tyhmä saa olla muttei..

TYKKIMIES..

Vai miten on, ovatko tykkimiehet muita tyhmempiä, vai onko stereotypia tullut siitä, että ihmiset ovat kateellisia sille, ettei tykistössä tarvitse tehdä nk. turhia juttuja, kuten pinkkaa, eikä sielä kiirehditä odottamaan? Tykkimiehet menevät kuorma-autoilla jo muutamien kilometrien matkan, minkä muut hikoilevat juosten.

Taitaa olla niin, että tyhmä saa olla, mutta ei jääkäri.

17

18019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bönö-Rame

      Se on niin kuin ennalta määrätty että kaikki kehuvat omaa aselajiaan.

      • Anonyymi

        Juurikin näin.
        Puolustan Isänmaatani kaikilla Vermeillä, mitä minulle annetaan.


      • Anonyymi

        Jokainen aselaji tarvitsee toistaan!


    • Varmaksi tiedä en mutta kuullut oon... patterit kuuluvat radioon.

      Aselaji on muuten ainut jossa suomella on kohtuullisen kehittynyttä kalustoa...

      Mut kaikkihan kehuu aina omaa aselajiaan.

      • Bönö-Rame

        Kylllä, taitaa olla muuten maailman kehittyneimpiä Suomen tykistön varustus. Varsinkni vaunut ja eilaiset ase- ja kuljetuspanssarit.


    • Perskyrsä

      Etkö siis ole tajunnut tuon "tyhmä saa olla muttei tykkimies" -sananparren sisältöä? Se tahtoo sanoa, että tyhmä (jääkärit ovat stereotypian mukaan hiukan yksinkertaisia) saa olla, kunhan ei ole tykkimies. Tykkimies nimittäin on kaiken laiskuuden ja velttouden symboli, koska hänen ei tarvitse tetsata jne. Mistä olet muuten saanut tuon päähäsi, että tykkimiehiä pidetään erityisen tyhminä? Tykistössä tarvitsee nimittäin tietää jotain muutakin kuin se, kummalta puolelta puuta sopii mennä. Tykistö on teknisimpiä aselajeja, joten se ei välttämättä sovi täysin tomppeleille. Tuo kysyinen sananlasku, antaa siis luvan olla tyhmä (esim. jääkäri), kunhan vaan ei ole lusmu (tykkimies). Lusmuudella (=velttoudella) ja tyhmyydellä on vissi ero. Tiedä sitten, miten aselajeja koskevat stereotypiat pitävät paikkansa?

      • Pro-Staff

        Hyvä, että täällä joku osasi selittää tuon klassikkosanaparren merkityksen. Eihän sillä tosiaan sitä tarkoiteta, että tyhmä saa olla, muttei liian tyhmä (siis tykkimies).
        Itseäni armeijassa hieman ihmetty tuo, että siellä monet ottivat tuon skeidan heiton hieman liian tosissaan. Kyllähän paskaa saa puhua, mutta sitten jos menee sille linjalle, että stereotypiosta tehdään totta, niin ollaan jo hieman tragikoomisessa tilanteessa.

        P.S: Tykkimies on herrasmies (vähän heikkoryhtinen, mutta silti)


      • että

        osaa olla ylpeä omasta aselajistaan, mutta et kai nyt oikeasti kuvittele, että perustykkimiehen on oltava teknisesti jotenkin taitava? Tiesit kai, että satunnaisotanta määrää hyvin pitkälti sen, mihin aselajiin sijoitetaan? Yhtä taukkeja tyyppejä löytyy ihan jokaisesta komppaniasta.


      • voi että oli hienoa.
        että kirjoitti:

        osaa olla ylpeä omasta aselajistaan, mutta et kai nyt oikeasti kuvittele, että perustykkimiehen on oltava teknisesti jotenkin taitava? Tiesit kai, että satunnaisotanta määrää hyvin pitkälti sen, mihin aselajiin sijoitetaan? Yhtä taukkeja tyyppejä löytyy ihan jokaisesta komppaniasta.

        Ajat ovat muuttuneet, naurattaa nämä naiivit varusmisten kommentit 8 vuoden takaa, olivat he silloin keskenkasvuisia ja helposti vietävissä, ei merkkiäkään omasta ajattelusta.

        Vuonna 2013 kukaan ei ole ylpeä aselajistaan, vaan häpeää, että on joutunut pakkotyöhön vain sukupuolensa perusteella, joka täyttää kaikki orjuuden tunnusmerkit ja ylittääkin ne monelta osin.


      • Tykkimies8586

        Vai ei tykkimiehen tarvitse tetsata? Hah hah mitä tietämättömyyttä. Olin Suomenlinnan rannikkotykistörykmentissä 85-86. Isosaaresta päästiin lomille 2 kertaa kuukaudessa, eikä yhtään iltalomia, koska eihän sieltä saaresta mihinkään olisi päässytkään. Joka ikinen aamu alkoi saarella lenkillä, joka päättyi mereen ja vihellys. Tetsausta ja marssia joka viikko ja siihen päälle teoriat ja kovapanosammunnat.


    • Hemmpa

      Tykkimiehiäkin on joka lähtöön. Itse sain viestimiehen koulutuksen kun kuuluin viestijaokseen, ja aselajinani on ilmatorjunta. Naapurituvassa oli valvontajaoksen sotilaita, jotka saivat tutkaoperaattorin koulutuksen. Sitten oli vielä vartiojaos, jotka saivat kyllä ihan perusteellisen jääkärikoulutuksen, mutta ilmatorjunnan lipun alla olivat silti tykkimiehiä. :D

    • TuntematonPotilas

      Tykkimiehistä ei niin väliä!

    • kinkkaustametsässä

      ..tyhmä SAA OLLA, mutta ei Jaakko sentään..... olisikin huvittava juttu rämpimismetsässä polkupyörien kanssa; Mitäs poljit liian lujaa jotta se irtosi ja ei valojakaan jotta ei mitään :D:D

      Kinkkaamallan everstitkin etenevät.

    • Kieltäytyjä

      Sivari on sankari ja totaali on tosimies!

      • Anonyymi

        Kumpikin juoksee ulkomaille kun ne sankarit on vainaat?


    • Anonyymi

      Se matematiikka siinä, ettei tapa omiaan on ihan omassa luokassaan.

    • Anonyymi

      Suomessa pieni porukka puolustaa maatamme Ei kannata aliarvioida
      ketään Kunnia kaikille jotka sinne lähtee
      Lopputulosta ei uskalla ajatella
      Kuinka moni sieltä selviäis ,
      Pelottaa pelkkä ajatus ,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      271
      17593
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      188
      12491
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6222
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      34
      5158
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      77
      5048
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      57
      4184
    7. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      51
      3773
    8. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      100
      3702
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      67
      3486
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3169
    Aihe