta. Loistava firma, Kaksi parasta: henkilökunta ja tuote. Henkilökuntaa muuttaa päin vastoin Loimaalle ja muihin myyntikonttoreihin.

    On tukemassa loimaalaista urheilua ja sitä kautta saa lisää näkyvyyttä, vaikka ylivoimaisesti eniten tuotteet myydään ulkomaille. Mutta netin kautta
    nähdään kaikki.

    3Äänestä

  • ... niin ja se kun se Persu ehdotti joidenkin virastojen paikaksi Loimaata.
    Ihanko tosissaan, että turkulaiset kävis täällä mutta eikö se heille ole vähintään yhtä vaikeeta?
    Valtionvirastoja ei varmaan tartte sijottaa kaikkia Helsinkiin, mutta tätäkin oleelllisempää palvelujen toimivuus, ja mielellään myös byrokratian karsiminen, eikä sijainti.

    Pois vaan kaikki ei-välttämättömät kiinteistöt Loimaaltakin. Digilaitteita voi ja pitää opetella käyttään. Aina tulee oleen heitä jotka ei pysty, mutta he voi valtuuttáa jonkun tai sossun yms hoitaan digiasiointia. Monella on ihan periaatteellista (muutos)vastarintaa

    lajijasuris

    Äänestä

Onhan oikeusapua ?

Äänestä
  • Sain hyvän asianajajan Loimaalta.

    Äänestä

Oikeusapu, Kela, työvoimatoimisto, poliisi, ensiapu, 112, Tässä muutamia loimaalaisen kännykästä löytyviä pikanäppäimellä.

Äänestä

No onhan täällä hyvää avustajaa kun maksaa vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mitä tänne jää kun kaikki loppuu pikku hiljaa.
Verovirasto siirtyi Turkuun
Oikeusapu toimisto siirtyi Turkuun
Ja nyt kela
Kaikkia asioita ei voi eikä pysty hoitaan netissä.
Ja kaikki ei voi eikä pysty menee Turkuun

Kirjoitin vuosia sitten kopin Loimaan lehteen jossa sanoin että viimeinen loimaalainen sammuttaa valot ja niin siinä taitaa käydä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu