Kissa hyökkii

Otsikostakin tän pääasian nyt huomaa,mutta--
Mun kissa,leikattu uros,vähän vajaan vuoden ikänen,On ollu ihan "normaali" kissa tähän asti.Nyt se on ruvennu hyökkiin ja pureen,joskus syliin otettaessa ja silittäessä se saattaa vaan yht'äkkiä käydä käteen kiinni vihasesti tai räppästä kynsillä.Onko muiden kissat ollu tälläsiä vai satunko mä nyt omistaan jonku häröpään?Ei oikeen keksi mitä sille tekis--Tähän asti se on aina viety vähä "jäähylle" ja koppastu nenän päähän
114380
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

varsinkaan koppasemalla nenään. Sillä saat vihaisen kissan itsellesi. Suihkaus vettä taitaa olla ainoa hyväksyttävä rangaistuskeino, kun kohdalle sattuu kiellettävä asia. Kissa on hyvin tarkka rajoistaan ja ottaa herkästi nokkiinsa huonosta kohtelusta tai jopa pelästymisestä.

Äänestä
  • Yleensä aggressiivinen käytös liittyy liian aikaiseen vieroittamiseen emosta (alle 12vk). Kaikki ongelmakäytös ei näy vielä pentuna vaan vasta vanhempana. Kissa ei ole ehtinyt oppia miten lujaa voi ottaa kiinni ilman että sattuu.

    Kissa haluaisi toisaalta olla lähelläsi mutta toisaalta sitä pelottaa. Pelosta seuraa stressi jolloin kissa turvautuu kynsiinsä.

    Ethän ole leikittänyt kissaa kädellä tai jalalla? Älä käytä väkivaltaa (nenään koppaisua), se vain saa kissan entistä enemmän epätietoisemmaksi ja saattaa lisätä sen suuttumusta. Suosittelen lukemaan Helena Telkänrannan kirjan Matka kissan mieleen. Siinä on selitetty kissan ajatuksia tällaisessakin tapauksessa.

    Äänestä

  • Mä olen vähän eri mieltä tosta vesipullosta suihkuttelemisesta,on aika kiva alkaa pestä kissaa jota on rankastu vedellä!
    Kyllä toi sormi nenälle ja EI,on kaikessa muussa ihan hyvin toiminu,ei mennä pöydälle,ei syödä kukkia,yms--

    En usko että on kyse mistään viruksestakaan,rokotukset on kunnossa!

    Pitää kokeilla tota Millan rauhottamista,se vois toimia =)

    Välillä tuntuu että tolla kissalla on jonki sortin murrosikä ja toi kiukuttelu kuuluu asiaan ;)..Nojoo

    Äänestä

  • Niinu* kirjoitti:

    Mä olen vähän eri mieltä tosta vesipullosta suihkuttelemisesta,on aika kiva alkaa pestä kissaa jota on rankastu vedellä!
    Kyllä toi sormi nenälle ja EI,on kaikessa muussa ihan hyvin toiminu,ei mennä pöydälle,ei syödä kukkia,yms--

    En usko että on kyse mistään viruksestakaan,rokotukset on kunnossa!

    Pitää kokeilla tota Millan rauhottamista,se vois toimia =)

    Välillä tuntuu että tolla kissalla on jonki sortin murrosikä ja toi kiukuttelu kuuluu asiaan ;)..Nojoo

    Jos kissa käy näyttelyissä niin ei kannata käyttää vesisuihkua rankaisukeinona. Näyttelyissä pöytiä siivotessa käytetään suihkupulloja. Kissa voi ruveta pelkäämää niitä ja saa helupin pelkästään sen näkemisestä.

    Äänestä

ehkä..Yhteyttä eläinlääkäriin kyllä siellä autetaan jos tälläinen tapaus tulee...

Äänestä

Meillä on yksi kissa ollut tuollainen ennen. Ilman mitään syytä on hyökännyt muihin perheenjäseniin kiinni. Itse otin siinä tilanteessa kissan lujasti syliin ja kävin maahan polvilleni, laitoin kissan polvien väliin tiukasti ja silittelin ja rauhoitin. Näin se rauhoittui aina, vaikka välillä riuhtoilikin pois. En tiedä, oliko siinä tilanteessa oikea menettelytapa, mutta meillä se auttoi, eikä kissa kyllä kovin kauaa tätä tehnyt.

Äänestä

Kissalla saattaa olla liian tylsää. Onko sillä toista poikakissaa leikkikaverina? Leikatut poikakissat saattaa alkaa hyökkäilemään ihmisten kimppuun, siis ihan leikkimielessä(kynnet kylläkin mukana leikissä)... Ainakin mulla on kokemusta tälläisestä. Otin kaverin leikatulle kollilleni, niin johan loppui hyökkäily...

Äänestä
  • Kyllä sillä virikkeitäki löytyy ja saahan se ravata pihallaki mettästämäs..
    Toinen kissa on kyllä käynytki mielessä,olis tarjolla sellanen sulonen töpöhäntä =) Se on aika ihana,leikkies häntä vispaa niinku koiralla

    Äänestä

Onko perheessänne tapahtunut jotain muutoksia joista kissanne olisi voinut stressaantua? Tämä agressiivisuus voi olla myös merkki stressistä. Kirjakaupassa myydään tosi hyvää kirjaa nim. Kissan käyttäytyminen. Siinä kerrotaan kissojen normaalli käyttäytymisestä ja ongelma käyttäytymisestä ja hyviä neuvoja. Suosittelen lukemaan!

Äänestä

sukulaisellani on myös leikattu kollikissa joka hyökkii aina tilaisuuden tullen.se on vajaa kaksi vuotta vanha.kolleilla on katsos ihan erilaiset yksin leikit kuin nartulla.älä huoli.

erittäin hyvä vinkki: jos kissa ottaa tosi lujaa kiinii, nopea ja kova näppäys korvalehteen tuottaa kissalle pikku kivun jolloin se yleensä päästää irti.

Äänestä

joo meilläki on ollu tuollaista kun tulee ulkoa niin hyökkiii kintuihin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niinu* kirjoitti:

Otsikostakin tän pääasian nyt huomaa,mutta--
Mun kissa,leikattu uros,vähän vajaan vuoden ikänen,On ollu ihan "normaali" kissa tähän asti.Nyt se on ruvennu hyökkiin ja pureen,joskus syliin otettaessa ja silittäessä se saattaa vaan yht'äkkiä käydä käteen kiinni vihasesti tai räppästä kynsillä.Onko muiden kissat ollu tälläsiä vai satunko mä nyt omistaan jonku häröpään?Ei oikeen keksi mitä sille tekis--Tähän asti se on aina viety vähä "jäähylle" ja koppastu nenän päähän

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu