Ammattikuvaajia jolla ei ole tilattuja töitä

Anonyymi-ap

Ammattikuvaaja” ei ole titteli, jonka saa ostamalla kameran ja kuvaamalla kymmeniä TFP-potretteja Instagramiin. Ammattilaisuus näkyy siinä, että asiakkaat maksavat työstä, palaavat uudelleen ja luottavat kuvaajaan tärkeissä tilanteissa: häissä, yrityskuvauksissa, kampanjoissa, tapahtumissa ja toimituksissa. Jos portfolio koostuu lähes pelkästään ilmaisista TFP-kuvista nuorista naisista, mutta mukana ei ole oikeita asiakastöitä, referenssejä tai näyttöä kaupallisesta osaamisesta, silloin “ammattikuvaaja”-nimike on vähintäänkin harhaanjohtava.

TFP-kuvauksissa ei ole mitään väärää. Ne voivat olla hyvä tapa harjoitella, verkostoitua ja rakentaa tyyliä. Ongelma syntyy silloin, kun niitä käytetään kulissina ammattitaidolle, jota ei ole koskaan testattu oikeassa asiakastyössä. Maksava asiakas tuo mukanaan paineen, aikataulut, vastuun, kommunikoinnin, sopimukset, varmuuskopioinnin, ongelmanratkaisun ja laadun tasaisuuden. Ne erottavat harrastajan ammattilaisesta — eivät tykkäykset somessa.

On myös rehellistä sanoa ääneen, että jatkuva “glamour-TFP”-sisällön tuottaminen voi näyttää enemmän oman egon, huomion tai elämäntyylin rakentamiselta kuin valokuvausalan ammattimaiselta toiminnalta. Jos portfoliossa ei näy yrityksiä, tapahtumia, tuotteita, perheitä, hääpareja, lehtikuvia tai muita oikeita toimeksiantoja, herää täysin aiheellinen kysymys: missä ne asiakkaat ovat?

Ammattikuvaaja ei määrittele itse itseään pelkillä hashtageilla. Sen määrittelevät työn laatu, maksavat asiakkaat, jatkuvuus ja kyky toimia vastuullisesti paineen alla. Kaikki muu on markkinointia.

9

71

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Aloittaja on amati-mies

    • Anonyymi00002

      Asiallinen kirjoitus,

    • Anonyymi00003

      Ap on vaan kateellinen. Haluis kuiteski kuvata nuoria vosuja...

      • Anonyymi00007

        Valmistuin juuri haudankaivajaksi. Haluatko olla eka asiakkaani? Ammattilaisena toki laskutan alan yleisen hintatason mukaan. Löytyy myös suntion paperit jos haluat että läheisesi kuulevat kirkon kellot.


    • Anonyymi00004

      Valitettavan monen portfoliosta ei löydy asiakaslähtöisiä työnäytteitä.

    • Anonyymi00005

      Oletko työtön "ammattilainen" kun on aikaa veivata samaa virttä aina vain uudestaan ja uudestaan... Rupea kanttoriksi. Siihen lahjasi sopivat.

    • Anonyymi00006

      Kuluttajat tästä eniten kärsii.

    • Anonyymi00008

      "Ammattikuvaaja"... Kuka vaan voi ryhtyä ammattikuvaajaksi, mutta kyllä se koulutus kertoo paljon. Ja toki, jos on myös opettanut valokuvausta, niin kertoohan enemmän osasmisesta kuin mikään portfolio.

    • Anonyymi00009

      Itseoppineet ”ammattikuvaajat” lopettaa yleensä parin vuoden kuluttua. Joten ei syytä huoleen.
      Yleisin syy: ei osata käyttää laskinta ja portfolio koostuu lähinnä puolialastomista naista nojailemassa puihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe