Toiminta terapeutti kertoo Satakunnan kansassa spagettilapsista jotka eivät pysy enää tuolissakaan kun tasapaino ja kehon kannattelu on liikkumisen vähyyden vuoksi vaikeaa. Silloin lapselle käy niin kuin lieksalaiselle työttömälle joka luisuu voittoon. No ei kun vaan lisää tökkimislaitteita ja töktökkiä niin hyvä tulee.
Valuvat spagettilapset yleistyvät
Anonyymi-ap
9407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lihava vartija ylisuurilla turvakengillänsä ei pääse tuommoiseen nopeuteen 🤠
Rakkaus on kuin vetelä pasta, et voi estää sitä tulemasta.
Yleensä kakki valuu aina alaspäin. Olen työpaikalla ruokintaketjussa alimmaisena joten kokemusta on 🤠
Ite oon kovassa kunnossa. Oon osallistumassa maratoniin syksyllä. Kaikki kadehtii vartaloani.
Pinikseni on kuin makaroni, ei tosiaan mikään al dente 🥺
ei voi kiistää....
Satakunnan Kansa kertoo, että ”spagettilapset”, joilla on suuria ongelmia istumisessa, kehonhallinnassa ja tasapainossa, ovat yhä yleisempiä. Lehti perustaa tietonsa Satakunnan hyvinvointialueen toimintaterapeuttien havaintoihin.
– Lapset eivät oikein tiedä, miten keho asettuisi vaikkapa pulpettiin. Sitten nojataan paljon pöytään ja ollaan tosi levottomia. Se haittaa tietysti myös opiskelua, lasten toimintaterapia-arviointeja tekevä Anu Ikonen kertoo lehdelle. Ikosen asiakkaat ovat noin kolmevuotiaista kuudesluokkalaisiin.
Ikonen kertoo, että esimerkiksi harva esikoululainen jaksaa pitää vartaloa ojennus- tai koukistusasennossa.
Aiemmin kasvatuksen ja terveyden ammattilaiset ovat kertoneet myös Ilta-Sanomille lasten romahtaneesta kunnosta ja motorisista taidoista.
– Lasku lasten kunnossa ja motorisissa taidoissa on niin hurja ja huolestuttava, että ihmettelen, miten meillä on tulevaisuudessa terveitä työntekijöitä, luokanopettaja Iina Malinen sanoi.
Kun Malinen teki ensimmäisen viransijaisuutensa Joensuussa 2000-luvun alussa, viides- ja kuudesluokkalaiset auttoivat nuorempia lapsia sitomaan kengännauhat.
– Nykyään kaikki viitosluokkalaiset eivät itsekään osaa vielä sitoa luistimia.
Malinen kertoi myös, että kaikki 11–12-vuotiaat eivät jaksa juosta kilometriä. Osalla on vaikea edes kävellä se.
Terveydenhoitaja Eeva Romo kertoi Ilta-Sanomille, että hänen havaintonsa mukaan yhä useampi viisivuotias ei osaa esimerkiksi hyppiä yhdellä jalalla. Romo kertoi myös huomanneensa, että yhä useampi lapsi ei ollut koskaan hiihtänyt, pyöräillyt tai luistellut ennen kouluikää.
Vasemmistolaisten lapsia. Oppivat kotoa käsin mitä ihmisen syvin henkinen ja fyysinen löysyys oikeasti tarkoittaa. Tuosta on hyvä tie demariksi tai vasemmistoliittolaiseksi.
Miten voi olla?
Lieksaa tämä ei koske kun ei tänne lapsia enää synny!