Onko keraamisen keittotason puhtaana pitäminen työlästä? Millä välineillä olette hoitaneet päivittäisen ja satunnaisemman tehopuhdistuksen?
Keraamisen keittotason puhdistus?
Ulla
3665
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä on ollut reilun vuoden käytössä ja ihan siisti on yhä onneksi. Olen joka käytön jälkeen pyyhkinyt märällä rätillä ja hangannut talouspaperilla kirkkaaksi. Heh, kuulostaa varmaan tylsältä, mutta ainakin kiiltää =) Pahemmat tahrat olen raaputtanut "raaputtimella", mikä tuli uunin mukana.
Tehtävään tarkoitettu puhdistusaine toimii mielestäni parhaiten. Siis, ensin tavallinen "tiskirättipuhdistus" ja sitten aineella. Antaa suojaa myös tulevaa likaa vastaan, näin ollen helpompi puhdistaa..
Keittämisen tai paistamisen jälkeen pyyhin tason tavallisella pesuaineella ja rätillä ja se yleensä riittää. Jos taso pääsee pahaan kuntoon ja ylispuhdistusainen ja rätti ei tehoa niin rikon yhden konetiskitapletin ja liuotan se juomalasilliseen vettä ja tämän litkun kun kaataa tasolle ja antaa olla siinä 10-30 min niin pahatkin palaneet tahrat lähtee pyyhimällä.