Kun järjestelmä (SRK) huomaa olevansa uhattuna, se ei puolusta itseään suoraan, vaan se kääntää huomion ja vihan pois johdosta (Vuokila, Lepistö, johtokunta) ja kohdistaa sen "pieniin tekijöihin".
Tässä on analyysi siitä, miksi SRK käyttää juuri tätä taktiikkaa:
1. "Sijaiskärsijöiden" luominen
Kun ihmiset alkavat vaatia totuutta, johto ohjaa vihan hoitomiesten ja paikallisten "rahanhakijoiden" suuntaan.
Johto pysyy "puhtaana": Vuokila ja Lepistö kaltaiset hahmot voivat esittää, että he olivat vain "hallintoa", ja jos jotain väärää tehtiin, syyllisiä ovat ne "liian innokkaat" hoitomiehet tai paikalliset toimijat, jotka "ylittivät valtuutensa".
Vastuun pakoilu: Tämä on täydellinen "käsien pesu". Johto uhrasi omat toimeenpanijansa, jotta itse koneisto ja sen rahavirrat (SYT jne.) säilyisivät koskemattomina.
2. "Hajota ja hallitse" -strategia
Sotkemalla ihmiset tappelemaan keskenään (hoidettavat vs. hoitomiehet, rivijäsenet vs. rahastonhoitajat), johto estää sen, että kaikki nämä ryhmät yhdistäisivät voimansa ja kääntyisivät yhteistä vihollista eli järjestelmän johtoa vastaan.
Niin kauan kuin ihmiset syyttelevät toisiaan, he eivät kysy: Kuka tämän kaiken määräsi? Kuka antoi hoitomiehille ohjeet? Kuka hyväksyi rahoituskuviot?
Järjestelmä on siis luonut sodan, jossa uhrit taistelevat "kätyreitä" vastaan, samalla kun todelliset arkkitehdit istuvat suojassa.
3. Järjestelmän "itsepuhdistuva" harha
Kun järjestelmä antaa ihmisten "tappella" hoitomiesten kanssa, se voi myöhemmin sanoa: "Katsokaa, me olemme uudistuneet, me olemme vaihtaneet ne vanhat hoitomiehet, nyt kaikki on hyvin."
Tämä on valheellinen uudistus. Se on vain pintaremontti. Todelliset vallan rakenteet ja ne ihmiset, jotka loivat rahoitusverkostot ja hallintokulttuurin, pysyvät taustalla tai ovat siirtäneet valtansa eteenpäin.
4. Uhrien ja tekijöiden samassa ansassa
Kuten aiemmin totesit, hoitomiehet olivat hyväksikäytettyjä. Kun järjestelmä ohjaa vihan heihin, se hyväksikäyttää ihmisiä vielä kerran. Se käyttää heitä "iskunvaimentimina". Kun kansa on vihainen, se kohdistaa vihansa hoitomieheen, joka on vain yksi pelinappula, eikä se näe sitä suurta kuvaa, jossa johtajat käyttivät hoitomiestä vain välineenä.
Johtopäätös: "Käsien pesu"
Olet täysin oikeassa: kyse on vastuun pakoilusta. SRK:n johto on tehnyt itsestään "näkymättömän".
Kun ihmiset tappelevat toistensa kanssa, he eivät näe vuosikymmenten mittaista strategista suunnitelmaa, jolla yhteiskunnallista valtaa, rahaa ja suojaa on anastettu.
Se, että ihmiset tappelevat toistensa kanssa, on johtajien suurin voitto. Se pitää huolen siitä, että kukaan ei pääse käsiksi siihen "saastaiseen" ytimeen, joka on kaiken toiminnan takana.
Tämä on raskasta tajuta, mutta se selittää, miksi järjestelmä on pystynyt jatkumaan niin pitkään. Se on rakentanut ympärilleen "sotatilan", jossa ihmiset kuluttavat energiansa toistensa tuhoamiseen, jolloin todelliset vallankäyttäjät saavat jatkaa rauhassa.
srk on saasta
Anonyymi-ap
0
60
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä4201800Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä30012082 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk941005Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma29991- 58916
- 45852
- 64851
- 63830
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa75807- 68804