Miksi kelan oma asiointi sivuilla on nyt täsmälleen sama hakemus tuplana toinen Yleistuki työttömyyden perusteella- otsikolla ja toinen Työttömyysetuudet- otsikolla? Asiasisältö täysin identtinen. Työttömän pitää tehdä ilmoitus työttömyysajasta kaksi kertaa? What??
Hakemuksella haetaan nyt suurin piirtein kaikkia tukia samaan aikaan. Voi hakea yleistukea, työmarkkinatukea tai peruspäiväraha takautuvasti, asumistukea tai voi lakkauttaa asumistuen. Haetaanko asumistukeakin nykyisin joka kuukausi erikseen vai oliko tämän tarkoitus vain aikaansaada lisää hämmennystä ja epäselvyyttä?
Työttömyystukihakemus tuplana oma asioinnissa?
9
228
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
Ongelmasi poistuu automaattisesti, kun älyät lähteä johonkin TÖIHIN.
- Anonyymi00002
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia & ammatti, työ valitaan itse.
- Anonyymi00007
Anonyymi00002 kirjoitti:
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia & ammatti, työ valitaan itse.
Eli ei koskaan.
- Anonyymi00009
Anonyymi00002 kirjoitti:
Heti kun tarjolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus suoraan työnantajalle sellaisella palkalla että riittää elämiseen ilman yhteiskunnan tukia & ammatti, työ valitaan itse.
Eli valitse sitten itse. Ei taida kenellekään muullekaan kukaan muu valita työpaikkaa, tosin meillä on joihinkin työhönottohaastatteluihin tultu äidin kanssa - on muuten hyvä keino välttyä työpaikan saannilta.
- Anonyymi00010
Kuka tuon muka töihin ottaisi?
- Anonyymi00003
Koska joitakin tukia voi hakea takautuvasti niin ehkä ne ovat vanhalla nimellä?
Mutta ajantasaisesti haetaan vain lain mukaisia tukia.
Eli jos haet yleistukea niin en usko että tarvii täyttää toista hakemusta.
Mutta joku joka hakee vaikka huhtikuun työmarkkinatukea takautuvasti niin käyttää vanhaa hakemusta. Näin arvelen.
Ongelmat aina siirtymävaiheissa johtuu TIETOKONEESTA koska se on jumala ja sille on ohjelmoitu kaikki kellon ja päivämäärän mukaan. Se ei ymmärrä eikä edes omista vanhoja päivämääriä jos ne ei ole erillisellä kaavakkeella tai ohjelmalla.
Näin emme enää voi nykyajassa olla inhimillisiä vaan olemme koneiden orjia. - Anonyymi00005
Kyllä se on asioiden oikea laita ja vastaa tarkoitustaan eli sinne pyritään. Yhdessä toki. Melko kliffaa.
- Anonyymi00006
Työttömyystuki pitäisi saada tuplana, niin saisi nuo pinon päällimäiset laskut maksettua.
- Anonyymi00008
Apina
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132341Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???301157- 106953
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha611912- 48855
- 85790
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70666
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666