Mitä mieltä lääkärin määräyksestä?

Mulla oli kilpirauhasarvot tsh 7.5 ja tv4 14, lääkäri kysyi tahdonko jo lääkkeet vai otetaanko myöhemmin uudet testit. Halusin lääkkeet ja nyt on tyroksiinia(0,1mg) puoli tablettia päivässä. Miltä kuulostaa?
Syksyllä on uudet verikokeet. Lääkäri kuitenkin sanoi, että jos arvot ovat laskeneet mutta oireeni jatkuvat, lääkkeet jätetään. Että sitten oireeni eivät johdu sairaudesta. Kuulosti oudolta, vaikka itse lääkäri totesi mm. että tukkani harventunut selvästi vajaatoiminnan takia. Muita oireita palelu, väsymys, ohut iho ja kynnet, tukkoinen olo...

Jos teillä ollut samankaltaisia arvoja kuin minulla, paljonko olette saaneet lääkkeitä? Kuinkahan nopeasti on odotettavissa muutosta oloon? Nyt olen syönyt noita pari kuukautta, tuntuu ettei olo ole parantunut ollenkaan.
111423
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Et kai aloittanut kokonaisella samantien? Mulla tuli oireita jo kokonaisesta lastentabustakin (25ug), kun aloitin lääkkeet.

Kyllähän noilla arvoilla jo sietää lääkityksen saada!!! Parissa, kolmessa kuukaudessa pitäisi kyllä jo jotain muutosta tulla.

Äänestä
  • En näköjään osaa lukeakaan enää. :) Se olikin puolikas 0,1mg. Annos taitaa olla liian pieni. Pitäis varmaan nostaa varovasti kokonaiseen, eikä lopettaa kokonaan. Arvotkaan ei välttämättä ole tuolla annoksella paljoa muutuneet, eikä tietenkään olo.

    Äänestä

annostusta pitäisi pikemminkin nostaa vähitellen. Tuo puoli tablettia (siis puolikas mistä tabletista?) on aika pieni kuitenkin. Yleensähän aloituksena on 0.025 tabletti joka vastaan neljäsosaa vahvemmasta tabletista eli 0.1:stä.

Siitä sitten vähitellen noin 1,5 kk:n välein nostetaan tulosten ja olon mukaan.

Äänestä
  • olihan siinä se tabletti: 0,1 mg

    Äänestä

  • vähän sekavaa viestiäni. Eli:

    aloitusannos on yleensä 0.025, josta sitten nostetaan arvojen ja voinnin mukaan.

    Kysyjän annostus eli puolikas 0.1 mg tabletista eli 0.05 mg ei varmaankaan ole riittävä, vaan kokeiden jälkeen on syytä nostaa eikä lopettaa.

    Voi nimittäin olla että tuolla annostuksella tilanne ei vielä korjaannu ollenkaan.

    Äänestä

Kiitti vastauksista, menen tässä elokuun aikana uudestaan labrakokeisiin ja näkee sitten onko tullut muutosta. Jännittää vain, jos ne arvot on parantuneet kokonaan mutta mun olo kuitenkaan ei, käykö sitten toteen lääkärin uhkaus että lopetetaan koko lääkitys. Pitääkö sitä sitten keksiä, että joo kyllä mulla olo on jo parempi? No, palelua ei kyllä ole ollut, mutta nythän onkin kesä ;) Vaikka olen minä kesälläkin helposti palellut aiemmin.

Toisekseen lääkäri ei sanonut mitään koska lääke tulisi ottaa. Olen ottanut aamulla, mutta pitäisikö se ottaa tyhjään vatsaan aina? Joskus olen eka syönyt, sitten vasta ottanut lääkkeen.

Äänestä
  • Jos kerran palelu on hävinnyt, niin kerrot sen. Sehän sanoo, että jotakin on vaikuttanut. Kyllä vajaatoimintainen palelee kesälläkin. Toisaalta sitten ei kyllä kestä hellettä ollenkaan.

    No onpas tumpelo lääkäri - mutta sellasiahan ne useimmat on.
    Lääke otetaan aamulla tyhjään vatsaan. Vähän vettä tietysti lääkkeen kanssa. Vanhastaan sanotaan että imeytyy paremmin, kun otetaan vettä.

    Sitten syömättä eri tietojen mukaan 10 min-1 tunti. Itse otan ylösnoustua. Pureskelen ja liotan suussa niin on jo puolivalmiste;) ja sitten huuhdon vedellä. Teen muut aamutoimet, haen lehden ym. eli menee puolisen tuntia, ennekuin syön.

    Jos syöt kalkkitabletteja, niitä ei saa ottaa kuin vasta 4 tunnin kuluttua lääkkeenotosta.

    Äänestä

  • joooo kirjoitti:

    Jos kerran palelu on hävinnyt, niin kerrot sen. Sehän sanoo, että jotakin on vaikuttanut. Kyllä vajaatoimintainen palelee kesälläkin. Toisaalta sitten ei kyllä kestä hellettä ollenkaan.

    No onpas tumpelo lääkäri - mutta sellasiahan ne useimmat on.
    Lääke otetaan aamulla tyhjään vatsaan. Vähän vettä tietysti lääkkeen kanssa. Vanhastaan sanotaan että imeytyy paremmin, kun otetaan vettä.

    Sitten syömättä eri tietojen mukaan 10 min-1 tunti. Itse otan ylösnoustua. Pureskelen ja liotan suussa niin on jo puolivalmiste;) ja sitten huuhdon vedellä. Teen muut aamutoimet, haen lehden ym. eli menee puolisen tuntia, ennekuin syön.

    Jos syöt kalkkitabletteja, niitä ei saa ottaa kuin vasta 4 tunnin kuluttua lääkkeenotosta.

    Kiitos paljon neuvoista. Lääkäri oli tosiaan täysi tumpelo, puhui sellaista mitä ei olisi pitänyt, ja jätti puhumatta sellaiset mitä olisi..
    Kun kysyin, voiko stressi altistaa vajaatoiminnalle, tokaisi että älä kysele häneltä niin vaikeita. Oletteko saaneet tietoa tästä?

    Äänestä

  • alkuperäinen. kirjoitti:

    Kiitos paljon neuvoista. Lääkäri oli tosiaan täysi tumpelo, puhui sellaista mitä ei olisi pitänyt, ja jätti puhumatta sellaiset mitä olisi..
    Kun kysyin, voiko stressi altistaa vajaatoiminnalle, tokaisi että älä kysele häneltä niin vaikeita. Oletteko saaneet tietoa tästä?

    tuolla käynyt tutustumassa

    http://www.kilpirauhas.info/foorumi/

    sieltä löytyy kaikenlaista asiaa ja tietoa kilpparin sairauksista sekä voipi kysellä ja keskustella aiheesta.

    Tuosta stressin altistamisesta sen verran mutua että kova ja pitkäaikainen stressi voi vaikuttaa monenkin sairauden puhkeamiseen joten miksi ei vajaatoiminnankin

    Äänestä

  • bag_gie kirjoitti:

    tuolla käynyt tutustumassa

    http://www.kilpirauhas.info/foorumi/

    sieltä löytyy kaikenlaista asiaa ja tietoa kilpparin sairauksista sekä voipi kysellä ja keskustella aiheesta.

    Tuosta stressin altistamisesta sen verran mutua että kova ja pitkäaikainen stressi voi vaikuttaa monenkin sairauden puhkeamiseen joten miksi ei vajaatoiminnankin

    Kyllä on kokemusta omasta takaa ja perhepiiristä että nimenomaan stressin yhteydessä on alkanut vajaatoiminta. Tietenkin siihen on olemassa taipumus, eli ei kenelle tahansa tule stressistä vajaatoimintaa.

    Äänestä

  • kokemusta kirjoitti:

    Kyllä on kokemusta omasta takaa ja perhepiiristä että nimenomaan stressin yhteydessä on alkanut vajaatoiminta. Tietenkin siihen on olemassa taipumus, eli ei kenelle tahansa tule stressistä vajaatoimintaa.

    Autoimmuunisairaudet tarvitsevat yleensä jonkun syyn miksi "puhkeavat". Syy voi olla esim. psyykkinen tai fyysinen trauma, voimakas/pitkäaikainen stressi, jne...
    Sen lisäksi, että perintötekijöissä on alttius sairastumiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vajaatoiminta kirjoitti:

Mulla oli kilpirauhasarvot tsh 7.5 ja tv4 14, lääkäri kysyi tahdonko jo lääkkeet vai otetaanko myöhemmin uudet testit. Halusin lääkkeet ja nyt on tyroksiinia(0,1mg) puoli tablettia päivässä. Miltä kuulostaa?
Syksyllä on uudet verikokeet. Lääkäri kuitenkin sanoi, että jos arvot ovat laskeneet mutta oireeni jatkuvat, lääkkeet jätetään. Että sitten oireeni eivät johdu sairaudesta. Kuulosti oudolta, vaikka itse lääkäri totesi mm. että tukkani harventunut selvästi vajaatoiminnan takia. Muita oireita palelu, väsymys, ohut iho ja kynnet, tukkoinen olo...

Jos teillä ollut samankaltaisia arvoja kuin minulla, paljonko olette saaneet lääkkeitä? Kuinkahan nopeasti on odotettavissa muutosta oloon? Nyt olen syönyt noita pari kuukautta, tuntuu ettei olo ole parantunut ollenkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu