Tulipa viikonloppuna käytyä terassikierroksella. Rahaa paloi aivan törkeesti, 50 € pelkkiin juomiin. Mietin vaan, että eurot on kyllä sumentaneet hintakäsityksen sillä kalliimmalla terassilla isosta sitsosta sai maksaa 5,50 €. Kuinkahan moni olisi ostanut noin kallista (n. 36 mk!!) siiderilasillista markka-aikana?! Kun muistelee aikaa muutama vuosi taaksepäin, sai siiderin noin kahdellakympillä. Terassikierroksella harvoin paloi rahaa edes 200 mk.
No mutta, onneksi terasseilta löytyi vielä noin neljän euron paikkojakin, mielestäni se on kohtuullinen hinta juomasta.
No mutta, onneksi terasseilta löytyi vielä noin neljän euron paikkojakin, mielestäni se on kohtuullinen hinta juomasta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
mihinkään ei kannata lähteä jos ei oo vähintään satku mukana...
kun lisäilee vielä taksit mennen tullen.Noin 5 vuotta sitte sai Karhu-pullon 12-13 markalla,nyt se maksaa 4 euroo.Huh...kaupasta saapi melkein mäyriksen samaan hintaan.
No ei kyllä millään normaalill vaihtokurssilla laskettuna
huomasin vasta lähettämisen jälkeen, että olin kirjoittanut summan väärin. No yhtäkaikki, 33 mk tai 36 mk sitsolasillisesta on joka tapauksessa LIIKAA.
Nii ne vaan hinnat nousee, joskus sai karkinkin 10 pennillä! =)
ja 70-luvun puolenvälin paikeilla nallekarkkeja pennillä....ja niitä real nalleja!!!!!
Mulla on sellainen käsitys, että irtokarkit ovat jopa halventuneet... Ainakin jos marketista ostaa. Nytkin Prismasta saa 100 grammaa 49 sentillä. Kyllä sataan grammaan kevyesti yli 30 (pientä) karkkia mahtuu, jolloin kappalehinta jää alle 10 pennin.
Toki on vähän epäreilua verrata kioskihintoja markethintoihin, mutta ennenhän irtokarkkeja ei kaupoista saanut (paitsi karkkikaupoista)...
mut ELÄMÄ ON!!!
Julistakaamme seuraava rauhanajan poikkeuslaki käyttöön: kaikki elisa-mainosta siteeraavat tapaukset saa viedä saunan taakse poimimaan nokkosia.
Tuo "elämä on"-slogan lähentelee ärsyttävyydessään jo "hanki elämä"-kestotokaisua. Molempia lausahduksia käyttävät ovat ilmeisen mielikuvituksettomia ja pidätyskyvyttömiä surkimuksia, joille ei soisi mahdollisuutta itseilmaisuun.
Saako viel dna mainos juttuja käyttää...??
Niiku esim. "elämä on" jne...
Kauhistelen ihan samaa. Kun kuulin itse moisen siiterin hinnan, päätin, että minun puolesta saa tämä kiskonta riittää. Ei kiitos! Niin kauan kuin mäntit maksaa moisia hintoja, eivät ne hinnat ainakaan laske. Tyhmähän on edelleenkin se, joka maksaa. Tosin, tässä tapauksessa alan pitää idioottina myös sitä, joka tuollaista hintaa pyytää. Mutta kas, hyvinhän tuo kauppa tuntuu käyvän, tuskin ne ihmiset siellä kuivin suin istuskelee aikaansa tappamassa. Mutta minun henkilökohtainen boikotti puree.
ole onnellinen jos selviät niin halvalla... kyl se 150egee uppoo yhtee iltaa kevyesti
No joo, pitää olla aika deeku jos saa 150 € uppoamaan terassikierrokseen, ellei sitten tarjoa kavereille, käy syömässä, ajele taksilla ja maksele sisäänpääsylippuja... Siis kenellä meni mummon markkojen aikaan melkein tonni terasseilla??
Aivan älytöntä enivei. En minäkään enää suostu maksamaan yli vitosta sitsolasista, vaan kierrän moiset kiskuripaikat kaukaa.