Nyt leikataan ja aivan oikealla tavalla.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5ee5494c-8b0a-4418-9660-4b89f4588caa
Hyvä meidän WILLE
35
166
Vastaukset
- Anonyymi00001
PerusS on ParasS😉
- Anonyymi00002
Peruspaskaa koko juopposakki
- Anonyymi00010
Anonyymi00002 kirjoitti:
Peruspaskaa koko juopposakki
Miten SDP Räsänen ja kansakunnan esijuoppo Sanna????
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Miten SDP Räsänen ja kansakunnan esijuoppo Sanna????
Eipä ole Sdp löytynyt tuollaisia juoppolslleja jotka pyssynkansss heiluu ja räiskii pitkin katua.
- Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Eipä ole Sdp löytynyt tuollaisia juoppolslleja jotka pyssynkansss heiluu ja räiskii pitkin katua.
SDP:ssä ajellaan vaan kännissä autolla ja pääministeri ei keskittynyt työhönsä kun kännäili. Siitä kärsii koko Suomen kansa vieläkin.
Onneksi Perus ÄSSÄ pelastaa Suomen ja leikkaa korpputiojärjestöistä ja rötösherroilta. - Anonyymi00017
Anonyymi00012 kirjoitti:
SDP:ssä ajellaan vaan kännissä autolla ja pääministeri ei keskittynyt työhönsä kun kännäili. Siitä kärsii koko Suomen kansa vieläkin.
Onneksi Perus ÄSSÄ pelastaa Suomen ja leikkaa korpputiojärjestöistä ja rötösherroilta.Mites ne persujen puliukkoautoilijat ? Siellähän on niitä useampi. Laitappa googleen haku Perussuomalainen rattijuoppo niin näet.
Perussuomalaiset ovat nousseet vaalien alla toistuvasti otsikoihin ehdokkaidensa saamien rikostuomioiden, erityisesti rattijuopumusten ja törkeiden rattijuopumusten, vuoksi - Anonyymi00019
Anonyymi00017 kirjoitti:
Mites ne persujen puliukkoautoilijat ? Siellähän on niitä useampi. Laitappa googleen haku Perussuomalainen rattijuoppo niin näet.
Perussuomalaiset ovat nousseet vaalien alla toistuvasti otsikoihin ehdokkaidensa saamien rikostuomioiden, erityisesti rattijuopumusten ja törkeiden rattijuopumusten, vuoksiDemarit on selkeässä johdossa kansanedustajien osalta. Johtuneeko siitä, että ilmaista viinaa on tarjolla runsaasti
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pakanapoika/kansanedustajien-ongelmallinen-alkoholin-kaytto-ratin-takaa-katsottuna/ - Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Demarit on selkeässä johdossa kansanedustajien osalta. Johtuneeko siitä, että ilmaista viinaa on tarjolla runsaasti
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/pakanapoika/kansanedustajien-ongelmallinen-alkoholin-kaytto-ratin-takaa-katsottuna/Näyttää olevan jopa ylivoimainen keula. Aina huulet toisten pulloissa ja käski toisten taskuissa.
- Anonyymi00003
Vihreät on parempi
- Anonyymi00006
Vihreät on pahimpia ympäristön paskaajia ja mamuttajia.
- Anonyymi00005
Vasurit ja kok vastustaa koska niitten propagandan levitystä ei tuettaisi verovaroin
- Anonyymi00007
Wille on ÄSSÄ
- Anonyymi00009
Joo voihan niitä kriteerejä tarkistella, turha hermostua
- Anonyymi00013
ALoittajakin on siis pedo tyyppi ?
- Anonyymi00014
On se vaan ihme, että mikään muu puolue ei ole aiemmin kiinnittänyt mitään huomiota vastuuttomaan verovarojen käyttöön kuin persut ja taas kerran saa lokaa niskaansa siitä, että on oikeassa.
- Anonyymi00015
Osoittaa vain kuinka korruptoitunut maa Suomi on.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Osoittaa vain kuinka korruptoitunut maa Suomi on.
Siksi on pidettävä pää kylmänä ja äänestettävä Perussuomalaisia
- Anonyymi00018
Anonyymi00016 kirjoitti:
Siksi on pidettävä pää kylmänä ja äänestettävä Perussuomalaisia
Pidä pää tyhjänä ja äänestä tyhjäpää persuja.
- Anonyymi00020
"Erittäin murheellista luettavaa, " Wille P€DMAN
Lyhyt vastaus: Kyllä – lähteiden mukaan nykyinen (2023–) Suomen hallitus on tehnyt päätöksiä, joita voidaan pitää leikkauksina vanhuspalveluihin ja vähäosaisten tukiin.
🧓 Vanhuspalveluihin kohdistuneet leikkaukset
Useat lähteet osoittavat, että Orpon hallitus on tehnyt päätöksiä, jotka vähentävät vanhuspalveluiden rahoitusta tai heikentävät palvelutasoa:
Hoitajamitoituksen (0,7) voimaantuloa on lykätty vuoteen 2028, vaikka sen piti astua voimaan 1.12.2023. Tämä tarkoittaa, että hoivayksiköissä voidaan käyttää pienempää henkilöstömäärää pidempään.
Lykkäyksen yhteydessä hyvinvointialueilta poistettiin 89 miljoonaa euroa, joka olisi tarvittu mitoituksen toteuttamiseen.
Hallitus on ilmoittanut leikkaavansa 16,2 miljoonaa euroa vanhusten kotihoidosta.
Lisäksi esitetyt muutokset kotihoidon etäkäyntien lisäämiseksi ja ympärivuorokautisen hoidon resurssien vähentämiseksi johtaisivat arviolta yli 800 hoitajan vähentämiseen.
Nämä toimet yhdessä merkitsevät selkeää palvelutason heikennystä ja rahoituksen vähentämistä.
🧑🦽 Vammaisten ja muiden vähäosaisten palvelut
Lähteiden mukaan hallitus on tehnyt myös seuraavia päätöksiä:
20 miljoonan euron leikkaus vammaisten henkilöiden palveluiden saatavuuteen.
Sosiaalihuollon laajemmat, jopa 100 miljoonan euron säästöt, ovat vielä valmistelussa. Näiden arvioidaan kohdistuvan erityisesti heikoimmassa asemassa oleviin.
📌 Yhteenveto
Kokonaisuutena hallituksen päätökset ovat vähentäneet rahoitusta ja heikentäneet palvelutasoa erityisesti vanhuspalveluissa ja vammaispalveluissa.
Kyse ei ole yksittäisestä toimenpiteestä, vaan useiden päätösten kokonaisvaikutuksesta.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011986416.html
"hyvä " Wille 😃😂😂😂 - Anonyymi00022
https://www.verkkouutiset.fi/a/kolme-hyvinvointialuetta-arviointimenettelyyn-paatosvalta-rajoittuu/#92794630
Kaikilla näillä kolmella alueella on sosialistit, kepu ja kokoomus enemmistöinä valtuustoissa ja osoittavat taas vastuuttomuutensa asioiden hoidossa. Talous kuralla, mutta edustajien viinalaskuissa veronmaksajien rahoja ei säästellä.
"Ministeriön päätös perustuu taloudellisten toteutumatietojen pohjalta tehtyyn virka-arvioon. Menettelyn tavoitteena on turvata alueiden kyky järjestää asukkailleen sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelut.
Arviointimenettelyn edellytykset täyttyvät alueilla vuoden 2025 tilinpäätösten perusteella. Valtiovarainministeriön mukaan perusteet liittyvät vuosikatteen ja poistojen suhteeseen sekä laskennalliseen lainanhoitokatteeseen. Alueille on myös myönnetty hyvinvointialuelaissa tarkoitettu lainanottovaltuuden korotus." - Anonyymi00023
Kiitos MESTARI
- Anonyymi00025
Vai kiittelee sinä Persu Pornokauppiaana epäonnistunutta Halla uhoa jonka Suurena haaveensa oli perustaa Pornoluola Lappeenrantaan työntekijät ois saanut läheltä Venäjän puolelta.Vaan tuo haave epäonnistui kun ei saanut lupaa tähän palveluyritykseen .! Halla oli laskenut että näitä yksinäisiä uuninpankkopoikia kyllä on rajan pinnassa tällaista palvelua vailla. Kyllähän näitä Persu poikia ois
Piisannut asiakkaana.! - Anonyymi00033
Anonyymi00025 kirjoitti:
Vai kiittelee sinä Persu Pornokauppiaana epäonnistunutta Halla uhoa jonka Suurena haaveensa oli perustaa Pornoluola Lappeenrantaan työntekijät ois saanut läheltä Venäjän puolelta.Vaan tuo haave epäonnistui kun ei saanut lupaa tähän palveluyritykseen .! Halla oli laskenut että näitä yksinäisiä uuninpankkopoikia kyllä on rajan pinnassa tällaista palvelua vailla. Kyllähän näitä Persu poikia ois
Piisannut asiakkaana.!Sinä se vuodesta toiseen vain haaveilet että se kuvittelemasi pornokauppa olisi auennut ja olisit päässyt runkkaamaan sen hyllyjen väliin. Sinunlaisisista sekopäistä on toki myöhemmin kasvanut Pride-liike ja toisista on tullut arvostettuja poliitikkoja päästen eduskunnan puhemieheksi saakka.
- Anonyymi00024
SETA 🌈 kiittää Ville Rydmania 🙏👍🏻. Pärjäämme hyvin ilman avustuksia, kun tajusimme lopultakin että on vain Mies ja nainen. 💪👌
- Anonyymi00027
Hyvä meidän Wille kun leikkaat vähäosaisilta viimeisenkin avun! On se hieno poika! Rikkaille ja turkistarhaajille riittää kyllä rahaa jaettavaksi.
- Anonyymi00028
Täys mulukku koko koko miehenkuvatus tämä Ryydmanne kasvanut ja alunalkaenkin kieroon ajatusmaailmaan jossa vain raha ratkaisee kaiken ja jossa Köyhät ja sairaat Vanhukset saa kuolla kun niistä on vaan menoja tälle yhteiskunnalle.
- Anonyymi00034
Kyllä te vähäosaiset olette osanneet ennenkin väittää itseänne vähäosaisiksi ja tekeytyä lespoksi. Kyllä teidät tiedetään.
- Anonyymi00029
Ville osaa laittaa a-siat 🐷🐽🐖 tärkeysjärjestykseen eli nyt turpa kiinni ! 🥸🤪
- Anonyymi00030
Mitenkä tämmöiset Kokoomuksesta poispotkitut Kehäraakit kuten Rydman ja Tavio ym .on heti Ministeriainesta kun on Persu. Tämä kyllä kertoo näitten Persujen edustajien tason kyllä heppaiseksi.!
- Anonyymi00035
Anonyymi00030 kirjoitti:
Mitenkä tämmöiset Kokoomuksesta poispotkitut Kehäraakit kuten Rydman ja Tavio ym .on heti Ministeriainesta kun on Persu. Tämä kyllä kertoo näitten Persujen edustajien tason kyllä heppaiseksi.!
Ainoat selväsanaiset ja viestiset ministerit. Demokratia vain on sitä, että monenlaisia mielipiteitä on otettava huomioon. Toisten suu kyllä käy, mutta oikeasti eivät sano yhtään mitään.
- Anonyymi00031
Salonkikelpoisia Herroja ei mitään neitejä niinkuin opposition räkyttäjät. 🫠😄
- Anonyymi00036
Wille ja PERUS ÄSSÄT ovat oikeassa!!!!
- Anonyymi00037
"Keskus- tai kattojärjestöille myönnetään avustuksia vain silloin, jos se on edellytyksenä käytännön kohtaavan toiminnan toteuttamiselle. Yhteiskunnalliseen vaikuttamis- tai neuvontatyöhön ei enää myönnetä tukia. Avustuksia ei enää anneta myöskään järjestöille, joiden toiminnalla ei ole selkeää yhteyttä terveyden tai toimintakyvyn edistämiseen. Avustuksia ei myönnetä liioin järjestöille, joiden toiminta keskittyy pääasiassa yhteen ei-terveydellisperusteiseen tausta- tai identiteettiryhmään, "
Eikö veronmaksajien rahojen jakamisen perusteet olisi pitänyt olla tällaiset koko ajan?- Anonyymi00038
Olisi mutta kyse onkin ollut poliittisesta korruptiosta ja voitte nähdä rääkyjistä ketkä onkaan niitä todellisia edunsaajia. Ei ainakaan köyhät.
- Anonyymi00039
Hyvä Wille Lisää rahaa pedofiileille! Suvivirsi tai itkuvirsi - kaikki hoituu Pedofiiliperussuomalaisministeriltämme, jes!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472