Mopo pojat taas vauhdissa

Anonyymi-ap

Taas kumipalaa ja meteli kuuluu eikö näillä mene jakeluun

9

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tsori selöast se elämä vaa on

      • Anonyymi00002

        Varsinkin tuo musta skootteri ja valkomusta mopo josta lähtee enemmän ääntä ku vaimosta, mitä näiden vatipäiden mielessä liikkuu!!!!


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Varsinkin tuo musta skootteri ja valkomusta mopo josta lähtee enemmän ääntä ku vaimosta, mitä näiden vatipäiden mielessä liikkuu!!!!

        Looginen seuraamus kun keskenkasvuisille, vajaaälyisille itsekeskeisille nysväpileille annetaan lahjaksi kulkineet, joiden virittämiseen vanhemmat osallistuvat itse, että saavat vahinkolaukauksensa kotoa pois jaloista ja näin siunattua itselleen ryyppyrauhan. Perinteistä kasvatusvalvollisuuden ulkoistamista poliisille, mistä on tullut maan tapa.


    • Anonyymi00004

      Riku se Karvia-päivien meteli jäiritse yhtään?
      Juoppojen örvellykset, basson Jyske, huuto, kuseminen ja oksentelu tontin nurkalle. Kaljätölkkien ja grillipapetien heittely pihamaalle. Jatkuva autovirta kun kiertotie laitetaan asuntoalueelta vaikka kirkkojärven voisi kiertää kun jonkun idea on sulkea pääkatu torin ajaksi.
      Eikö se toritapahtuma olisi hyvä urheilukentällä?
      Kuten ennen.

      Eikö sen koko juoppojuhlan ja tapahtumateltan voisi siirtää sinne Kanttiin ja linja-auto kuljetus kylältä ja kylistä sinne! Siellä on hyvät puitteet siihen.
      Muutenkin sitä juomajuhlaa täytyisi uudistaa.

      Vuokrasin jo mökin korvesta, että pääsen Juoppojuhlaa pakoon rauhalliseen paikkaan ja nauttimaan ajasta perheen kanssa.

      • Anonyymi00008

        Ei häiritse.


    • Anonyymi00005

      Odottakaa talvea kun kuisukelit alkaat

      • Anonyymi00006

        Ja traktoriralli.


    • Anonyymi00007

      Enemmistö kansasta haluais torin takasi alkuperäiseen paikkaan. Sitte piisais teltta ja kirin lava. Nyt on melu ja valosaaste vestari meininki. Nykyinen tori on huonojalkaselle tai krapulaiselle tuskien taival. Asvaltti sulattaa kengät ja pitää marssia ku golkatan tiellä. Jos pysähdyt niin suma on valmis. Tuttujen kans pitää sitte harppoo sivuun jutteleen ja taas takasi jono marssiin. Kansalais- aloite koko roskan uudistamisesta. Pro kaljateltta!!

      • Anonyymi00009

        Täysin totta!
        Ja ajatelkaapa niitä pitkämatkalaisia jotka ovat yöpyneet Torrossa jokkiskisojen jälkeen. Joutuvat kiertelemään kinttupolkuja ja sokkeloisia reittejä kylän läpi autotrailereineen ja asuntovaunuineen.

        Kyllä se toritapahtuma kuuluu urheilukentälle ja Sampolan kentälle. Ei pääväylälle mistä kuljetaan.
        Raskas käveltävä päästä päähän. Myyjät valittavat, ettei kauppa käy. Ei tietenkään käy. Ei voi ihmisjonossa hidastaa minkään kojun eteen, pitää vain kulkea mukana kuin zombi, ettei jää jalkoihin. Liian ahdas väylä.
        Lisäksi jos käyt väylän toisessapäässä kaupassa ( Lastulassa) kuten moni tekee, kannat ostoksiasi ihmisvilinässä taas kylän halki missä autosi on .
        On kyllä huonojalkaiselle ja nuoremmallekin aika kova kantomatka. Myös kaupalle tulee tästä tappiota, kun väki ei pääse ostoksille. Harva lähtee enään kauppareissulle sen jälkeen kun pääväylä on avattu.
        Samoin sen tapahtumateltan ja "festarit" voisi siirtää kulttuurikeskukseen siellä olisi hyvät puitteet esiintyjille, valmiina juottopaikka, vessat, tilaa myös tapahtumateltalle ( jos lisälilaa tarvitaan), parkkitilaa. Linja-autokuljetus kirkolta alueelle. Mikä estää myös yhteiskyyditystä kylistä?.
        Karvia-päivät kaipaa uudistamista.
        Olen ihmetellyt, kun Karvia-päivät oli ennen koko perheen tapahtuma nykyään enään ei ole. Kaikki on keskittynyt alkoholin juontiin ja örvellykseen
        Toripäivänä on pomppulinna, siinäpä se lasten osuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      663
      2498
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      30
      1236
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1148
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      11
      1073
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      955
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      104
      915
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      101
      863
    8. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      36
      795
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      769
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    Aihe