KAINUUn väestöstä 52,6% on KAJAANIlaisia.
Silti hyvinvointialueen (hva) valtuutetuista Kajaanilaiset ovat vähemmistönä. Tämä aiheuttaa sen että perukkalaiset valtuutetut voivat halutessaan tehdä nurkkakuntaisia päätöksiä ja samalla ajaa koko hva:n aina vaan suurempaan kurimukseen.
Tällaista haittaa he mielellään tekevätkin koska enemmistö valtuutetuista ei osaa mieltää tehtäväänsä oikein, vaan ajelevat surutta oman nurkkakuntansa etua, vaikka heidät on valittu hoitamaan KOKO HVA:n etua.
Viimeksi näimme tämän tällä viikolla, kun valtuusto päin esitystä päätti säilyttää KUHMOn petipaikat.
Tällainen nahkapäätös aiheuttaa lisää taloudellisia haasteita hva:lle ja lisäksi sen, että jatkossa KUHMOlaiset pitkäaikaista hoivaa vaativat vanhukset joutuvat siirtymään loppuelämäkseen jopa SOTKAmoon hoidettavaksi.
Se ei ole kaksinen kohtalo KUHMOlaeselle vanhukselle.
Paha valuvika hyvinvointialueen valtuustossa!
Anonyymi-ap
2
100
Vastaukset
- Anonyymi00001
Näinhän tuntuu Kainuussa menevän. Nyt ollaan valitsemassa kaupunginjohtajaa ja taas meidän omat kajaanilaiset kaupunkia hyvin tuntevat hyvät ehdokkaat kylmästi sivuutettiin ja halutaan valita ulkoa. Kannattaisi ottaa taustat selville ennen kuin on liian myöhäistä.
- Anonyymi00002
Kaikissa valinnoissa pitää ottaa taustat selville. Jälkikäteen voi tulla paha mieli taustojen selvittyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942563- 196980
- 55772
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119682- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15516- 49503
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55475
- 40464