Milloin saadaan eka minareetti Iisalmeen piristämään kuulaita aamuja?
Minareetti
Anonyymi-ap
58747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
SDP kannattaa yhdenvertaisuutta ja tulee rakentamaan Iisalmen ensimmäisen minareetin. Minareetti tulee purettavan noparin tilalle. Maksajana SDP:n normaaliin tapaan suomalainen työssäkäyvä veronmaksaja.
Pyyntösi on lisätty addressiin saada Iisalmeen minariteetti. Kiitos panoksestasi, ja jumalan rakkautta.
Assalamu Alaykum!
Pian muidenkin liittymien omistajat tankkaamaan tulevat.
Minkä liittymien??
Eikö se yks persu vois tehdä taksikopista minareetin?
Virran kioski olisi kyllä sopiva paikka,siinähän on jo valmiiksi pyöreä muoto.Nyt vaan tornia rakentamaan.
Kyllä demarit haluaa rakentaa minareetin jihadisti äänestäjilleen.
Vihervasemmisto niitä minareetteja haluaa. Aamullaa viien aikaan jo alkaa kuulua: uu uuuu uu uu uu!
Ei muuta kuin paluulennoilla takaisin kotimaihinsa tämä joikusakki! Ja äkkiä!
Mikä siinä Adhanissa (kutsuhuuto minareetista) niin ärsyttää?
Oletko vain laumasielu ja sanot tuon koska muutkin kaltaiseksi niin sanoo?
Minä kuuntelen tuota "laulua" minareetista youtubestakin.
Pitää olla sen verran sivistynyt että ymmärtää ja hyväksyy muiden kulttuurien tapoja eikä tuijottaa ainoastaan oman napaan.
https://youtu.be/SI4CScs4D2Q?si=5t2f8BYc6MCgjace
Onhan tuo "juhlallisen" hienoa kuulla. Rauhoittavaa.
Oletko varannut jo paikan paluulennoilla?
Äänestämällä SDP:tä ja vasemmistoa saadaan tämä asia hoidettua.
Islamin uskoiset pitäisi palauttaa lähtömaihinsa.
Välittömästi kyllä.
No entäs Jehovat ja Lestadiolaiset ym?
Islamin uskoiset eivät juo alkoholia, käyttäytyvät sivistyneesti yms.
Heitä ei pidä sekoittaa ääri-islamisteihin!
Juntin mielipide. Selvä Persu.
Kyllä maahanmuuttajia pitäisi lähettää vittuun täältä. Käytännössä kaikki Lähi-idästä ja Afrikasta tulleet ainakin.
Kukas silloin tekisi kebabit ja kukas tekisi mm siivoustyöt?
Perustele?
Nämä "maahanmuuttajat *ittuun" -tyypit eivät ymmärrä maahanmuuttajien tuomaa hyötyä, he näkevät vain negatiiviset puolet tyyliin "he vie meidän työpaikat"!
Maahanmuuttajat tuovat yhteiskunnalle merkittävää hyötyä paikkaamalla työvoimapulaa, vahvistamalla julkista taloutta verotuloilla ja monipuolistamalla osaamista. Heidän panoksensa auttaa tasapainottamaan väestön ikääntymistä ja ehkäisee kestävyysvajetta eli asia täytyy nähdä laajemmin.
Buahhhaahhaa! Kustannukset maahanmuutosta ovat hyötyjä suuremmat
Nyrjähtäneen vasemmiston virttä veisaat. Voit lähteä heidän mukanaan. Kukaan ei kaipaa.
Työperäinen maahanmuutto on eri asia kuin tuoda lukutaidottomia ja kouluttamattomia ihmisiä jostain. Integroituminen yhteiskuntaan ei tule onnistumaan, lisäksi kun vaaditaan kantaväestön kulttuurillisten tapojen muutosta omaan islamin uskontoon vedoten, niin ei hyvälle näytä. Esimerkkejä lienee koko länsi-eurooppa täynnä.
Valitettavasti työperäisen muuton mukana tulee muutakin väkeä. Heistä kyllä osa työllistyy silti.
Moni on tullut Suomeen ns. tyhjin käsin, sotaa ym pakoon. Hyvin moni on näistä työllistänyt itse itsensä eli perustanut firman.
Suurin osa haluaa opiskella ja tehdä työtä ja sopeutua Suomeen ja Suomen kulttuuriin.
Valitettavasti vaan nämä tällaiset henkilöt eivät näy uutisotsikoissa ja nämä jotka käyttää hyväkseen mahdollisuutta tulla Suomeen ja käyttää avukseni Suomen sosiaaliturvaa ja heillä ei ole haluja opiskella suomen kieltä eikä tehdä työtä ja sortuvat rikoksiin niin he näkyvät uutisotsikoissa ja siitä syntyy mielikuva että kaikki maahanmuuttajat, pakolaiset ovat samanlaisia elintaso pakolaisia ja rikollisia.
Maahanmuuton kustannukset ja taloudelliset vaikutukset Suomelle jakautuvat voimakkaasti maahanmuuton syyn, lähtömaan ja työllistymisen mukaan. Vaikka erityisesti työllistynyt työperäinen maahanmuutto parantaa julkista taloutta, humanitaariseen maahanmuuttoon ja heikommin työllistyviin ryhmiin liittyy merkittäviä nettokustannuksia ja tulonsiirtoja.
Maahanmuuton taloudellisiin vaikutuksiin liittyy useita keskeisiä tekijöitä ja tutkimustuloksia:
Työperäinen maahanmuutto: Työllistyneiden maahanmuuttajien on todettu tuottavan julkiseen talouteen enemmän veroja ja palvelumaksuja kuin mitä he kuluttavat palveluina ja tulonsiirtoina. Esimerkiksi Etlan tutkimusten mukaan maahanmuutolla on positiivinen vaikutus talouskasvuun, mikäli se nostaa osaamistasoa ja innovatiivisuutta.
Humanitaarinen maahanmuutto: Humanitaarisin perustein maahan tulleiden työllisyysaste on keskimäärin alhaisempi, mikä rasittaa julkista taloutta. Esimerkiksi Suomen Perustan julkaisemissa elinkaarilaskelmissa on arvioitu tiettyjen ei-länsimaalaisten ryhmien elinkaarikohtaisten nettokustannusten olevan satoja tuhansia euroja tulijaa kohden.
Julkiset palvelut ja tuet: Vieraskielisten osuus Kelan maksamista tuista on kasvanut. Esimerkiksi toimeentulotuesta merkittävä osa (jopa yli kolmasosa) on kohdistunut vieraskielisille. Myös tulkkaus- ja oikeusprosessien kustannukset ovat nousseet
Mietipäs mitä niille tukirahoille tapahtuu?aahanmiktaja kun saa tukirahaa niin hän ostaa sillä mm. tuotteita ja samalla maksaa niistä valtiolle veroja ja myyjä maksaa myös veroja. Myyjä tienaa palkkansa. Ostaa paikallaan myös tuotteita ja taas maksetaan niistä veroja.
Nämä tukirahat poikii ja kiertää takaisin valtion kukkaroon.
No näin se vihervassari tämän maan talouden ymmärtää. Kulu muutuikin tuloksi 😂. Ei ole ihme, että kassan pohja häämöttää Suomi Oy:ssä. Jos sitä tukirahaa annettaisiin vielä enemmän, niin tienestitkin olisi paljon suuremmat, näinkö menisi?
No etkö itse ymmärrä? Täytyy olla aika pöljä ettei tajua sitä että rahat kiertää valtion kassaan takaisin mutta ei ne heti sinne kilahda, ne kiertää kädestä käteen ja veroina sitten valtion kassaan. Kyllä se näin on yrittipä Persupoloinen vääntää vastaan miten tahansa.
Buahhahhaaa 😂. Pöljä tukirahavassari säätää talouden perusopeista 🤣
Vieraslajeja!
Välitön poisto maasta!
Mitäpä ajattelit tehä sille??
Suomaiseman näyttäisin.
Suomalaisuus sanana kuulostaa joltain uskonlahkolta, jota johtaa joku vanha akka nimeltään Suoma.
Jännä miten kukaan ei tunnu kiinnittävän huomiota vierasperäisen väestön kasvuun eikä tehdä mitään ennusteita mikä tilanne tulee olemaan 10-20 vuoden kuluttua. Esim. Vantaalla ulkomaalaistaustaisten alle 16- vuotiaiden osuus väestöstä oli vuonna 2011 12,5% ja osuus koko väestöstä 10,1%. Vuonna 2022 alle 16- vuotiaita ulkomaalaistaustaisia oli 34,5% ja koko väestöstä 26,9%.
Huonoja esimerkkejä etnisistä tilkkutäkkivaltioista löytyy vaikka kuinka monta vaikkapa Syyria ja Ruotsi, mutta hyvin toimivista vähemmän. Meillä on jo nyt mm. poliisi huolissaan rikollisuuden kasvusta ja kertoo, että huumeiden myynti on melkein kokonaan ulkomaalaisten hallussa. Työttömyys luvut ulkomaalaisilla ovat mitä ovat. Kouluissa on ongelmia s2 oppilaiden kanssa. Miksi meidän valtion johto haluaa lisää ongelmia maahanmuutolla jo entisten massiivisten ongelmien lisäksi?
Kysy Purralta, tulee Iisalmeen https://twitter.com/ir_rkp/status/2069114772801442259
Vasemmistolaiset haluaa lisää minareetteja Suomeen https://www.suomenuutiset.fi/antikainen-eun-palautuskeskukset-ovat-historiallinen-voitto-demarit-uhkaavat-kaataa-ne-vuonna-2027/
Jos ei vuori tule muhametin luo niin 🚶🏾♂️➡️-> ⛰️
Monesta tönöstä oon mineriitit poistannu.
Ootko mullahi ite.
Send them back ✈️
Milloin haittaeläimet poistetaan?
Ne on meijän maita. Katso karttaa, etsi Suomi 😁🇫🇮
Buahhahhaaa 😂. Johan on fantasiat sulla. Verrokkina musulmaanien tunkeutuminen eurooppaan, länsimaiseen sivilisaatioon 🤣
No kumoapa väite että savolaiset työntyivät saamelaisten maille ja saamelaiset joutuivat lähtemään pohjoisemmaksi.
Sulla on kyllä pahasti vialla suhteellisuudentaju kun vertailet noita asioita. Varmaan ladasta ja ferraristakin puhut sujuvasti samoilla spekseillä.
Vai vielä minareetteja näille. Eiköhän kenkästä takaisin sinne mistä ovat tulleet........
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012113396.html
Sama matu meinas persraiskata sipilänkin
Tunnen monia arabeja, hyvin kohteliaita, siistejä jne, ongelmia aiheuttaa ääri-islamistit.
Nythän Tanskassa maahanmuuttoministeri sosialisti Morten Bødskov etsii keinoja kieltää islamilainen rukouskutsu, kun hänen mukaansa osa Tanskasta on alkanut muistuttaa Islamabadia. Köpenhaminassa rukouskutsu on kielletty jo tälläkin hetkellä melumääräyksiin perustuen. Tanskan sosialistit erosivat sosialistisesta internationaalista ajat sitten samoin kuin Ruotsikin ja tuntuu, että molemmissa maissa on sen jälkeen alettu ajamaan enemmän oman maan etua.
Mulla olla minareetti jo pustussa 👳
Kohta sinu minareetti alka ujeltaa uuuu-uuu
Miksi on viestejä poistettu?
Tekoäly on vielä lapsen kengissä.