KELAKIN loppuu

Anonyymi-ap

Mitä tänne jää kun kaikki loppuu pikku hiljaa.
Verovirasto siirtyi Turkuun
Oikeusapu toimisto siirtyi Turkuun
Ja nyt kela
Kaikkia asioita ei voi eikä pysty hoitaan netissä.
Ja kaikki ei voi eikä pysty menee Turkuun

Kirjoitin vuosia sitten kopin Loimaan lehteen jossa sanoin että viimeinen loimaalainen sammuttaa valot ja niin siinä taitaa käydä

7

385

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuo oikeusapu olisi varmaan saanut jäädä, mutta Kelassa ja Verolla tarvii nykyään käydä paikan päällä niin harvoin, jos ollenkaa niin ei väliä vaikkei täällä konttoria. Säästyy vähän toimitilakuluja. Mutta muuten tää on taantuva tuppukylä.

      Mää vähän ihmettelin yhden persun kirkoituksia samaan teemaan liittyen...
      Turku on minusta helppo ja mukava kulkee autolla ja on sopivan tiivis kaupunkirakenne. Ehkä jotain tynkäkaistoja olis voinut jättää tekemättä. Mä mä olen kerran ollu jossain monialavirastossakin muistaakseni It. rantakadulla Vartiovuoren lliepeillä - oli helppo mennä. On siellä hyvät bussilinjatkin mutta torilla pitää aina rampata johonkin päin, että pääsee mihinkää mikä on fuck. Junalla tai bussilla ja siitä taksilla ja päinvastoin, ei ole paha eikä kallis, ei varsinkaan silloin tällöin. Mutta nykyään monille tämmöset on kun asiat on liian hyvin ja sitten on hyvä muistaa että vaaleja odotellessa tulee eri avauksia...

      Melkein yllätyin, että Pema investoi pääkonttoriin ja ilmeen uudistukseen mutta eipä olisi eka kerta siltyä siirtyä muualle vuosien päästä.

      lajijasuris

      • Anonyymi00004

        Ei Pemamek mihinkään muuta. Loistava firma, Kaksi parasta: henkilökunta ja tuote. Henkilökuntaa muuttaa päin vastoin Loimaalle ja muihin myyntikonttoreihin.

        On tukemassa loimaalaista urheilua ja sitä kautta saa lisää näkyvyyttä, vaikka ylivoimaisesti eniten tuotteet myydään ulkomaille. Mutta netin kautta
        nähdään kaikki.


      • Anonyymi00006

        ... niin ja se kun se Persu ehdotti joidenkin virastojen paikaksi Loimaata.
        Ihanko tosissaan, että turkulaiset kävis täällä mutta eikö se heille ole vähintään yhtä vaikeeta?
        Valtionvirastoja ei varmaan tartte sijottaa kaikkia Helsinkiin, mutta tätäkin oleelllisempää palvelujen toimivuus, ja mielellään myös byrokratian karsiminen, eikä sijainti.

        Pois vaan kaikki ei-välttämättömät kiinteistöt Loimaaltakin. Digilaitteita voi ja pitää opetella käyttään. Aina tulee oleen heitä jotka ei pysty, mutta he voi valtuuttáa jonkun tai sossun yms hoitaan digiasiointia. Monella on ihan periaatteellista (muutos)vastarintaa

        lajijasuris


    • Anonyymi00002

      Onhan oikeusapua ?

      • Anonyymi00003

        Sain hyvän asianajajan Loimaalta.


    • Anonyymi00005

      Oikeusapu, Kela, työvoimatoimisto, poliisi, ensiapu, 112, Tässä muutamia loimaalaisen kännykästä löytyviä pikanäppäimellä.

    • Anonyymi00007

      No onhan täällä hyvää avustajaa kun maksaa vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe