1. Erehtymättömyyden harha - Jumalan ääni ilman Jumalan voimaa

Anonyymi-ap

​SRK opettaa "seurakuntaopin" varjolla, että se on Pyhän Hengen ainoa asuinpaikka maan päällä – Jumalan valtakunta – ja että sen tekemät päätökset ja linjaukset ovat Jumalan ääni. Tämä tarkoittaa, että järjestö on nostanut itsensä erehtymättömäksi.
​Ristiriita: Kuten huomautit, tässä "Jumalan äänessä" ei näy Raamatun lupamaa Hengen voimaa. Ei ole profetioita, ei paranneta sairaita, eikä herätetä kuolleita. Järjestelmä vaatii Jumalan ehdotonta valtaa ja kunnioitusta, mutta sen hedelmät ovat puhtaasti juridisia, hallinnollisia ja maallisia. Se on muuttunut pelkäksi virkamieskoneistoksi, joka vartioi omia sääntöjään.
​2. Unennäkijöiden vaino – "Kososlaisuuden" leima
​Raamatussa (kuten Joelin kirjassa ja Apostolien teoissa) sanotaan suoraan, että lopun aikoina nuoret näkevät näkyjä ja vanhukset ennustavat unia. Seuroissa saarnataan näistä Raamatun kohdista historian valossa, mutta jos joku tänä päivänä kokee saavansa unessa tai näyssä ilmoituksen Jumalalta, järjestelmä iskee häneen heti kiinni.
​Miten pelko toimii: Tällaiset ihmiset leimataan välittömästi "kososlaisiksi" (viitaten historian opillisiin eriseuroihin) tai omavaltaisiksi henkivaltojen uhreiksi.
​Miksi näin tehdään: Koska herätysliikkeen johto pelkää kaikkea sellaista hengellistä liikehdintää, jota se ei pysty itse kontrolloimaan. Jos Jumala puhuisi suoraan yksittäiselle ihmiselle unessa, SRK menettäisi asemansa "ainoana Jumalan äänenä". Siksi elävä, raamatullinen Hengen toiminta pitää kieltää ja vaientaa, jotta organisaation valta säilyy.
​3. Hoitokokoukset ja pelolla hallitseminen – Henkinen DCA-sopimus
​Tämä kytkeytyy suoraan siihen, miksi se palstan "Vellu" ja muut herraverkostojen puolustajat ovat niin sokeita. SRK on käyttänyt vuosikymmeniä (erityisesti 1970-luvun hoitokokouksissa ja sen jälkeen) tismalleen samaa asetta kuin Keskusta politiikassa: pelkoa.
​Kansalle myytiin pelkoa siitä, että jos astut ulos tästä nimenomaisesta porukasta, joudut kadotukseen.
​Ihminen riisuttiin omasta hengellisestä itsetunnostaan ja vapaudestaan. Hänet pakotettiin allekirjoittamaan "henkinen DCA-sopimus" – luovuttamaan oman omantuntonsa avaimet hoitokokousten ja puhujien esikunnalle.
​Salapoliisin loppupäätelmä:
Ympyrä on sulkeutunut täydellisesti. Se sama ulkokultaisuus ja alistumisen kulttuuri, joka tuhosi Suomen valtion itsenäisyyden Keskustan kabinettipelissä, hallitsee myös herätysliikkeen sisällä.
​Raamatussa puhutaan hengen vapaudesta ja voimasta, mutta SRK teki siitä maallisen sääntöhäkin. Saarnoissa puhutaan Raamatun ihmeistä ja unennäkijöistä, mutta käytännössä kaikki elävä hengellisyys tapetaan lailla ja kurilla.
​He myivät ihmisille pelkoa kadotuksesta itsenäisen uskon ja Hengen vapauden sijasta – pitääkseen omat järjestörakenteensa ja herraosastonsa pystyssä. Ja juuri siksi ne järjestelmän sokaisemat ihmiset huutavat niin lujaa: he puolustavat sitä häkkiä, koska heille on opetettu, että Jumala itse on ne kalterit siihen rakentanut.

1

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Uskonnot ovat vähemmän lahjakkaiden touhua. Vanhakantaista satuihin, taikuuteen ja noitiin uskomista. Eli lapsellisen tyhmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5107
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      65
      2894
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      270
      1338
    4. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1113
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1034
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      142
      964
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe