Teseman loru loppu?

Tesema ilmoittaa facebookissa että ovi sulkeutuu. Samaan aikaan entinen K-rauta aloitti loppuunmyynnin. Moni muu yrittäjä pohtii lopettamista ja uusia ei taida olla tulossa. Karulta näyttää Nurmeksen tulevaisuus palvelut vähenee yksi kerrallaan.
23579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Ei tänne jää kuin alko ja hautaustoimisto!

4Äänestä
  • Tuskin jää Alkokaan kun sulkevat liikkeitä suuremmissakin kaupungeissa.

    Äänestä

Jäähän tänne vielä eräs paikka, palvelussamme on ruuhkaa, vastaamme niin pian, kun on mahdollista, arvatkaa mikä.

Äänestä
  • Kela? Terveyspalveluja täällä käytännössä kun ei enää ole.

    4Äänestä

Uimahalli ei lopeta, koska uimahallia emme koskaan saaneet.

2Äänestä

Bomballa on uimahalli!

Äänestä

Nurmeksessa monella liikkeellä on liian vähän pysäköinti alueita, mikä rajoittaa asiakasmääriä. Jukola järjesteli aikoinaan Porokylään, vielä elossa ollessaan itselleen isommat parkkialueet kuin toisilla liikkeillä yhteensä.

Äänestä
  • On kyllä harvinaisen tyhmä johtopäätös. Koko kylällä ei muuta ole kuin tyhjää tilaa ja jos kaupassa käynti jää kiinni siitä että joutuu muutaman metrin kävelemään autolta kaupan ovelle niin taitaa Nurmeksen ongelmat olla paljon syvemmällä kuin parkkipaikkojen puutteessa.

    Äänestä

Isommat parkkialueet kun ei ole ihmisiä???

2Äänestä

Ennen oli liikkeiden edustalla vinopysäköintialueet, joihin sopi autoja paljon enemmän, kuin nykyisiin hankaliin taskuparkki alueisiin.

Äänestä
  • Taskuparkkiin ei monellakaan riitä peruutustaito oikeaan kohtaan, joten yksi tumpelo vie monen auton paikan vähistä alueista.

    Äänestä

Suomi on kehitysmaa.. Ei hyvinvointi maa..

Äänestä
  • Tässä kyllä katsellaan maailmaa aika suppean putken läpi kun tällaisia typeryyksiä päästetään suusta ulos.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Tässä kyllä katsellaan maailmaa aika suppean putken läpi kun tällaisia typeryyksiä päästetään suusta ulos.

    Katsellaan lähes päivittäisen käyttäjän silmin, eikä luulojen perusteella.

    Äänestä

Eikun Kimmo kehiin ja pytinki pystyyn.

Äänestä

Nurmeksen ydinkeskuksen useilla liikkeillä on liian vähän pysäköintitilaa, vai väittääkö joku muuta.

Äänestä
  • Ainut asia mitä täällä enää on se, että tilaa riittää autoille ja ihmisille!

    1Äänestä

  • Keskustan lukuisista liikkeistä osalla on vain katuparkki, kiitos leveän Kirkkokadun, että auton saa johonkin.

    Äänestä

Teseman sukkatehtaan halli myyty metalialan yrittäjälle.

Äänestä
  • Ruvetaan tekee metallisia sukkia 🤔

    1Äänestä

  • Anonyymi00019 kirjoitti:

    Ruvetaan tekee metallisia sukkia 🤔

    Nurmekselainen metalialan yritys rakentaa urakoitsijoille koneita & eikä mitään metallisia sukkia. Nurmeksessa sukkien teko päättynyt & kaupunki myynyt Teseman hallin metallialan yrittäjälle.

    Äänestä

Valehtelet! Sukkatehtaassa ei voi tehdä muuta kuin sukkia. Koneet on pelkästään sukkia varten. Metallia (ohutta mikrometallia) tai kangasta ne tekee

Äänestä

Puolustusvoimille oli aikoinaan isot sukkatilaukset, rupeaako nyt tekemään peltisiä jalkarättejä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tesema ilmoittaa facebookissa että ovi sulkeutuu. Samaan aikaan entinen K-rauta aloitti loppuunmyynnin. Moni muu yrittäjä pohtii lopettamista ja uusia ei taida olla tulossa. Karulta näyttää Nurmeksen tulevaisuus palvelut vähenee yksi kerrallaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu