Kertokaa kokemuksenne kaikki te jolla on/on ollut Levonova (nyk.mirena)hormonikierukka.
Miten se vaikutti mielialaan,tuliko useammin pääsärkykohtuksia(itse olen migreeni-potilas)y.m.
Kaikki kokemukset tervetulleita,olen käyttänyt kuparikierukkaa mutta tulin kuitenkin raskaaksi jonka jouduin keskeyttämään.
Alkaa olla ehkäisykeinot vähissä,parisuhde kärsii tästä...
Pelottaa vaan ottaa hormonaalinen ehkäisy kun e-pillereistä jäi kammo,toistuvat kovat migreenikohtaukset oli arkipäivää.
Kiitos kaikille jotka vaivaudutte kertomaan kokemuksenne!
Mirena/Levonova, kokemuksia?
3
1408
Vastaukset
- lea
Mulla on ollut mirena nyt vajaa puoli vuotta ja kokemus on hyvä! Ei mielialan vaihteluita niin kuin pillereillä, ei painonnousua, turvotuksia tms. Ja mikä parasta, kolmen kuukauden tiputteluvuodon jälkeen - ei kuukautisia!!!
Olen myös kärsinyt ajoittaisista migreenikohtauksista, mutta nyt niitä ei ole ollut tänä aikana. En tiedä johtuuko mirenasta vai jostain muusta, mene ja tiedä. Mutta tällä kokemuksella voin vain suositella. En vaihtaisi muuhun! - kotikissa
Minulle laitettiin eri ongelmien vuoksi levonova viisivuotta sitten ja nyt syksyllä vaihdetaan uusi.
Olen ollut erittäin tyytyväinen, alku noin 3kk tiputtelua ja iho oireita,mutta sit elimistö tottui ja kaikki mennyt tosi hienosti.Ei edes kuukautisia mikä on kesällä varsinkin mieleinen asia.
Aiemmin minulla oli myös kovat mikreeni kivut,mutta nyt ei ole ollut lainkaan. Samoin ihoni oli yleensä kuukautisten alkuaikoina finninen,mutta nekin hävisivät.
Kannattaa ottaa ja muista alku puolivuotta ei välttämättä ole ihan helpointa, mutta paranee ajanmyötä. - kikkis
Mulle on laitettu Mirena kun mikään ehkäisymenetelmä käy.Vuodot hävisi heti,ei päänsärkyä,ei mielialanvaihteluita mutta mieletön kipu oikealla alavatsassa monta viikkoa.Ultrassa löytyi 4cm kysta (niitä kuulemma tulee ja menee),nyt sitten odotan milloin kivut helpottuu (syön naprometinia 500mg kolmesti päivässä).Muuten hyvä kapistus jos sulle sopii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1948711
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264868- 504318
- 623877
- 513246
- 503070
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.552852Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262716- 432521
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422425