LETKUSTA BETONIA ERI MUODOISSAAN NAMINAMISSA.

Ammatti-ihmisten johtamilla rakennustyömailla ammattikieleen ei kuulu betoniliemi, vaan on olemassa eri menetelmin suoritettavia betonointeja ja rappauksia, ne on eri käsitteitä keskenään ja niillä on eri kohteet.

On myös muita lukuisia kuten juotosbetonit ja plaanot, sekä eri kohderyhmille omansa, joissa useita muitakin materiaaleja perinteisten joukossa, kuten lasikuitua yms. myös säkkitavarana on erittäin laaja kirjo tuotteita.

Ammatti-ihmiset muissakin yhteyksissä käyttävät oikeita termejä asioista joista on kyse, eli esimerkiksi sukittaminen on sukittamista, eikä mitään muuta.

Ammatti-ihmisten johtamilla rakennustyömailla peilisalipellet ei esiinny firman johtajina ja mattorullien kantajina samanaikaisesti, sekä ammattitaitoa omaavien yritysten työntekijät ovat oman alansa ammattilaisia, eikä työsuhteessa perusteella että ovat johtajan kavereita.

Tyttö2010Neitinen on sossun tukityöllistämänä aloittanut rakennusalalla Hönönä kuten itse kertonut.
Siitä sitten lähtenyt valon nopeudella rikastumaan ensin markkamiljonääriksi ja sitten euromiljonääriksi ja siinä sivussa opiskellut rakennusteknikoksi olematta koskaan rakennusmestari ja nyttemmin opiskellut thaimaan kielen saaden sen myötä pätevyyden toimia opettajana kouluissa.

Kyllä, Suomessa on ollut mahdollista kaiken maailman tumpeloiden harjoittaa rakennusyrittämistä ja sen johdosta onkin paljon “Susia” ja jopa kuntien toimistoja ja kouluja on jouduttu purkamaan.

Nyt tiedon mukaan täällä thaimaassa pelkällä thaimaan kielitaidolla saa opettajan pätevyyden, siis jokaisella thaimaalaisella on automaattisesti opettajan pätevyys.

AAA-Luokan yritysjohtajilla on myös ulosanti toisenlaista kuin TyttöNeitisellä, josta ohessa malli:
Olet ollut korkeintaan apupoikana jota kutsuttiin nimellä Hönö, kunnes eivät jaksaneet katsella homopetteriä poninhäntineen laittamassa luomeen lilaa homopäissään.
Ainoa ruisku mikä sinulla on, on se naapurihuoneen Riston nahkaruisku ja se on hanurissasi aina kun Ristoa huvittaa.

Hän tahtoo olla minulle mieliksi esittäen seuraavan oireilun:
Voinhan minä alkaa mieliksesi valehtelemaan että talo maksoi tsiljoonaseittemänsataatuhattaviiskymppiä ja ja altaan laatat on puhdasta kultaa.
Vetenä käytämme tietenkin Eviania ja Madonna on paraikaa uimassa siellä.

Mainitun johdosta pyydän Tyttö2010Neitiseltä seuraavat tiedot niin annan tsiljoonista realistisen hinnan:
Allaslaattojen neliömäärä?
Rosterikourun metrimäärä?
Veden suodatuslaitteiden hankintahinta?
Poisajettujen maamassojen arvioitu kuutiomäärä?

Lopuksi vielä totean omalta osaltani että ei tulisi mieleenikään rakentaa / rakennuttaa itselle elämän viimeisintä ja korkeatasoisinta kotia jollakin telttakansalla ja lainkaan itse osallistumatta käytännön nikkarointeihin.

8

174

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Senssu mieti oikeasti ei tuo 2010 ole olemassakaan thaimaassa, se on jonkun mielenvikaisen paperinukke millä se leikkii, ihan sama laiffila ja varakaseläkeläinen näissä kaikki kuvissa oli meta tiedoissa samat kuvamanipulaation softa, joten nämä kolme on jo syytä poistaa kirjastosta, ei niitä ole olemassakaan missään.

      • Lienee silti pärstänsä oma.


      • Anonyymi00005
        SENSSU kirjoitti:

        Lienee silti pärstänsä oma.

        mahdollistahan se on että on käyttänyt naamaansa, mutta kuitenkin osa kuvista selvästi esittää eri miestä, joten paperinukke ukkoja on useita.


    • Anonyymi00002

      "Ammatti-ihmisten johtamilla rakennustyömailla ammattikieleen ei kuulu betoniliemi"

      Onko tämä suomikaksnelosen matkailuosion Thaimaan Pattayan keskustelupalsta mielestäsi jokin rakennustyömaa jossa johtavat ammatti-ihmiset keskustelee ammattikielellä ja erittelee sitä mitä kaikenlaisia betonointeja ja rappauksia on olemassa ja minkälaisia eri nimikkeitä niistä tulisi käyttää Pattayan matkailupalstalla? Olet askarrellut tekoälyn avulla tällaisen järjettömän aloituksen, joka ei kuulu juurikaan millekään palstalle.
      Raksoilla käytetään lempinimiä monille asioille. Yhteisnimi hiekkapohjaisille massoille on raksalla Stadissa "kura", silloin kun sekoitettu tuote on juoksevammassa muodossa.
      Keskustele näistä asioista tuolla rakentamisen puolella.

      Terveisin takavuosina tänne hieman kirjoitellut YIT:n työpäällikkö 30 vuoden kokemuksella.

      • Anonyymi00004

        Ahaa kuraruiskutus .... Stadissa raksalla.

        Onko sukat ollu myös kuralla kun Stadissa on sukitettu raksalla?

        Onko YIT paljonkin käyttänyt alaurakoitsijoina Lahtelaisia kaveriporukoita, joilla johtajana on ollut rakennusteknikko joka ei ole rakennusmestari?

        Hyvä työpäällikkö mitä arvelet, kuinka ison uima-altaan laitteineen voisi tilata kymppitonnilla YIT:ltä?


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Ahaa kuraruiskutus .... Stadissa raksalla.

        Onko sukat ollu myös kuralla kun Stadissa on sukitettu raksalla?

        Onko YIT paljonkin käyttänyt alaurakoitsijoina Lahtelaisia kaveriporukoita, joilla johtajana on ollut rakennusteknikko joka ei ole rakennusmestari?

        Hyvä työpäällikkö mitä arvelet, kuinka ison uima-altaan laitteineen voisi tilata kymppitonnilla YIT:ltä?

        Miksi et kysy Pasanen siltä tekoälyltäsi?
        AI: "Thaimaassa uima-altaan rakentaminen maksaa itse tehtynä ja kaivettuna tyypillisesti noin 200 000 – 400 000 bahtia (n. 5 500 – 11 000 €) altaan koosta ja tekniikasta riippuen. Hinta on noin puolet tai kolmasosa siitä, mitä avaimet käteen -palvelu maksaisi"


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Miksi et kysy Pasanen siltä tekoälyltäsi?
        AI: "Thaimaassa uima-altaan rakentaminen maksaa itse tehtynä ja kaivettuna tyypillisesti noin 200 000 – 400 000 bahtia (n. 5 500 – 11 000 €) altaan koosta ja tekniikasta riippuen. Hinta on noin puolet tai kolmasosa siitä, mitä avaimet käteen -palvelu maksaisi"

        Ootas työpäällikkö kun tyttö kertoo laattojen määrää niin realiteetti valkenee.

        Poreamme terdellekin lienee maksaneen 50-100 euroa.

        Yitin työpäällikön betonitileus ... pistäkääpä tulemaan tänne Stadilaiselle raksalle sellaiset rapiat 4 mottia kuraa notkeusasteena liemi.


    • Anonyymi00003

      Letkusta ei tule kusta, sanoi Pasanen kun lääkäriin meni. Lääkäri sanoi että tuo ei ole letku, vaan kaatonokka.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      50
      578
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe