Via Baltica (E67) on suorin tie autolla Keski-Eurooppaan. Nykyisin reitti Ruotsin ja Tanskan kautta ei ole enää järkevin – eikä kukkarolle kevyin. Aikaa palaa odotellessa lauttoja väleillä Turku–Tukholma, Helsingborg–Helsingör ja Rødby–Puttgarden. Laivaliput ovat myös iso kuluerä matkakassassa.
Paljon helpompaa ja halvempaa on ottaa yksi lautta Helsingistä Tallinnaan. Baltiassa ja Puolassa polttoaineen, hotellien ja muidenkin palvelujen hinnat ovat huomattavasti edullisempia.
Toimiva reitti: Helsinki – Tallinna – Riika – Kaunas – Varsova (tai Berliini).Nämä reitit on koettu useita kertoja.
Sähköauton latauspelot ovat nykyään aivan turhia: latureita riittää reitin varrella ja sen ulkopuolella, eikä niiden riittävyyttä tarvitse enää jännittää.
Virossa, Latviassa, Liettuassa ja Puolassa on hyviä paikallisia ketjuja, jotka tarjoavat nopeaa latausta. Se on usein halvempaa, kun maksaa kunkin latausoperaattorin omalla sovelluksella (apilla). Kun latauspaikkojen muut palvelut, kuten kahvilat ja pikaruokapaikat ovat tiedossa, matkanteko on mukavaa.
En ala tässä erikseen mainostamaan yksittäisiä taukopaikkoja tai latausoperaattoreita. Tietoa toimijoista, nopeista latausketjuista, taukopaikoista ja muiden kokemuksista löytyy tämän linkin takaa:
https://www.facebook.com/groups/632850304257024/
Omalla autolla Saksaa Via Baltica toimii
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11840Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487