Kyseessä on purjeveneen kannen pesu joka on todella likainen.Vuosien huonon hoidon johdosta.Telakalla Merenrannalla ilman peittoa ja siellä sitä nokea kyllä riittää. On kesät ollut vedessä ja jollain halpa moton pesuainella viime vuonna pesty.Ilman painepesuria.Kansi pientä epätasasta (kuoppaa,jalan pitoa varten,skrubua).Millä ja miten olis paras pestä.Joskus olen pessyt veneen pinttynyttä vesirajaa oksaalihapolla.Se toimi todella hyvin,hain silloin Apteekista noin 20 vuotta sitten.
veneen pesu
21
364
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kunnollinen painepesuri rotosuuttimella puhdistaa hienosti ja helposti nuo karhennetut pinnat .
- Anonyymi00002
Karhea kannen pesuaineella sen painepesurin jälkeen saat uv-suojaa ja pinnan johon paska ei takerru niin kovin
Sarbrite valmistaja Kiitti, ostin puuilosta starbrite,varmaan samaa.Onko mitä käyttöohjetta etten tyri,sellanen litteä pullo.Levitänkö kannelle vai ämpäriin,ja ehkä harjaan sitten painepesuri,tossa on kaksi suutinta,mikä on rososuutin.Viikonlopulla menen pesemään.
- Anonyymi00003
Puhallushiekalla saa karhean pinnan.
- Anonyymi00004
Ohjeet on purkin takana, etietti aukeaa, kun avaat kynnellä avittaen. Voit käyttää makeaa tai merivettä, itse olen kastellut kannen ja ruiskuttanut sinne tänne ja kovalla varrellisella harjalla harjannut hieman eri suuntiin.
- Anonyymi00005
Rotosuuttimessa vesisuihku on kapea ja pyörii . Suutin on kartion muotoinen .
Anonyymi00005 kirjoitti:
Rotosuuttimessa vesisuihku on kapea ja pyörii . Suutin on kartion muotoinen .
kiitti tiedosta,puhdasta tuli!
- Anonyymi00006
Oksaalihappo taitaa nykyäänkin olla se käypäinen valkaisu & påuhdistus, en tiedä saako sitä noin vaan ostettua päniköittän, toisaalta moni kaupallinen valmiste sitä sisältää.
Hyvin toimi toi Hard brite,Ensi keväänä pitää vesiraja hoitaa,aikanaan oksaalihapolla tuli hyvä,mutta täytyyhän siihen jotain löytyä liikkeistäkin.
- Anonyymi00007
Taimen3 kirjoitti:
Hyvin toimi toi Hard brite,Ensi keväänä pitää vesiraja hoitaa,aikanaan oksaalihapolla tuli hyvä,mutta täytyyhän siihen jotain löytyä liikkeistäkin.
Hyvä että sait pestyä siistiksi!
Pese ainakin kerran vielä klesällä sillä star britellä se karhea kansi, niin pysyy se pini kiilto, joka ei ole liukas kuitenkaan, kuomun ikkunoihin älä laita sitä, jos sellaisia on. - Anonyymi00009
Taimen3 kirjoitti:
Hyvin toimi toi Hard brite,Ensi keväänä pitää vesiraja hoitaa,aikanaan oksaalihapolla tuli hyvä,mutta täytyyhän siihen jotain löytyä liikkeistäkin.
Star britellä on vesirajan puhdistusainetta, siinä on varmaan oksaalihappoa ja jotain muuta. Samalla firmalla on myös mustiennokivalumien ouhdistus soraytänja on hyvää, samoin vahat ja hioma-aineet
Anonyymi00009 kirjoitti:
Star britellä on vesirajan puhdistusainetta, siinä on varmaan oksaalihappoa ja jotain muuta. Samalla firmalla on myös mustiennokivalumien ouhdistus soraytänja on hyvää, samoin vahat ja hioma-aineet
Sitä kokeillaan ens keväänä.
Anonyymi00007 kirjoitti:
Hyvä että sait pestyä siistiksi!
Pese ainakin kerran vielä klesällä sillä star britellä se karhea kansi, niin pysyy se pini kiilto, joka ei ole liukas kuitenkaan, kuomun ikkunoihin älä laita sitä, jos sellaisia on.Okei,pesen,kuomua eiole.
- Anonyymi00008
jos pesu on likainen, niin osta uusi pesusieni.
- Anonyymi00010
Ei veneitä sienellä kannata pestä, harjalla tai mikrokuitu kintaalla
- Anonyymi00011
Olipa tämä harvinaista herkkua täällä. Aivan kuin silloin ennen aikaan. Asiallista keskustelua pitkä pätkä.
Pientä pelkoa tuntien olen tämän lähes joka päivä avannut ja huokaissut helpotuksesta kun höpöttäjiä ei ole ilmaantunut.
Kunpa tälläistä näkisi täällä useamminkin. Hieno juttu!- Anonyymi00012
Mitäs täällä provoilet?
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Mitäs täällä provoilet?
Näyttää nuo höpöt päivystävän kaikkia ketjuja. Tuokin vastaaja oli heti valmiina antamaan oman panoksensa tänne.
Toivottavasti tuo oli joku yksittäistapaus. Tuollaista vähän pelkäsinkin, sillä nuo ovat kuin haaskan syöjiä - kaikki kelpaa,
- Anonyymi00014
Naarmuttamattomalla hankaussienellä kun jynssäilet, menee tovi mutta jälki siistiä eikä maalipinta kärsi.
- Anonyymi00015
Karhennetuilla kansipinnoillako meinaat sienellä saada puhtaaksi?
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Karhennetuilla kansipinnoillako meinaat sienellä saada puhtaaksi?
Joskus se musta vesiraja on niin pinttynyt, ettei siihen pure kuin oksaalihappo.
Se seos on vain osattava tehdä oikein, sillä liian laimea ei vaikuta yhtään mitään.
Kun seoksen saa osumaan kohdalleen, niin se musta lika lähtee kuin eräässä TV mainoksessa. Yhdellä sienen vedolla pinta tulee puti puhtaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341383
- 1021072
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede26973Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89954Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat308832- 99803
- 38702
- 109666
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.56648Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet144614