Tulihan tässä kesäloma vietettyä enemmän tai vähemmän humalassa. Sitä ennen pari kuukautta vajaa vuosi selvinpäin.
Nyt haluaisin ehdottamasti samaan tilaan kuin ennen kesälomaa. Täyteen raittiuteen, nimittäin.
Mitä niissä AA-jutuissa tapahtuu? Varataanko sinne aika ja pääseekö sinne myös iltaisin?Ollaanko siellä ryhmässä vai saako yksin mennä keskustelemaan jonkun kanssa? Onko siellä muita naispuolisia? Enkä haluaisi oman paikkakunnan AA:n mennä, koska asun suht pienessä kaupungissa. Voiko siis mennä naapurikaupungin AA:han?
Nyt haluaisin ehdottamasti samaan tilaan kuin ennen kesälomaa. Täyteen raittiuteen, nimittäin.
Mitä niissä AA-jutuissa tapahtuu? Varataanko sinne aika ja pääseekö sinne myös iltaisin?Ollaanko siellä ryhmässä vai saako yksin mennä keskustelemaan jonkun kanssa? Onko siellä muita naispuolisia? Enkä haluaisi oman paikkakunnan AA:n mennä, koska asun suht pienessä kaupungissa. Voiko siis mennä naapurikaupungin AA:han?
Vastaukset 4
Vanhimmat
AA on vertaistukiryhmä jonne ei varata aikaa. Suomessa toimii AA ryhmiä satoja, eri puolilla maata. Sinne mennään yksin, kokoonnutaan ryhmään jossa jokainen puhuu omalla vuorollaan, siis ihan varsinaista keskustelua se ei ole. Toki kokousta ennen ja sen jälkeen on aina vapaata keskustelua. Naisia ja miehiä on. Voit vapaasti mennä ihan mihin tahansa ryhmään. Eikä menoa sinne tarvitse hävetä, hävettävää lienee enemmän kun juopottelet??
Laitan tähän linkin jossa on paljon tietoa AA:sta.
Raitistumisiin!
http://www.suomenaa.fi
Paras tapa päästä alkuun "AA-jutuissa" on soittaa vastauspalveluun, nro 040 8484000. Siellä sinulle vastaa toipuva alkoholisti, joka on itsekin joskus ollut samassa tilanteessa kuin sinä. Hän osaa vastata kaikkiin kysymyksiisi AA:sta, mutta vielä parempi on jos annat hänelle puhelinnumerosi (ei pakko) niin hän toimittaa sen luvallasi (100 % luottamuksella) jollekin naispuoliselle samalla seudulla asuvalle AA-laiselle, joka ottaa pian sinuun yhteyttä.
Tämän tukihenkilön kanssa voit sitten jutella ihan rauhassa silloin kun teille molemmille parhaiten sopii. Voitte jutella puhelimessa tai tavata kahden kesken. Luultavasti hän ehdottaa sinulle myös, että menisitte yhdessä palaveriin.
AA-ryhmiä kokoontuu isoimmilla paikkakunnilla lähes päivittäin, enimmäkseen iltaisin mutta myös päivällä ja viikonloppuisin. Mukana on niin miehiä kuin naisia, nuoria ja vanhoja. Pääkaupunkiseudulla naisia on monissa ryhmissä jo lähes puolet osanottajista.
Tukihenkilösi kertoo sinulle, kuinka palaverissa toimitaan. Jokaisella ryhmällä on omat käytäntönsä; toisissa ryhmissä palaveri kestää tunnin, toisissa kaksi, joissakin vielä pitempään. Joissakin ryhmissä kaikilla on suunvuoro, joissakin vain halukkaat viittaavat ja pyytävät puheenvuoroa jne. Mutta sinun ei tarvitse olla huolissasi että "mokaisit" tai että et osaa käyttäytyä; jokainen on joskus ollut ensimmäisessä palaverissaan ja tietää kyllä, miltä se tuntuu ja miten paljon se jännittää. Usko pois, tulet olemaan hyvin lämpimästi tervetullut!
Eikä sinun tarvitse käyttää palaverissa puheenvuoroa ennen kuin olet itse siihen valmis ja halukas, AA:ssa saa myös kuunnella.
Voit mennä AA:han missä tahansa, niin Suomessa kuin ulkomaillakin.
Menin itse ensimmäiseen palaveriini noin kolme vuotta sitten ja muistan vielä hyvin miltä se tuntui. Jos haluat kuulla lisää niin kirjoittele osoitteeseeni [email protected]
Saat hyvää evästetietoa matkaan. Se on A-klinikkasäätiön ylläpitämä asiallinen sivusto.
Jos kiinnostaa [email protected]
minulla on myös AA-auttapuhelin kotona
ja tämä numero löytyy myös Suomen AA-auttavat puhelimet luettelosta..sAAmarin antamaaa numeroa
sieltä ei löydy.