Vaikea löytää tarkkaa tietoa, mutta onko Volvon XC-mallien Saksa-autoissa erilaisesti toimiva/optimoitu käynnistysakunnlaturi.
Näitähän valmistetaan Belgiassa, missä kai tehdään Xc40, mutta sieltähän tulevat saman mallin autot myös Suomeen. Xc60 tehdään kai Ruotsissa, mutta ei kai se vaikuta tähän asiaan vaan maa johon auto toimitetaan.
Eli onko Suomeen alkujaan tulevissa autoissa talvisiin oloihin optimoitu käynnistysakun laturi eli laturin toiminta eri kuin Saksa-autoissa? Eli laturi voi olla kyllä sama mutta sen toiminta on voitu optimoida eri tavalla.
Näitähän valmistetaan Belgiassa, missä kai tehdään Xc40, mutta sieltähän tulevat saman mallin autot myös Suomeen. Xc60 tehdään kai Ruotsissa, mutta ei kai se vaikuta tähän asiaan vaan maa johon auto toimitetaan.
Eli onko Suomeen alkujaan tulevissa autoissa talvisiin oloihin optimoitu käynnistysakun laturi eli laturin toiminta eri kuin Saksa-autoissa? Eli laturi voi olla kyllä sama mutta sen toiminta on voitu optimoida eri tavalla.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eiköhän ne samanlaiset laturit ole aivan samoja riippumatta, mihin auto toimitetaan. Ei niitä aleta yksilöllisesti optimoimaan. Kyse on teollisesta toiminnasta, eikä nyrkkipajasta.
Ei ole eroa. Suomeen uutena maahantuoduissa ja Saksasta käytettynä tuoduissa Volvon XC-malleissa (kuten XC40 ja XC60) on täsmälleen samanlainen ja samalla tavalla ohjelmoitu käynnistysakun latausjärjestelmä.
Volvolla ei ole erillisiä maakohtaisia ohjelmistoversioita laturin toiminnan tai latausjännitteen optimointiin Pohjoismaiden ja Keski-Euroopan välillä. Älykäs latausjärjestelmä ohjaa molempia samalla tavalla
Kaikissa nykyaikaisissa XC-malleissa laturin toimintaa ohjaa auton moottorinohjausyksikkö (ECM) sekä akun miinuskaapelissa sijaitseva akunvalvontasensori (BMS). Järjestelmä on jo tehtaalta lähtien suunniteltu mukautumaan kaikkiin olosuhteisiin globaalisti:
Lämpötilakompensointi: BMS-sensori mittaa jatkuvasti akun lämpötilaa. Koska kylmä akku ottaa virtaa vastaan huonosti, auto nostaa latausjännitettä automaattisesti talvella (jopa yli 14,8 voltin) ja laskee sitä kesällä suojellakseen akkua kiehumiselta. Tämä toimii samalla tavalla riippumatta siitä, onko auto tilattu Saksaan vai Suomeen.
Euro 6 -päästönormit: Sekä Saksa- että Suomi-autoissa laturi toimii "älykkäästi" polttoaineen säästämiseksi. Kiihdytyksissä latausta rajoitetaan ja moottorijarrutuksissa sitä tehostetaan. Tästä syystä akku ei nykyautoissa koskaan ole ajon jäljiltä aivan 100 % täynnä, vaan varaus jätetään usein noin 80 % tasolle, jotta jarrutusenergialle on tilaa.
Pohjoismaissa myydyissä autoissa on lähes poikkeuksetta tehdasasennettu polttoainetoiminen lisälämmitin. Saksassa se on harvinainen lisävaruste. Lisälämmitin kuluttaa erittäin paljon akkuvirtaa. Jos Saksa-autolla ajetaan lyhyttä matkaa Suomen talvessa, akku tyhjenee nopeasti – ei siksi, että laturi toimisi huonommin, vaan siksi, että sähkönkulutus on kovaa ja ajoaika liian lyhyt.
”Pohjoismaissa myydyissä autoissa on lähes poikkeuksetta tehdasasennettu polttoainetoiminen lisälämmitin. Saksassa se on harvinainen lisävaruste. Lisälämmitin kuluttaa erittäin paljon akkuvirtaa. Jos Saksa-autolla ajetaan lyhyttä matkaa Suomen talvessa, akku tyhjenee nopeasti – ei siksi, että laturi toimisi huonommin, vaan siksi, että sähkönkulutus on kovaa ja ajoaika liian lyhyt.”
Miksi akku Saksa-autossa Suomessa tyhjenee nopsaan jos niissä kerran ei lisälämmittimiä ole ja juuri lisälämmitin akkua tyhjentää?
Joskus tekoäly tekee virheitä.
Siis ovatko suomi24:ssa vastaukset nykyään AI:n auto-generoimia?
Jos joku jaksaa kopsata tekoälyn vastauksen tänne niin siinä tapauksessa kyllä.
No syökö Saksa-auton moottorin esilämmitys siis enemmän akkua vai ei, Suomi-autoon verrattuna, Suomen talvessa? Volvon Webastokin kuitenkin käyttää akkua?
Ei ole saksan malleissa ja pohjolan malleissa mitään eroa.
Joskus tehtiin ns. pohjolan malleja jotka oli paremmin varusteltu koviin pakkasiin, mutta nyt ollaan laskettu ettei kannata tehdä monia erilaisia eri olosuhteisiin. Nyt voi olla ettei jokaisessa mallissa ole rattilämmitystä tai perseenlämmitystms.. mutta esim. Bemulla on kaikki valmiina autossa, mutta ne saa toimitaan kun niistä maksaa, tosin ovat ilmeisesti luopumassa tuosta kk/maksuun perustuvasta tavasta?
Ne mallit jotka viedään tai valmistetaan lämpimiin maihin joissa ei ole oikeaa talvea, niin sinne voidaan tehdä versioita joissa ei ole kaikkia lämmitysherkkuja jne...?
Mutta eihän kai Saksa-autoissa ole webastoa. Eli onhan siinä eroa, että miten sitten akkua kuormitetaan ihan eri tavalla, jollei sitä ole asennettuna? Voiko sitä Volvon omaa webastoa asennuttaa muualla kuin Volvo-liikkeissä?
Eihän aloittaja kysynyt webastosta mitään.
Useissa Volvossa on polttoainetoiminen lämmitin vakiona ja myös autoissa jotka on tehty mm. USAssa ja ties missä. Kyllä siellä Saksassakin on kylmää ja tuollainen lämmitys pienentää kylmäkulutusta ja lämmittää auton nopeasti ja siksi mukava varuste myös Pohjois-Euroopassa.
Eikö Volvon Suomi-sutoissa sitten ole webastoa?
On ja ei, riippuu mallista, varustetasosta ja iästä.
Ei Volvo ole säästänyt missään laturissa ja kaikissa on samanlaiset, riippumatta minne autot viedään. Ne ovat nämä aasialaiset firmat jotka optimoivat ja säästävät kaikessa.