Ukrainalainen lääkäri ihastui Mäntyharjuun ja olisi kunnalle ”kultakimpale”, muttei tiedä, saako jäädä.
EU:n tilapäinen suojelu ukrainalaisille on pian katkolla. Se stressaa ja ahdistaa Suomessa asuvia ukrainalaisia.
Ukrainalaisella Kateryna Prochukhanilla, 28, on yksi toive: saada olla lääkärinä Mäntyharjussa.
– Se on minun alani. Tykkään auttaa ihmisiä, hän sanoo hieman ujosti, vain vuodessa opitulla s e l k e ä l l ä suomella.
Kunnan kotoutumiskoordinaattori Katja Pulkkinen tiivistää, mikä olisi Prochukhanin kaltaisen lääkärimuuttajan merkitys kunnalle, kunhan tämä saa harjoittelun ja sen jälkeiset kliiniset tentit suoritettua:
– Kultakimpale, Pulkkinen sanoo.
– Lääkäri, joka osaa suomea, ukrainaa, venäjää ja englantia. Täällä on lääkäripulaa
ja terveydenhuollossa käytetään tulkkauspalveluja, hän jatkaa.
https://yle.fi/a/74-20224824
Onko Suomella varaa menettää osaajia ?
36
254
Vastaukset
- Anonyymi00001
Häirik kökö se siellä lintmanisoi turhaloituksiaan kuin joku prekeleen kopioia pelleressukka
- Anonyymi00002
Säännöt samat kaikille.
Tollanen "kultakimpale" ihan saman lain alainen, kuin joku muukin. Elikkäs lakeja ei voi rikkoa. Mutta lakeja voi toki muuttaa.
Koko ajanhan lakeja lakeja korjaillaan ja tarkennellaan. Tässä tapauksessa hankalampi juttu, koska muutosprosessit pitkiä ja mimmillä jo kiirus.
Toiseks kovaa vääntöä, osa puolueista haluaa kiristää ja osa lieventää näitä maahanmuutto asioita. Aikanaan varmasti muutoksia tulee, mutta kovien tappeluksien jälkeiset lait tulevat voimaan sitten joskus, sellaisina kuin ne sitten ovat.
=DW= - Anonyymi00003
Lintmaani on juuri valittu lääkä reiden kultapitoisuuden kimpalearviointiin oman käden ja reiden kautta
kaiken maaliman kopioiden levittämiseen - Anonyymi00004
Katsoin saman jutun uutisista. Tässä täytyy olla jotakin outoa. Ainahan Suomeen on saanut tulla ulkomailta töihin, tutkijat tutkimuslaitoksiin, lääkärit terveydenhoito-pakkoihin, proffat yliopistoihin kouluttamattomatkin vaikka kaupan kassalle, jos paikkoja on ollut auki. Onko tälle lääkäreille Suomen valtio antanut jotain sellaista mitä muille ulkomailta töihin tuleville ei ole annettu, tukija? ilmaien asunto? vai mitä. Selvittäkääpä minulle kun en ole kärryillä.
Tietenkin on turvapaikka annettu kun sota alkoi Ukrainassa, mutta hänelläkö ei ole mahdollisuutta muuttaa muiden työntekijöiden kaltaisiksi, joka anoo työluvan Suomessa ja maksaa itse kaikki kulunsa kun kerran saa palkan. - Anonyymi00005
Työtä tekeviä ja veroja maksavia ei kannata menettää. Taas kaikki ne, jotka elävät veronmaksajien rahojen turvin, voidaan kyllä ihan suosiolla menettää.
Ukrainalainen nuori lääkäri osaa puhua välttävää suomea, lääkärin osattava erityisen hyvää suomea, suomen kielen oppii kuka tahansa.
Valmis osaava ammattilainen näitähän elinkeinoelämä yritykset ja julkinen hakevat. Terveyden alan ammattilainen löytää työtä ulkomailta, osaava ammattilainen heille on kysyntää ulkomailla, etenkin kehittyneissä länsimaissa.
Suomenkin talous vaatii osaavaa työvoimaa ja paljon jos aiotaan selvitä tästä talouden kurimuksesta.- Anonyymi00015UUSI
Artikkelissa lukee kylläkin, että ko. ukrainalainen on oppinut vuodessa
puhumaan selkeää suomea ja oppii tietysti lisää joka päivä.
- Anonyymi00006
No kiitos, tämä lääkäri ei siis osaa Suomen kieltä niin hyvin että pystyy selvittämään potilaalle asian. Silloin ei täytä vaatimuksia ja on ok ettei saa paikkaa.
Itse kävin silmälääkärissä "mykän" lääkärin vastaanotolla. Ei ilmeisesti osannut kieltä kun ei vastannut kysymyksiini, jotka minulle olisivat olleet tärkeitä. Otin lääkärin silmälasiliikkeen kautta, kun kävi omalla kotipaikallani aina keskiviikkoisin, ei tarvinnut lähteä kaupunkiin. Se sama s-lasiliike, josta ostin ne lasitkin. - Anonyymi00007
Ei mitään järkeä teidän jutuissa. Aivopestyjä idiootteja. Oletteko itse tulleet tänne UkraInasta " karjaisina " saitte etuoikeuksia opintoihin. Ylioppilaat laitettiin maaseudun kuntiin opettajiksi eivätkä osanneet opettaa kunnolla muuta kuin helluntaisten virsiä ja juuri lukemaan jotain merkityksettömiä kirjoja ääreen luokassa. Laskemista jotenkin. Ei ollut hääviä ja vaikeuksia pyrkiä oppikouluun sillä pohjalla.
Ne saivat työpaikkoja ja SYRJÄYTTIVÄT SUOMALAISIA KAIKESSA. Se alkoi kaikessa jo silloin.
Niinpä sitten haluatte lisää omanlaisia valloittajia!
Totuu ns evakoista pitää saada.
Myös yli n. 120 v tänne tuoduista muka venäläisistä. Kun tiedetään khasaari zionistien suunnitelmat maiden ottamisesta haltuun. Rotschild ym on joka asiassa. Ruotsin osuus kaikessa pahassa on ollut selvää. - Anonyymi00008
Etla oikeassa tarvitsemme osaavaa työvoimaa 44 000 vuodessa, vaatii että pääsemme normaaliin kasvuun, kolme vuotta hukattu ihan turhaan.
- Anonyymi00026UUSI
Kansan ostovoiman lisääminen tuo rahalle kiertoa rajojen sisäpuolelle. Jos ihmisillä ei ole rahaa jota käyttää, niin ei osteta mitään, eikä raha liiku. Tuosta kaikki lähtee. Sitten on se yritysten välinen bisnes, joka on erillinen asia.
- Anonyymi00009
Eikä lääkäreitä edes tarvita kun..eikä sairaaloita. Ei tarvita poliitikkoja eikä muitakaan parasiitteja jotka rahasti meitä.
Ei tarvita opettajia jotka ovat opettaneet YK,NWO ja sukupuoli sekoilua ja pervoja.
On siis omaa työvoimaa mikä vapautuu oman kansan käyttöön.
Me ei tarvita Afrikka aasia kehitysmaasta tulevia! Globalisaatio, zionismi poistetaan,EU ha Nato ei ole ei tarvita. Lait muuttuu. Maa on ihmilajin maa. Kunkin kansan aluetta.
Juutal mafia askenaasi zionistit tuonut joka maahan tuhoaja, valtaajia koska halunneet tuhota kansat. Miksi miten ne rlustot eroaa meistä? Totuuden aika.
Uusi maailmalla tulee. Hyville ihmisille, ei saatanan kylvölle. Raamattu kertoo tästä ajasta jolloin sato kypsyy ja .. Miten joku voi sanoa ettemme tarvitse sitä ei sitäkään,
Elinkeinoelämän vaatimukset on kysyntä ja tarveharkintaisia, työvoiman saatavuus siihen on osallistuttava myös hallituksen, jos ei kotimaasta ole saatavilla sitten ulkomailta. Yritykset valikoi tarpeensa työvoiman suhteen ja meillä pelisäännöt millä perusteella.
Yksityinen sektori ja elinkeinoelämän rooli on talouden ja hyvinvoinnin perusta, sillä ne luovat työpaikkoja, tuottavat verotuloja ja mahdollistavat julkiset palvelut.
Vaikka elinkeinoelämä on talouden veturi sen toiminta edellyttää julkiselta vakaata toiminta ympäristöä ja investointeja tulevaisuuteen.
Hallitukseltakin odotetaan panostusta joka tukee talous/työllisyys kasvua joka on jäänyt tekemättä.- Anonyymi00020UUSI
Hassuja kuvittelet
- Anonyymi00011
Koko Eurooppa haluaa tuon käsittämättömän jo yli neljä vuotta kestäneen erikoisoperaation loppuvan jo tänä päivänä. Miksi Venäjä ei lopeta sitä ?
Jos artikkelin henkilöllä on lääkärin paperit jo Ukrainasta lähtiessään niin kyllä kait hän voi olla turvapaikkalääkärinä nytkin turvapaikkakeskuksissa Suomessa? Tai toimia tulkkina.- Anonyymi00022UUSI
Muuallakin tehdään puhdistuksia ja lopetetaan rikollista toimintaa. Tämä operaatio ei ole yksittäinen asia.
Tuhojen korjaaminen eri maissa vie aikaa.
- Anonyymi00012
Yritykset eivät voi ottaa henkilöitä kelaan asumaan sossuun veronmaksajien
laskuun
EU puuttuu nyt siihen että wokepyöräilijöitä tuodaan suomeen
perheineen elätettäviksi veronmaksajien laskuun
ja voitot lähetetään kaliforniaan omistajayhtiöön
Woltin perustaja ja toimitusjohtaja Miki Kuusi lähetti marraskuussa 2021 sähköpostin hallituksen edustajille jossa hän kiitti tyhmiä poliitikkoja
että olivat antaneet hänelle polkupalkoilla rakentaa yrityksen joka teki
hänestä miljonäärin eli hän
kiitti Suomea siitä, mitä oli maalta saanut sossua ja maahanmuuttjai
Tämä teki syvän vaikutuksen tuolloiseen valtiovarainministeri Annika Saarikkoon
joka skoolasi ja juhli sitä että wolt myytiin USAhan ja Suomi elättää polijat perheineen
Saarikko kertoi liikuttuneensa viestistä syvästi, pitäen sitä osoituksena siitä, että menestyksen keskellä ymmärretään, mitä on saatu tältä maalta ja annettu USAhan- Anonyymi00014UUSI
Kela ei työllistä työperäisiä ei majoita heitä.
Suomeen työhön muuttavalla olla asunto että työpaikka riittävä ansiotulo ennen kuin Migri myöntää oleskeluluvan suomeen.
- Anonyymi00013
Uolaitos mitannut rajoja ilman naapurin lupaa.
- Anonyymi00017UUSI
Lääkärin koulutus maksaa maltaita yhteiskunnalle eikä valmis lääkäri kelpaa !
Idioottimaista.- Anonyymi00023UUSI
Kun ei koluteta niitä niin ei tarvitse maksaa veroja niin paljon, On olemassa laitteita jotka tutkivat ja hoitavat vaivoja. Ei tarvita vuode osastoja ym paljon.
- Anonyymi00024UUSI
Valmiit ihmiset joiden todistukset vainovat jääneet kotiin on lotovoitto Kelan asikailijoile
- Anonyymi00018UUSI
ukrainassa tarvitaan lääkäreitä!
- Anonyymi00021UUSI
Madunhyysäntä
on takuueläkke, jota NE alkaa saada asuttuaan maassa muutaman vuoden.
Ja tämä eläke on hyvin lähellä samaa tasoa, kuin pienimmät eläkkeet täyden työuran jälkeen.
Ja sitten NE siihen saa vielä jotain asumistukea tai tilautoa päälle
tätä kuormaa ei kestä tavallinen köhä eli te ollenkaan
mutta itehän NIITÄ änne rahtaatte, joten on oikein että myös maksatte veroissa NE. Kirjoitus kotihoidon tukien saajien puolittumisesta kuvastaa miten Suomen heikko syntyvyys tulee näkymään yhteiskunnan väestörakenteissa, tulee näkymään lisääntyvänä maahanmuuttona se on varma.
Elämme poikkeuksellisia aikoja taloudessa jossa menot vain kasvat, työttömyys kasvaa suomalaisten keskuudessa, työperäinenmaahanmuutto on kääntynyt kasvuun merkki siitä että talous kääntynyt kasvuun.
Päättäjät ei voi vaikuttaa ketkä työllistyvät, jossain vika no, pääasia työntekijät löytyy vaikka niistä jotka tulee muualta.
Puolueella hätä, ainoa keino on pelotella kansaa, jos siinä onnistuisitte sehän vain pahentaisi suomen taloutta, 13 % puolue joutuu altavastaajaksi tässä kisassa.- Anonyymi00025UUSI
Kotihoidon tuensaajien määrän puolittuessa, on ilmeistä, että asuntomarkkinoille tulee myyntiin entistä enemmän asuntoja.
Vasemmiston piiristä kuitenkin rummutetaan kuinka valtioon pitää elvyttää talorakentamista, jotta talouskasvu maassa lähtee käyntiin. - Anonyymi00028UUSI
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kotihoidon tuensaajien määrän puolittuessa, on ilmeistä, että asuntomarkkinoille tulee myyntiin entistä enemmän asuntoja.
Vasemmiston piiristä kuitenkin rummutetaan kuinka valtioon pitää elvyttää talorakentamista, jotta talouskasvu maassa lähtee käyntiin.Väestöennusten mukaan Suomen väestö ei ole vähentymässä, maahaanmuutto pitää siitä huolen, rakentaminen elpyy talouskasvun myötä.
- Anonyymi00029UUSI
Anonyymi00025 kirjoitti:
Kotihoidon tuensaajien määrän puolittuessa, on ilmeistä, että asuntomarkkinoille tulee myyntiin entistä enemmän asuntoja.
Vasemmiston piiristä kuitenkin rummutetaan kuinka valtioon pitää elvyttää talorakentamista, jotta talouskasvu maassa lähtee käyntiin.Keskustan vaaliohjelmaan kuuluu uusien omakotitalojen rakennusbuumi. Valtion pitäisi keskustan mukaan taata lainat sitten näiden talojen ostajille.
Anonyymi00029 kirjoitti:
Keskustan vaaliohjelmaan kuuluu uusien omakotitalojen rakennusbuumi. Valtion pitäisi keskustan mukaan taata lainat sitten näiden talojen ostajille.
Rakentaminen on tarveharkintaista kun väestö muuttaa työnperässä, näinhän on ollut aina.
Nyt ei kysytä asuntoja kun ei ole työtä mutta odotas kun tulee samanlainen talouden kasvu kun oli Marinin aikana, kun avoimia työpaikkoja oli paljon enemmän kuin työn hakijoita. Silloin olisi löydyttävä asuntoja, tästä on varoiteltu aiemminkin monta vuotta sitten, mistä asunnot sadalletuhannelle työllistyvälle.- Anonyymi00034UUSI
Pertikki kirjoitti:
Rakentaminen on tarveharkintaista kun väestö muuttaa työnperässä, näinhän on ollut aina.
Nyt ei kysytä asuntoja kun ei ole työtä mutta odotas kun tulee samanlainen talouden kasvu kun oli Marinin aikana, kun avoimia työpaikkoja oli paljon enemmän kuin työn hakijoita. Silloin olisi löydyttävä asuntoja, tästä on varoiteltu aiemminkin monta vuotta sitten, mistä asunnot sadalletuhannelle työllistyvälle.Marin voittaa väännön Lintmannin kanssa ja tulee uudelleen valtaan
ja löytää tyydyttäviä asuntoja joista on varoitettu monta vuotta sitten
maattu vaakasuorassa ja varotettu niin maan perusteellisesti ja nosteltu
sossutukia varoitusten lomassa eläen ja pitäen Anonyymi00034 kirjoitti:
Marin voittaa väännön Lintmannin kanssa ja tulee uudelleen valtaan
ja löytää tyydyttäviä asuntoja joista on varoitettu monta vuotta sitten
maattu vaakasuorassa ja varotettu niin maan perusteellisesti ja nosteltu
sossutukia varoitusten lomassa eläen ja pitäenSinun ajatukset on kaukana arki todellisuudessa, puolueen tapaan kuuluu peloitella, tarvii lukea Suomen uutisia sitä siellä esiintyy. Mikään toinen puolue ei kirjoita samalla tavalla.
- Anonyymi00030UUSI
Meidän pitää vain tehdä lääkärivero
jossa kehitysmaasta tulevan lääkärin palkoista vähennetää kolmannes
ja
sitten nämä rahat kerätään valtion kassaan josta ostetaan Ukrainalle
aseita
ja Afrikkaan ehkäisyvälineitä
se että kehitysmaalainen sönköttäjä tulee tänne sotkemaan lääkärinö
ei paljonkaan auta Suomea- Anonyymi00031UUSI
Sinua ei voi enään auttaa....
- Anonyymi00032UUSI
Anonyymi00031 kirjoitti:
Sinua ei voi enään auttaa....
sossujen imperialisti varastaisi kehitysmaiden lääkärit haisevapskasakki haloslaisia
- Anonyymi00033UUSI
köhät elävät siivellä eivät maksa pajon tai ei ollenkaan veroja
paitsi alv-veron
siksi alv-vero on pidettävä korkeana, ei käy ollenkaan se, että osaajia
verotetaan osaajat katoavat ... ja köhämassaa tulee ulkomailta
nauttimaan sote-eduista ja ruokajonoista ja vuokraslummien asumisesta asumistuella tai ilmatteeksi
sellainen johtaa karmeaan slummiutumiseen kaaokseen sisäiseen sotaan
jollainen on menossa Afrikassa heti 1960-lähtien kun maat itsenäistyivät
Kauheaa menoa niissä sen jälkeen - Anonyymi00035UUSI
Hallitus on korostanut, että Suomeen pitää saada osaajia.
Ei kuitenkaan kelpaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?4162213Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh661347Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831320- 1371208
- 891171
- 1001037
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133954- 48890
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60770