Kuka kohta huolehtii kirkoistanne?

Joka kylään niitä piti aikoinaan pystyttää ja kohta ei kirkollivero niitä enää pysty edes lumen auraamiseen talvella, kun suurin osa maksajista on 2 metrin maalla haudassa?

Älkää vaan pyytäkö valtiota apuun, itse aiheuttuun ......
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Maaseudun kirkot pitää ajaa konkurssiin, jos eivät paikalliset pysty kirkollisveroineen sitä pitämään pystyssä.
Purkaminen on tosin yksi vaihtoehto - nykyisinhän jopa kerrostaloja puretaan.

Äänestä

Niistä pitää ottaa kalliit söhkölämmöt pois ja antaa luonnon hoitaa omansa - kymmenen vyoden päästä niissä varikset pesivät ja luonto ottaa omansa taksisin

Äänestä

Mitenkä on Uskelan kirkon sähkölämmitys - taitaa siellä mennä 400 omakotitalon lämmöt - vain yhtä saatanan kivikasaaq lämmittääksensä vuodessa, mutta kuka maksaa,,,

Äänestä

Näin on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joka kylään niitä piti aikoinaan pystyttää ja kohta ei kirkollivero niitä enää pysty edes lumen auraamiseen talvella, kun suurin osa maksajista on 2 metrin maalla haudassa?

Älkää vaan pyytäkö valtiota apuun, itse aiheuttuun ......

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu