Kamerani on vanha Konica Autoreflec TC. Tähän asti on toiminut ok, kunnes tovi sitten reissun päällä huomasin, että
valotusmittari valehtelee ja käyttäytyy, kuin paristot olisivat tyhjät. Ostin uudet, toimi päivän ja seuraavana päivänä vika ilmeni jälleen. Eli siis, paristot tyhjenee päivässä jostain syystä, tai mittari en viallinen tms.. Mitäpä tehdä?
Kamerani altistui 30-asteen helteille, johtuneeko siitä?
Sisäinen valotusmittari reistailee
10
750
Vastaukset
- Alvari Raappavaara
Eipä sille paljain käsin tai Moralla paljoa mahda. Jos kamera on mieluinen ja objektiiveja on kassillinen niin kannattanee kiikuttaa kamerahuollon mekaanikon silmäiltäväksi. Kannattaa pyytää arvio, vaikka se vähän maksaisikin, niin ei tule yllätystä.
Toinen tapa on tietennii hylätä mittari ja kuvata arvioimalla tai toisen (digi?) kameran mittarin avulla niin kauan kun mekaniikka kestää. - ostaja
niin ne saattaisivat kiinnostaa.
laita sähköpostiosoitteesi tänne jos olet luopumassa niistä.- VJRomsi
sorry, ei tuu tapahtuun.
- myyjä
VJRomsi kirjoitti:
sorry, ei tuu tapahtuun.
niin täältä saattaisi löytyä.
laita sähköpostiosoitteesi tänne jos olet ostamassa lisää putkia.
- mulla sama
Minun ja monen muun konicasta irtoaa tai löystyy
paristotilan pohjanasta .Se on helppo korjata itsekin.Pohjalevy 3ruuvia auki ,sen alla paristo
kotelossa samoin.Nyt näet mitä pitää tehdä.- VJRomsi
Pohja on auki. Näen nyt kaksi kirkasta ruuvia ja yhden tumman (tumman ruuvi kiristää pientä liparetta, jossa punainen ja musta piuha kiinni). Aukaisenko nämäkin, päästäkseni pohjanastaan?
..tarkoititko "paristo kotelossa", vai "paristokotelossa"... - Paristokotelo
VJRomsi kirjoitti:
Pohja on auki. Näen nyt kaksi kirkasta ruuvia ja yhden tumman (tumman ruuvi kiristää pientä liparetta, jossa punainen ja musta piuha kiinni). Aukaisenko nämäkin, päästäkseni pohjanastaan?
..tarkoititko "paristo kotelossa", vai "paristokotelossa"...Paristokotelo nousee ylös kun avaat sitä pitelevän
renkaan kolme ruuvia.Otin kokonaan pois pohjassa
olevan ulkopuolisen koskettimen ja laitoin kotelon
pohjalle peltiprikan johon juotin nastan reiästä
ulkokautta johdon jota ei tarvitse edes jatkaa.Pariston päälle toinen pellin pala taivutet
ttuna tarpeen mukaan jouseksi.Toimii varmasti ja
kestää.
terv.alpo - VJRomsi
Paristokotelo kirjoitti:
Paristokotelo nousee ylös kun avaat sitä pitelevän
renkaan kolme ruuvia.Otin kokonaan pois pohjassa
olevan ulkopuolisen koskettimen ja laitoin kotelon
pohjalle peltiprikan johon juotin nastan reiästä
ulkokautta johdon jota ei tarvitse edes jatkaa.Pariston päälle toinen pellin pala taivutet
ttuna tarpeen mukaan jouseksi.Toimii varmasti ja
kestää.
terv.alpoEmmää tiiä, kaikki näyttäis olevan kunnossa täällä. Näin paljaalla silmällä katsottuna..
Kiikuttaisinkohan huoltoon.. - FS-1
VJRomsi kirjoitti:
Emmää tiiä, kaikki näyttäis olevan kunnossa täällä. Näin paljaalla silmällä katsottuna..
Kiikuttaisinkohan huoltoon..Mitä paristoja muuten käytät ? TC:hän alunperin syö elohopeaparistoja, joita ei enää saa valmistaa. Muistaakseni tavallisten kameraparistojen käyttö johti taas valotusmittarin virhelukemaan.
- VJRomsi
FS-1 kirjoitti:
Mitä paristoja muuten käytät ? TC:hän alunperin syö elohopeaparistoja, joita ei enää saa valmistaa. Muistaakseni tavallisten kameraparistojen käyttö johti taas valotusmittarin virhelukemaan.
Kamera on ollut käytössäni parisen vuotta. Viime keväänä tuli paristoille vaihtotarve, jolloin elohopeat vaihtui tavallisiin, ensimmäistä kertaa siis. En ole vielä ainakaan huomannut valotuksessa eroa (ei tahattomasti pilalle menneitä kuvia), mutta olen kyllä kuvausvaiheessa aina hieman tuumaillut tuota valotusvirhettä.. puoli aukkoakos se jännitteen virhe heitti mittaria..
Anyways, mietinkin tuossa kesällä kun vika ilmaantui, että voisiko se mahdollisesti johtua perinteisistä paristoista.. eli siis ihan hieman liian suuri jännite ajan saatossa rikkoisi mittarin mekaniikkaa.. tms.. ?
Hakuammuntaa, osuu jos paukut riittää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668